Yatırımcılar İtalya pazarının kapılarını İTA’yla aralıyor!

Uluslararası pazarlarda yer almak ve güçlenerek ilerlemek hem her ülkenin isteği oluyor hem de her firma kendisini ulusal pazarlarda göstermek istiyor. Hal böyleyken kendilerine vitrin bulabilmek adına herkes aslında uluslararası bağlantı bulabilmek için çaba harcıyor. Bu anlamda global pazardaki ticari ilişkilerimizi geliştirebilmek adına İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) tüm dünyadaki teşkilatlanmış yapısıyla firmalara kolaylıklar sağlıyor. Bizler de Perakende.org olarak ITA İstanbul Direktörü Aniello Musella ile hem firma detaylarını hem de ticari ilişkiler konusundaki tecrübelerini konuştuk

Yatırımcılar İtalya pazarının kapılarını İTA’yla aralıyor!

Öncelikle sizi yakından tanıyabilir miyiz?

İtalyan firmaların yurtdışında tanıtımı ile 1981 yılından beri ilgilenmekteyim. Uluslararası formasyonum sayesinde birçok yurtdışı  görevim oldu. ITA bünyesinde icra ettiğim uzun ve ilgi çekici çalışma tecrübem sayesinde, dünyanın çeşitli yerlerinde birçok firma ve yabancı ülke kurumu ile işbirliği yapma imkanına sahip oldum. Made in Italy'i birçok üretim alanında desteklemek amacıyla birçok promosyonel aktivite organizasyonunu yönettim. Etkinlikler düzenlediğim sektörler: moda, gıda, makine ve ileri teknoloji makineleri. İtalyan firmalar için önemli olan  pazarlarda uzun süreli görevler icra ettim. Örnek verecek olursak; 8 yıl Asya ülkelerinde (Hong Kong, Çin ve Tayvan), 8 yıl Kuzey Amerika'da ve 2015’ten bugüne Türkiye’de. Türkiye'de çalışmak ilk andan itibaren benim için çok zevkliydi, çünkü ticari anlayışları ile İtalyanlara çok benzeyen Türk iş adamlarıyla daha ilk günden büyük bir uyum yakaladık.

 

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman kuruldu?

İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA), İtalya’nın yabancı ülkeler ile ekonomik ve ticari ilişkilerini desteklemek amacıyla 1926 yılında kuruldu. İtalyan hükümetine bağlı bir kuruluş olan ITA, zaman içerisinde tüm dünyada teşkilatlanmış olup, bugün 67 ülkede 79 ofisi mevcuttur. Merkezi Roma’dadır.

 

İstanbul ITA ne zaman kuruldu. Kurulduğundan bugüne Türkiye’de yapmış olduğu faaliyetlerden bahseder misiniz?

İstanbul ITA ofisi 1986 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Başlıca faaliyetlerimiz arasında Türk pazarına ilgi gösteren İtalyan firmalara pazar ile ilgili bilgi vermek ve pazar araştırmaları gerçekleştirmek; İtalyan iş adamları ile Türk işadamları arasında iş görüşmeleri organize etmek; İtalya’da gerçekleşen önemli uluslararası ticari fuarlara Türkiye’den iş heyetleri organize etmek bulunuyor. 2018 yılında toplam 300 firma yetkilisinin katılımı ile yaklaşık 50 ticari fuar ziyaret programı organize ettik. Ayrıca, İstanbul ITA ofisi olarak Türkiye’de gerçekleşen belli başlı ticari fuarlara İtalya’dan ülke katılımını gerçekleştiriyoruz.  Enerji, altyapı, yatırımlar gibi önemli alanlarda Türkiye veya İtalya’da seminer ve çalışma grupları organizasyonları da ITA’nın faaliyetleri arasında bulunuyor.

 

Türk yatırımcılar en çok hangi sektörlerde İtalya’ya yatırım yapmak istiyorlar?

2015 yılından bu yana ITA Istanbul ofisinde İtalya‘da bulunan yatırım fırsatlarını Türk yatırımcılara tanıtan Doğrudan Yatırımlar Masası (FDI) faaliyet gösteriyor. FDI olarak en büyük yatırımcıdan İtalya’da şirket kurmak isteyen start-up lara kadar tüm yatırımcılara, yatırım süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla İtalyan Hükümeti adına danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İstanbul ofisimiz nezdinde bulunan Doğrudan Yatırımlar masamızın gerçekleştirdiği faaliyetlerden yola çıkarak Türk yatırımcıların genellikle otomotiv, cam işleme, ağaç işleme, turizm, liman işletmeciliği ve lojistik, gayrimenkul alanlarında yatırım yaptıklarını görüyoruz.

 Türk yatırımcıların İtalya’yı tercih etme sebepleri neler? 2018 yılında Türkiye’den kaç şirket İtalya’ya yatırım için size başvurdu?

Türk yatırımcıların İtalya’yı tercih etme sebeplerinin arasında yatırım operasyonlarının müspet sonuçlanmasına katkıda bulunan ortak Akdeniz kültürü, yapılardaki uyum ve ileri teknolojik know-how, kalifiye iş gücü imkanı, yabancı yatırımcılara sunulan bir takım teşvikler ve bunlara ek olarak da İtalyan firmalarına özgü esneklik unsurlarını sayabiliriz. 2018 yılında 200’ü aşkın orta ve büyük ölçekli Türk yatırımcıya, yatırım imkanları ve süreçleri ile ilgili bilgi verdik. Türkiye masası olarak portföyümüzde hizmet verdiğimiz, yatırım planı olan, yatırımı devam eden veya henüz plan aşamasında olan toplam 1.4 milyar avro civarında yatırım bulunuyor.

 

Yatırım için ne kadar bir bütçeyle size başvurulması gerekiyor?

En büyük yatırımcıdan İtalya’da şirket kurmak isteyen start-up lara kadar tüm yatırımcılara, yatırım süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla İtalyan Hükümeti adına danışmanlık hizmeti sunuyoruz. İtalya’da yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların bu hizmetlerden yararlanması için büyük bütçelere sahip olması şartı yoktur. Doğrudan Yatırımlar Masası (FDI), çok büyük yatırımları desteklediği gibi hizmetlerini 1.000.000 Euro’ya kadar küçük ölçekli yatırımcılara da sunmakta hatta start-up gibi yeni şirket kurulması konusunda da destek olmaktadır. Doğrudan Yatırımlar Masası’nın hizmetleri tamamen ücretsizdir.

 

ITA’nın 2019 hedefleri nelerdir?

2019 yılı için öncelikli hedeflerimiz arasında potansiyel Türk yatırımcıları ile yakın temasta olmak, geçen seneden daha fazla yatırımcı ve girişimci ile yüzyüze görüşmeler organize etmek ve yatırımcıların ihtiyacı olan alanlarda destek sağlamak bulunuyor. Türk yatırımcıların şunu bilmesi bizim için önemlidir. İtalya’da yatırım yapmak istiyorsanız veya yatırım yapmayı değerlendiriyorsanız sizin sorularınıza cevap verecek ve ihtiyacınız olan konularda destek sağlayacak bir ofis İstanbul’da mevcuttur ve ilk aşamada bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

 

Perakende firmalarının ITA’ya yaklaşımı nasıl?

ITA uzun süredir, Türkiye'de yüksek kalitede İtalyan markalarının bulunduğu moda,  aksesuar ve gıda  perakendecileri ile işbirliği halinde bir takım etkinlikler düzenlemektedir. Özellikle İstanbul, Ankara, ve İzmir gibi şehirlerde çok sayıda İtalyan markalı ürün mevcuttur. Özellikle yüksek segment Türk tüketiciler ile turist olarak gelen Orta Doğululara  hizmet veren moda sektöründe Vakko, Beymen; gıda ve şarap  sektörlerinde ise Migros/Macro  ile Eataly yüksek sayıda İtalyan markasına sahiptir. Perakendeciler, düzenli olarak ITA tarafından Pitti Firenze, White Milano, Vinitaly Verona, Vicenzaoro, MIDO Milano gibi  önemli uluslararası fuarlara davet edilmektedir. 2018 yılında ITA organizasyonu ile yaklaşık 300 Türk şirket yetkilisi, satın alma heyetleri organizasyonları ile İtalya'ya davet etmiştir.  

 

İtalya, yatırım yapmak isteyen perakende firmalarına ne gibi avantajlar sunuyor?  

İtalya, moda, ayakkabı ve çanta, gözlük, kumaş, gıda ve şarap gibi sektörlerde dünya ölçeğinde mükemmeliyeti temsil eden bir ülkedir. Çok sayıda Türk firma İtalya'nın köklü ve tarihi firmalarını satın alarak İtalya'ya yatırım yapmakta veya yapmayı planlamaktadır. Bir İtalyan firması satın alan veya onunla üretim işbirliği kuran Türk firması bana göre iki büyük avantaj elde etmektedir. Bunların birincisi İtalya ve Avrupa pazarlarına girme, ikincisi ise  Made in Italy ürünlerle Ortadoğu pazarına açılma. Bu sayede iş hacmini büyütüp kazancını arttırabilmektedir.