Yerel perakendede değişim başlıyor

17-18 Nisan günleri arasında Haliç Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) organizasyonunun bu yıl beşincisi düzenlendi. Kendisiyle sohbetimizde Ali Saydam Bey “Gerçekten 5 yazıyor mu her yerde?” diyerek bu denli büyük ve geniş katılımlı organizasyonların genellikle uzun soluklu olmadığı ve bunun çok değerli bir kazanım olduğu vurgusunu yapmıştı. İlki 2009’da yapılan ilk organizasyondan bu yana 5 yıl geçti ve her yıl gerek nitelik gerekse nicelik olarak daha iyisi yapılarak artık uluslararası bir organizasyon boyutuna ulaştı

Organizasyon ile ilgili genel olarak bir durum değerlendirmesi ve gelişim evrelerini sizler için yeniden tahlil edeceğim. Ancak bu yıl beni farklı bir yönden heyecanlandıran önemli bir nokta var.  Bu yıl ki slogan ve tema ile sektörün çatı örgütü olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun üyelerinin önüne koymuş olduğu vizyon ve üç yıllık projeksiyon. İşte yıllardır ara ara hep yazmaya dilim döndüğünce çalıştığım konu tam da buydu. Yerel zincirlerin geldiği nokta itibarıyla bir kavşak noktasında ve bu kavşak değerli başkan Selamet Aygün’ün de deyimi ile 90’lı yılların hemen başında bakkal amcadan market ve süpermarket dönemine geçiş sürecindeki ilk kavşaktan sonra ikinci bir dönemeçe ya da yol ayrımına karşılık geliyor. Gelinen noktada artık gelecekte var olabilmek adına yerel zincir marketler tam bir yöntem, strateji ve sistem belirlemek ve şirket alt yapıları ile amaçlarını kurgulayarak kendilerini revize etmeleri gerekecek. Sürdürülebilir büyümenin en doğru şekli, kurumsal gelişimin tüm unsurlarıyla geleceğe hazır hale getirilmesidir. Bu unsurların şekillendirilmesi ve geliştirilmesi ise ancak geleceğe ilişkin olarak ortaya koyduğunuz somut, anlaşılır ve ulaşılabilir hedef ve politikalara bağlı olacaktır. İşte belki de bu sebeple belirli bir büyüklüğe gelmeden de elde edilemeyecek bu kazanımların tam vaktinde elde edilmesi ticari başarıda “altın” değerindedir. İş yaşamı ile ilgili bugüne kadar elde edilmiş en berrak bilgi ve deneyim budur. Dolayısıyla belki de yüzyıllarca birikim ve deneyimde süzülerek elde edilmiş bu altın değerindeki gerçekleri bir sektörün önemli oyuncuları tarafından göz ardı edilmesi kendileri adına en hafifinden talihsizlik sayılabilecek ciddi bir kayıptır. Bu duygularla, hep beklediğimiz bu algının oluşumu sürecinin artık gerçekleşmeye başladığını görmek bu yapının gelecekte hep daha iyi ve güzele doğru gideceği inancını bende daha da pekiştirdi.

YZB 2013 organizasyonumuzun bu yıl ki sloganı: “Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan” oldu. Geleceği kazanmak adına başlaması gereken dönüşümün unsurları ise perakende sektörünün tartışmasız en önemli üç unsuru olan insan, marka ve teknoloji olmuştur. Ve bu yıl ilk defa YZB komisyonu başlattığı bir uygulama ile de bu üç unsuru da içerisinde barındıracak olan içeriklerle üç yıllık bir projeksiyonda ele alacak.

İnsan faktörünün bu yıl farklı bir boyutla ele alıp değerlendirilmesinde en etkili sözlerden biri de yine ilk defa Sayın Ali Saydam’dan duyduğum “ İnsan Kaynak Değil Kıymettir” sözü olmuştur. Batı’nın bu duruma gelmesinin altındaki en büyük gerçek manevi iklimini tüketmesi ve insanın bir kaynak ve üretim faktörü olarak görülerek şirket içerisindeki konumunu belirleyecek değerlendirme esaslarına tabi tutması hatta kurban etmesi olmuştur. İşte tam da bu noktada kültürümüzün, değerlerimizin ve inancımızın gereği olan insana saygıyı YZB 2013, iş ve ticari süreçlerimizde olması gereken boyutuyla yeniden ele alarak önemli mesajlar verdi. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından çok önemli konuşmacıların yer aldığı etkinlik içerik olarak da bu yıl yine çok zengindi. Bu tür organizasyonlara katılımın bence en önemli amaçlarında birisi de bu içerik ve konuşmacıların bahsettiği konulardan olabildiği kadar yararlanmaktır. Komisyon üyesi olmaktan ve organizasyon ile ilgili süreçlerde bulunmaktan büyük keyif aldığım YZB 2013’te gerek sektörel gerekse akademik danışma kurulları ile birlikte aylar öncesinden çalışmalara başladık. Gerçekleştirilen toplantı ve yapılan beyin fırtınaları sonucu belirlenen slogan ve tema ile gerek konuşmacılar gerekse içerikler büyük bir dikkat ve özenle ihtiyaca en uygun şekilde tasarlandı. Ve Globus tecrübesi ile sunumu gerçekleştirilen YZB 2013’ün başta tüm perakendeciler olmak üzere, tüm çalışanlara, tedarikçilere, müşterilerine ve ülkemize hayırlı bir organizasyon olarak yerini almıştır. Yerel perakendeciler kendilerini keşfetmeye, gelişimlerini sürdürmeye, sahip oldukları kazanım ve değerleri ile ait oldukları ülkeye ve onun insanlarıyla paylaşmaya devam ediyorlar. Önümüzdeki yıllarda çok daha kaliteli organizasyonlar, çok daha başarılı perakende noktalar, birçok toplumsal ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile adından çokça söz ettirmeye ve ilgi çekmeye devam edecekler. Onları izlemeye devam edin.

“ Ne ararsan, kendinde ara...”                                 
          Hacı Bektaş-ı Veli