Yeni İhtisas Fuarı Düsseldorf’ta

26 Eylül 2013 Perşembe

Eylül 2014’de Düsseldorf’ta “Mediterranean Food” adı altında yeni bir ihtisas fuarı ilk kez kapılarını açıyor

yeni-ihtisas-fuari-dusseldorfta

Fuar, Akdeniz’e özgü lezzetler ve üreticileri için taze gıda fuarları InterMopro, InterCool ve InterMeat’le eşzamanlı olarak düzenlenecek yeni bir platform olma özelliğini taşıyor.

Mediterranean Food Fuarı’nda “Avrupa’nın Bahçesi” olarak tanımlanan bölge ön plana çıkacak ve fuar, aralarında İtalya, İspanya, Hırvatistan, Türkiye, İsrail, Tunus ve Mısır’ın da yer aldığı Akdeniz’e komşu ülkelerin yerel lezzetlerini kapsayacak.

Mediterranean Food, Orta ve Kuzey Avrupa’da Akdeniz lezzetlerine yönelik eğilime uygun bir platform oluşturulmayı hedefliyor. Böylelikle bölgeye özgü gıda maddelerini üreten firmalar geniş gıda yelpazesinden bağımsız olarak kendi ürün kategorilerini tanıtabilme olanağı buluyor.

Fuarda sergilenecek gıda ürünlerinin veya içeriklerinin mutlaka bir Akdeniz ülkesinde üretilmiş olması koşulu aranıyor ve dolayısıyla ürünlerin – örneğin “İtalyan tipi” gibi – salt o bölgeye özgü niteliklere sahip olmaları yeterli olmuyor. Halen AB tarafından orijin güvencesi verilmiş gıda ürünlerinin yüzde 75’i Akdeniz ülkelerinde üretiliyor. Messe Düsseldorf Başkan Vekili Hans-Werner Reinhard fuara ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı, “Spesifik bir konuya odaklanmış olan fuar konseptiyle dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz.”

Akdeniz bölgesine özgü gıda ürünleri geniş bir yelpazeyi kapsamasına rağmen Orta Avrupa’da yeterince tanınmıyor. Bunun nedeni de Akdeniz’e özgü ürünlerin ne şekilde işlendiği, diğer ürünlerle nasıl birleştirildiği, hatta isimlerinin nasıl telaffuz edildiğine dair yeterince bilgi sahibi olunmaması olarak belirtiliyor.

Bu alanda perakende gıda sektöründe henüz değerlendirilmemiş bir potansiyel bulunuyor. Akdeniz ürünleri genellikle dağınık şekilde yerleştirilmiş bulunuyor ve toplu olarak sunulmuyor. Bu yüzden de  Akdeniz bölgesinde yer alan 20’yi aşkın farklı ülkede üretilen ve çok geniş bir yelpazeyi kapsayan bu gıda ürünlerini toplu halde görmek mümkün olmuyor. Ürünlerin kullanımı ve hazırlanması konusunda da bilgisiz olan tüketiciler, doğru bilgilere de ulaşamıyor. Fuar, bu durumun önüne geçmeyi hedeflerken, hem perakende de fark yaratabilme hem de rakipler karşısında avantaj elde etme adına fırsatlar sunuyor.

Mediterranean Food bu konuya çözüm getirmeyi hedefliyor. Mediterranean Food farklı sektörel grupların buluşma noktası olmayı amaçlıyor. Ayrıca, Orta Avrupa ülkelerinin perakende gıda, gastronomi ve sanayi sektörlerinden gelecek yetkililer fuar standlarında Akdeniz ülkelerinden veya – Pelepones ve Katalanya gibi – bölgelerden gelecek üretici firmalar, meslek birlikleri, ihracatcılar ve ticaret odaları temsilcileriyle buluşma olanağı buluyor.

Mediterranean Food, Akdeniz ülkelerindeki küçük çaplı gıda üreticilerinin Orta ve Kuzey Avrupa pazarlarına açılabilmeleri için destek sağlıyor. Fuarda, düzenlenecek olan forumlar çerçevesinde strateji ve organizasyona ilişkin hukuki ve lojistik unsurlar ele alınırken, Akdenizli gıda üreticilerine Avrupa pazarına giriş için çeşitli önerilerde bulunulacak. Forum çerçevesinde yapılacak sunumlar AB Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü (DG Agri) işbirliğiyle hazırlanıyor.

Mediterranean Food perakende gıda sektörüne de ürün yelpazelerine yeni ürünler ekleyebilme ve böylelikle yeni müşteriler kazanma olanağı sağlıyor. Fuarın merkezi bir noktasına kurulacak olan “Retail Zone” ise Akdeniz ürünlerinin yer alacağı bir satış noktasının nasıl en iyi şekilde düzenlenebileceğini uygulamalı olarak görme imkânı sunacak.

Mediterranean Food et ve süt ürünleri, balık çeşitleri (taze ve işlenmiş), yağlar, gurme ürünler, sirkeli ürünler, otlar, bal, sebze ve meyveler, kabuklu meyveler, baharatlar, orijin belgeli ürünler ve organik ürünler gibi gıdaları kapsıyor. Fuar değişik ot türlerinde de çeşitlilik sunacak. Sadece Yunanistan’da 6 bin çeşit farklı ot yetiştiğini ve bunların bin kadarının ülkenin sadece belirli bölgelerinde bulunabildiği gibi bilgileri de paylaşacak.

Düsseldorf Fuar Merkezi’nin 11’inci salonunda yer alacak Mediterranean Food 9 ve 10’uncu salonlarda kurulacak olan InterMopro, InterCool ve InterMeat Fuarları 21 – 23 Eylül 2014 günlerinde her gün 10.00–18.00 saatleri arasında ihtisas ziyaretçilerine açık olacak. Fuar biletleri dört fuar için de geçerli olacak. Mediterranean Food Fuarı’na ilişkin daha ayrıntılı bilgi www.m-food.eu adresinden, diğer üç taze gıda fuarına ilişkin bilgi ise www.intermopro.de, www.intercool.de ve www.intermeat.de adreslerinden temin edilebiliyor.

Katılımcılar Ağustos ayından itibaren doğrudan www.m-food.eu/1330 adresinden fuar katılım başvurularını yapabiliyor.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri