Yeni nesil ofis anlayışı

Çalışan insanlar, günün büyük çoğunluğunu iş yerinde geçiriyor. Dolayısıyla neredeyse ikinci bir ev görevi gören ofislerin, yoğun tempoyla geçen stresli iş günlerine hazırlıklı bir donanıma sahip olması gerekiyor. Bu, bazı kişiler için ergonomik bir koltuk, yüksek performans sergileyen bir bilgisayar ve konforlu bir mola alanından ibaret. Ancak temel ihtiyaçlardan öte hem verimli hem eğlenceli çalışma koşulları sunan yeni nesil girişim ofisleri, hayal gücünün sınırlarını zorlayan tasarımlarıyla oldukça dikkat çekiyor.

Yeni nesil ofis tasarımlarında “çalışan psikolojisi ve sağlığı” ön planda. Çalışan psikolojisi için verimli çalışma süreciyle birlikte ‘odaklanma, sosyalleşme, öğrenme ve işbirliği kurmak’ önemli parametreler. İş yerindeki performansı optimize etmek; Mekânlarda iş için gereken odaklanmayı sağlamanın yanı sıra kolektif kimlik ve verimli iş etkileşimlerinin gerçekleştiği sosyalleşme mekânlarını sunması ile mümkün olabiliyor. Soğuk kurumsal yapıların aksine tüm çalışanların bir ekip ruhu içinde var olması önemseniyor. Bu ruhun mekâna kontrollü açık ofisler, iletişim platformları ve ortak alanlar ile yansıması çok önemli. Bu durum, ofisin işleyişi her ne olursa olsun daha yaratıcı ve aktif rol alan ofis kullanıcılarını artırıyor ve ofis yaşantısını dinamikleştiriyor.

 

Son zamanlarda bilginin, deneyimin, teknolojinin paylaşıldığı sosyal alanlar oldukça artırıldı ofis tasarımlarında. Buna bağlı olarak da ihtiyaçlar, alanlar vs. değişiklik gösterdi. Daha fazla ortak gelişim mekânları, motive edici alanlar oluşmaya, gelişmeye başlandı.

 

Yeni nesil ofislerde yenilenebilir enerji sistemleri ofis tasarımlarına entegre ediliyor. Ofis yapılarının, mimari tasarımdan iç mimari tasarıma kadar bütün detaylarının sürdürülebilirlik kavramı üzerine kurgulanması hem çalışan mutluluğu, hem de tasarım anlamında başarıyı getiriyor. Enerji tüketiminin en yoğun olduğu yapı tipolojilerinden biri olan ofislerde akıllı bina uygulamalarının ve otomasyon sistemlerinin kullanımı çok önemli.

 

Eskiden ofis lokasyonları müşteri odaklıydı, şimdi çalışan mutluluğu ön planda. Son yıllarda ofisler metro, tren veya AVM’lere yakın güzergahlarda tercih edilmektedir. Ofis binalarında ise dikeyden yataya doğru tercih söz konusu. Çünkü ofiste çalışmamızın en önemli faydası iç iletişimdir ki dikey binalarda departmanlar arasında iletişim kopukluğu söz konusu olabiliyor.

 

Kolektif çalışma ofislerinden kimler faydalanabilir?

Genel olarak sunduğu hizmetler ve avantajlar ile freelancerlar, birkaç çalışana sahip küçük ölçekli firmalar ve start-up’lar tarafından ilgi gören kolektif çalışma ofisleri, aynı zamanda öğrenciler tarafından da tercih edilebiliyor. Küçük ölçekli firmalar, alternatif çalışma alanları sayesinde daha az masrafla, kullanışlı, toplantı yapıp sekreterlik hizmetlerinden faydalanabilecekleri bir ofise kavuşuyor. Freelancerlar, çalışma planlarına uygun olarak diledikleri zaman dilimleri içerisinde aynı ya da farklı kolektif çalışma ofislerinde sosyalleşerek ve daha kolay odaklanarak işlerini tamamlayabiliyor. Ayrıca aynı ya da farklı sektörlerden gelen yeni iş teklifleriyle karşılaşabiliyor. Start-up’lar yani girişimci şirketler ise hem küçük ölçekli firmalar gibi tasarruf ediyor hem de freelancerlarda olduğu gibi işlerini geliştirmek için sosyalleşme fırsatı yakalıyor.

 

Yeni nesil ofis kiralamaları neden avantajlı?

-          Merkezi noktalardaki A+ plazalarda

-          Prestij sağlayan şirket adresi

-          Full dekorasyonlu, lüks çalışma ortamı

-          Yatırım, aidat ve stopaj yok

-          İşletme ve personel giderlerinden kurtarır

-          Ofis gereçlerine yatırım yapmazsınız

-          Elektrik, su, iklimlendirme faturaları yok

-          Tek bir kira bedeli dışında sabit ödeme yok

-          Hemen işe başlayabileceğiniz için zaman kaybı yok

-          Toplu taşıma araçlarına ve alışveriş – iş merkezlerine yakınlığı ile rahat ulaşım imkânı sunması

-          Bir ofis paketi ile başla şehirlerde de ofis kullanabilme imkânı

-          Esnek, kısa sureli kiralama fırsatı

-          Resepsiyon, Posta-Kargo Faks hizmetleri

-          Çağrı karşılama ve yönlendirme (sekreter)

-          Network ve işbirliği fırsatı

-          Toplantı salonları ve business lounge

-          Tüm gün ücretsiz sıcak içecek ve su servisi verilmesi

 

Geleceğin ofislerinde, teknolojik aletlerin gelişmişliği ve verilerin data olarak depolanması sayesinde mekansal gereksinimler çok daha az yer kaplayacak. “Daha etkili teknolojik altyapıya sahip olması gereken ofislerin bu tip mekânlara yatırım yapması gerekiyor. Mobil çalışanların ve dünyanın dört bir yanından katılımcı çalışmaların ön planda olacağı kurgularda Hangout ve Skype toplantı noktaları, canlı bağlantı ve konferans odaları yaratılacak.”

 

Özetle: “Geleceğin ofisleri, o ofiste üretilen işin kendi dinamikleri de dikkate alınarak ve merkezi birey olan bir yapı üzerinde şekilleniyor...”