Yurtdışı e-ticaretinde vergi muafiyet kaldırıldı

15 Mayıs 2019 Çarşamba

E-ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 avroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. 150 avroyu geçmeyen kitap ve benzeri basılı yayınlardan ise vergi alınmayacak

yurtdisi-e-ticaretinde-vergi-muafiyet-kaldirildi

Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Elektronik ticaret kapsamında kargoyla gönderilen ve bedeli 22 avroyu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. 75 avro olan limit önce 30 avroya, 2016 yılında da 22 avroya çekilmişti. 

Değeri bin 500 avroyu geçmemek şartıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyalar ile yolcu beraberinde getirilen ve belirlenen limiti aşan eşyaların değeri üzerinden vergi alınacak.

 

En az yüzde 18 vergi

Eşyalardan tahsil edilecek vergi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelirse yüzde 18, diğer ülkelerden ulaşırsa tek ve maktu olarak yüzde 20 olacak.

 

Bu eşyaların 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan olması durumunda ilave yüzde 20 vergi uygulanacak.

 

Kitapta muafiyet sürecek

Türkiye'deki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığıyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 avroyu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayınlardan yine vergi alınmayacak.

 

Karar, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

 Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri