Yüzyılın casusu Ankara’ya indi

Son günlerin en çok konuşulan filmlerinden Çiçero’nun film ekibi Cinemaximum ANKAmall’da başkentli sinemaseverlerle buluştu. Basın mensuplarının da katılımıyla gerçekleşen söyleşinin ardından özçekim yapan başarılı ekip, filmi sinemaseverler ve özel davetlilerle birlikte izledi

Yüzyılın casusu Ankara’ya indi

“Yüzyılın Casusu”  ya da “Ankara Casusu” olarak anılan İlyas Bazna’nın hayat hikâyesinden esinlenerek uyarlanan Çiçero filminin yönetmeni Serdar Akar ile ünlü oyuncular Erdal Beşikçioğlu, Ertan Saban, Murat Garipağaoğlu, Selen Öztürk ve Mehmet Ezel Özgün Cinemaximum ANKAmall’da söyleşiye katıldı.

 

Söyleşi ardından salonlara girerek seyircileri selamlayan ekip filmi özel davetlilerle birlikte izledi. Türkiye Arnavutluk Konsolosu, Kosova Büyükelçisi, Kosova Kültür Merkezi Genel Müdürü, Karadağ Büyükelçisi Yardımcısı ve Kültürel Ateşesi, Avrupa Birliği Müsteşarı ile TBMM Başkan Vekili Levent Gök de Çiçero’yu yalnız bırakmadı.

 

“Ankara’nın dokusu filme çok güzel yansıdı”

Yönetmeni Serdar Akar, İlyas Bazna’nın 1904’te Priştine’de başlayıp Ankara’ya uzanan konusu ile filmin aslında bir Ankara projesi olduğunu ve güzel bir iş ortaya çıkardıklarını söyledi. Başarılı oyuncu kadrosuyla da dikkatleri çeken Çiçero’nun başrol oyuncularından Erdal Beşikçioğlu da Ankaralılar’la filmin heyecanını paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek: “Ankara’nın dokusu filme çok güzel yansıdı ve çekimlerde de büyük keyif aldık. Ayrıca, kızımı Ankara’da büyüttüm, buranın hayatımızda çok büyük bir yeri var. Umarım bizim büyük bir keyifle yaptığımız bu film size de büyük keyif verir.” dedi.

 

Mustafa Uslu’nun yapımcılığını üstlendiği “Çiçero”, hem casus filmleri kategorisinde hem de ülkemiz sinema tarihinde ilk kez işlenen bir hikâyeye sahip. İkinci Dünya Savaşı devam ederken Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nin kalbinde uşak olarak görev yapan, kod adı Çiçero olan İlyas Bazna’nın İngiltere’nin gizli belge ve bilgilerini Hitler Almanyası’na sızdırmasıyla gelişen olayları ele alan film, T4 isimli bir uygulama ile Nazilerin kendi halkına ve çocuklara da üstün ırk yaratmak için yaptıklarını bir aşk hikayesini de merkeze alarak anlatıyor.