Selfie

Selfie

Danışman
Selfie bölümü perakende.org için sektör profesyonellerinin serbest fikirlerini paylaştığı bir platformdur.

Yeni “AVM” dili yaratıldı, bilesiniz

21 Eylül 2018 Cuma

Bulut dilini konuşmadan önce, biraz eğri oturalım. 2004 sonrasında yaşanan “kolay fonlama / imar planına uymasak da inşaata evet / kolonları dikersek nasıl olsa içi dolar / sözleşme varsa nasıl olsa kira ödenir” öyküsü sona erdi mi, ermedi mi?

Aslında 2009’da ucu görünen ip, şimdi beton kolonların etrafına dolandı ve artık giriş kapılarındaki güvenlik elemanlarının omuzlarını sıkıştırmış görünüyor. X-ray cihazlarının arkasında biriken kuyruklar, güvenlik elemanlarına dedikodu zamanı bırakmayan çanta içerikleri geride kaldı. “Ne etsek de hiç olmazsa yüzde 80 doldursak” mırıltıları yükseliyor: Sonu bellidir.

 

Kira sözleşmelerinde TL esasına dönerken hükümetin kiracıları kolladığına hükmedip yakınmak, resmin bütününü ve zemin altı sorunları görmezlikten gelmek olabilir: Sonu bellidir.

 

Önce kentleşmeye ve belediyelere bakmak gerek

Galleria Ataköy’ün açılışından bugüne doğru evrilen yatırım öykülerine bakarak, (Merkez Bankası faizi yüzde 24 iken) “mega-beton” ve “kopya-mega” kentlerde bugün elde edilebilen 20+ yıllık yatırım geri dönüş oranlarının (yıllık yüzde 4 getiri) nasıl yaratılmış olduğunu sorgulamazsak, alışveriş merkezi patronu veya yöneticisi olunamaz. Yeni bir dil gerekiyor.

 

Kamu yönetimi, kentleşmeden sorumlu merkez yönetim birimleri ve yerel yönetimler, perakende gayrimenkul alanında tam anlamıyla “boş geçtiler”.

Sonuç belli. Önümüzde duruyor. Cepleri boşaltıyor.

 

2019-2023 gündemi, perakende gayrimenkul sektöründe imar izini almanın, inşaat ruhsatının, beton dökmenin ötesine geçmeyi, cironun, istihdamın, büyümenin, başarının, marka olmanın vb. -hangi ölçek aklımıza yatıyorsa veya öncelikli ise- birinci maddede coğrafyanın bütününe ve “tek parça” olarak bakmayı gerektiriyor. Sorunumuz, “Türkiye perakende sektörü”dür. Ancak bunu gerçek anlamda örgütleyerek geleceği yönetebiliriz.

 

Mevcut kira sözleşmelerine, TL’ye dönme tartışmalarına, kiracıyı karşı takımda görmeye takılı kalmak, boğulmakla eş değerdir. Gerçekte bakılması gereken tablo, Anadolu coğrafyasıdır; bakmanın yöntemi de buluttan aşağıdır; alışveriş merkezi girişinden ofisteki kira sözleşmesi klasörüne doğru değil.

 

Veri, Bilgi, Para

Perakende zincirleri ve perakende gayrimenkul yatırımcı ve yöneticisinin kira hukuku sarmalından çıkıp yönelmesi gereken saldırı noktası, bilgi, tecrübe, veri ve içgüdü terbiyesini, ülke çapında bağımsız perakendeciler ile paylaşmaktır.

 

1.       Bu adım, hepimizi “Türkiye perakende sektörü” gemisine koyar.

2.       Bu adım, aile hekiminin, PTT şubesinin ve çocuk bakım evinin alışveriş merkezinde “kiracı” değil “zorunluluk” olduğunu kabul etmekle başlar: İyi yönetilen alışveriş merkezlerinin günümüz Türkiye’sinde “örnek belediye” olduğunu görmekle devam eder.

3.       Bu adım, dijital çağın getirdiği köklü ve olağanüstü hızlı değişime uyum sağlamak için kiracı ile perakende gayrimenkul yönetiminin tam iş birliğini getirebilir.

4.       Bu adım, kente göç/hasta inşaat sektörü/tarımda gerileme sarmalında sarsılan ekonomiyi ve geleceğin tüketicisini şimdiden kucaklamayı herkese öğretebilir.

 

Kiracı yok, iş ortağı var

Kira hukuku ve perakende zinciri yönetimleriyle yüz yüze gerginlik sarmalından çıkarak Türkiye coğrafyasına buluttan bakabilen alışveriş merkezi patronları ve yöneticileri, geleceğin sahibi olmaya adaydır. Bunun için:

·         Dijital Türkiye’nin tüketici katmanlarını, bunların yaşam tarzlarını ve taleplerini uluslararası tekniklerle analiz edebilmek,

·         Bu analizler doğrultusunda karar alıp uygulayabilecek insan kaynağını yetiştirmek,

·         Perakendecilerle her konuyu ortak “dili” ile konuşmak,

·         Yerel ihtiyaçlara ve önceliklere göre kiracı karmasını çeşitlendirmek, yeni kiracı türleri ve mağaza formatları seçmek, ortak alanlarda “müşteri deneyim yönetimi” için tasarım ve teknoloji çözümleri tanımlamak,

·         Yerel olabilmek için yerli girişimcilerle, evrensel olabilmek için ise dijital evren/e-ticaret bulutu ile evlenmek gerekiyor. Eş, vazgeçilmez olarak perakendecidir.

 

Perakende sektörünün fiziki mağaza, e-mağaza, mobil mağaza üçgeninde Türkiye coğrafyası çapında yapabileceği iş birliği ne kadar hızlı ve kapsamlı bir şekilde örgütlenebilir ve gerçekleştirilebilir? Soru budur.

 

Cevap: Bu sektörün başardıklarına bakarsak; isteyip de yapamayacağı şey yoktur.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri