Perakende PageSkin

Zeynep Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Benli

Türkiyede çocuk giyimine moda kavramını getiren Zeynep Giyim, sektörde 42nci yılına ulaştı. 2000li yıllarda bebek ve çocuk giyiminin yanına, biberondan araba koltuğuna uzanan farklı markaları da ekleyerek büyüyen firma, bugün ülke genelinde 18 mağazasıyla hizmet veriyor. Son iki yılında yeniden yapılanma yoluna giden Zeynep Giyimin Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Benli ile marka yolculuklarını ve gelecek hedeflerini konuştuk

Zeynep Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Benli

 

Zeynep Giyim sektörde 42 yılı geride bıraktı. Bugüne kadarki yolculuğunuzdan bahseder misiniz?
Örme ve dokuma çocuk giyiminde entegre bir firma olan Zeynep Giyim AŞ; 1970 yılında başladığı tekstil sektöründeki yolculuğunda bugün lider konumunda. Bunu da tekstil sektöründeki ve dünyadaki gelişmeleri takip etmemize borçluyuz. İnsanların isteklerine cevap verebilmek için elbette ki gelişen dünyanın şartlarına ayak uydurmanız gerekir. Şartlar uygun olduğunda ürün gruplarınız da genişleyecektir. Unutmamak gerekir ki, istikrarlı bir büyüme kuruluşlara sağlam temeller attırır.

Bünyenizde kaç markanız bulunuyor? Bu markaların ürün gamı ve hitap ettiği yaş grupları hakkında bilgi verir misiniz? Bu markalar için yeni bir şeyler yapacak mısınız? 
Şu anda 5 markamız bulunuyor. Mininio, 8 seneden beri hazırladığımız, 0-4 yaşa hitap eden İtalyan tasarımları, şık, sade ve modern bir tarz. Happy Baby, yeni bir marka. 3 senelik bir geçmişi var. Yeni doğan bebeğin tüm ihtiyaçları için gerekli olan her şey bulunuyor ürün çeşitleri arasında. DeepWest, büyümeye başlayan müşterilerimiz için 4 senedir tasarladığımız, 8-14 yaşa hitap eden özgür, trendy bir koleksiyon. Pinkee, 6-14 yaş kızlar için şık kıyafetlerden oluşan yeni bir marka. Zeyland, 0-8 yaş rahat, günlük ve modern çocuklar için hazırlanan markamız. Zeyland, bizim en eski markamız. İlk kurulduğumuzda Zeynep Bebe’ydi, daha sonra Zeyland olarak değiştirdik. Tüm markalarımızın bir hikâyesi var. İçlerinden bazılarını farklılaştırmak adına çalışmalarımız devam ediyor.

Türkiye genelinde kaç mağazanız var? Bu mağazaların kaç tanesi AVM’lerde yer alıyor?
Güneşli’deki genel merkezimiz ve Nişantaşı’ndaki toptan mağazamızla birlikte toplamda 18 mağazamız bulunuyor. Bunlardan 5 tanesi Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan AVM’lerde yer alıyor.

Firma kültürünüzü nasıl tanımlarsınız? Çalışma prensipleriniz nelerdir?
Misyonumuz, hazır giyim perakende sektöründe 0-14 yaş müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren kaliteli ürünleri uygun maliyetle üretmek, müşterilerimize farklılık yaratarak sunmak ve yapılacak yatırımlarla ülke ekonomizmin gelişimine katkıda bulunmak. Vizyonumuz, sürekli yenilikleri takip edip, bebek ve çocuk sağlığını ön planda tutarak sektörde başarımızı sürdürmek ve geliştirmek. İş stratejimiz, yeni yapılanma süreci çerçevesinde marka konumlandırmamızı tamamlamak ve perakendede yenilik yaratmak. Firma kültürümüz ise firma farkındalığımızın yaygılaştırılması olarak özetlenebilir.

“Zeyland Çocukları Kampusu” devam edecek

“Zeyland Çocukları Kampusu” hakkında bilgi verir misiniz? Bu kapsamda çocuk, aile ve eğlence anlayışına odaklandığınızı görüyoruz. İlerleyen yıllarda başka projeleriniz de olacak mı? 
Geleneksel yöntemlerle çocuk yetiştirmenin iyice zorlaştığı bu dönemde çocukların bireysel gelişimine katkı sağlamak için “Yeni Çağın Çocukları” konulu bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. Çocukların gelişimine katkı sağlayacağını düşündüğümüz, çok renkli ve faydalı konuların ele alındığı projede, ebeveynlerin çocuklarla olan iletişimlerini artırmak için de ana - baba seminerleri düzenledik. Bu projeleri elimizden geldiğince sık yapmaya çalışacağız. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Onlara yatırım yapmak bizim görevimiz.

Çocuk modası yaratmak konusunda farklı çalışmalarınız var mı? Mesela tasarım ekibinizi yönlendirmesi için bir pedagogla çalışıyor musunuz?
Tasarımlarımızı yaparken mutlaka sezonun öne çıkan renklerine, detaylarına dikkat ediyoruz. Fakat konu çocuk olunca işin içine göz önüne almamız gereken birçok faktör giriyor. Özellikle günümüzdeki çocukların ‘ben nesli’ni yaşadığını düşünürsek, çocuğun mutluluğu öne çıkıyor. Bu sebeple bizler için çocuklar, kendi seçimlerini yapan, yaptığı seçimlerle mutlu olan ve bunu sürdürebilen bir birey. Tasarımlarımızda tüm bu unsurlar bize yol gösteriyor.

Peki, Türkiye’deki çocuk giyim pazarı hakkında neler söylersiniz?
Hazır giyim pazarında çocuk giyimin payı yüzde 10 civarında. Bu oran, birçok küçük firmaya bölünmüş durumda. Bizler markamızı bu payın farklı ve iddialı bir bölümünde konumlandırmayı planlıyoruz.

İlkbahar/Yaz ve Sonbahar/Kış olmak üzere yılda iki koleksiyon hazırlıyorsunuz. Bu koleksiyonlarınızı neye göre belirliyorsunuz?
Koleksiyonlarımızı oluştururken önceliğimiz ürünün kalitesi ve rahatlığı. Büyük oranda doğal pamuklu kumaşlarla, ekoteks 100 sertifikalı boyahanemizde toksin olmayan boyama ve yıkama yöntemleri ile işlemler yapılıyor. Yurt içi ve yurt dışındaki fuarları izliyor, detaylı araştırmalar yapıyoruz. Tasarım ekibi olarak bu konuda oldukça iddialıyız. Yılın moda renklerini, detaylarını çocukların ihtiyaçları doğrultusunda tasarlıyoruz. Bizim için önemli olan, giymekten mutlu olacakları tasarımlarla onların kendilerini yıldız gibi hissetmelerini sağlamak. Koleksiyonlarımızı bu prensip doğrultusunda hazırlıyoruz. Böylece çocukları rahat ettirerek hem ihtiyaçlarına cevap veriyor hem de onların dünyasına yenilik getiren tasarımlar yapıyoruz.

2012 yılı plan ve projelerinizden de bahsederek, uzun vadedeki hedeflerinizi aktarır mısınız? 
42 senedir kalitesinden ödün vermeden; kaybolmayan dinamizmi, heyecanıyla yenilik ve atılımlarına devam eden bir şirket olarak, markamızın farklılığını ve sürdürülebilirliğini sağlamayı hedefliyoruz.

Bu röportaj Mağaza dergisinden alınmıştır.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin