Yarım asrı deviren markanın “Keskin” başarısı…

05 Temmuz 2018 Perşembe

Günümüzde aile şirketlerinin gelecekleri pek de parlak görünmüyor ne yazık ki. Geriden gelen yeni nesil, yürütülen iş süreçlerine dahil olmayarak farklı bir yol da izlemek isteyebiliyor, iş süreçlerini başka bir boyuta atlatmayı da. Bu değişim sürecini içselleştirip, nesilden nesile devam eden başarıya imza atan marka sayısı da bu sebeple oldukça az. Ancak Keskin Color, 1960’lı yılların başında başlayan marka yolculuğuna büyüyerek ve hız kesmeden devam ediyor. 4 bin 200 ürünle 19 ülkeye ihracat yapabilme başarısına sahip olan Keskin Color’un marka yolculuğunu Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Keskin’den dinledik. Keskin’e markaya dair merak ettiğimiz ne varsa sorduk ve kendisi de oldukça özverili bir şekilde yanıt verdi…

yarim-asri-deviren-markanin-keskin-basarisi…

Röportaj: Onur Kaya

 

Bir aile şirketi olan Keskin Color’un ortaya çıkış hikayesini ve başarı yolculuğunu bizlere anlatabilir misiniz?

1960’lı yıllarda kartpostal oldukça popülerdi. İstanbul’da Fransızca öğretmenliği yapan amcam, Naci Keskin, 1963 yılında, İstanbul’un çeşitli semt ve sembolleşmiş anıtlarının fotoğraflarını çekip kartpostal olarak bastırdıktan sonra, Sultanahmet’te satıyordu.İşler düşündüğünden iyi gidince, Ankara’da yaşayan babam Abdullah Keskin’i de İstanbul’a çağırarak Sirkeci’de kiraladıkları bir mağazada bugünkü Keskin Color’un temellerini attı. Şirketleşme safhasının ardından,  1969 yılında, Keskin Color turistik yayınlara girdi. İlk önce Efes ve Kapadokya kitapları basıldı. 1980’lerde sanatçı kartları ile devam eden kartpostal süreci, 1995 yılında cep telefonlarının gelmesi, ardından tezgah yasağı ile neredeyse sona erdi. O dönem 30 milyon civarında olan Keskin Color kartpostal satışı, günümüzde 3 milyona kadar düşmüş durumda. Kartpostal satışlarının düşmeye başlamasıyla birlikte, Keskin Color olarak defter, bloknot ve defter kabı kağıdı işine girdik. Yine aynı dönemde, 1995 yılında, Güneşli’deki tesislerimize taşındık. Ardından, 2000’li yıllarda lisanslı kağıttan kırtasiye üretim işine girdik. İlk lisanslı işimiz Digimon oldu. 2005 sonrası lisanslı ürünler o kadar talep gördü ki, 2008 yılında ciromuzun yüzde 65’ini lisanslı ürünler oluşturuyordu. Şu an 20 civarında lisansımız var. 2015 yılında, Selimpaşa’da 15 bin metrekarelik yeni ve son teknoloji ile donatılmış tesislerimize taşındık. Şu an çalışan sayımız 192, aralarında Yunanistan, İsrail, Almanya ve Kuveyt’in de bulunduğu 19 ülkeye ihracat yapıyoruz. Başta defter ve lisanslı ürünler olmak üzere, bloknot ve ofis ürünleri, boyama, hikaye aktivite kitapları, yapboz, kartpostal, poster, el işi ve hobi kağıtları, takvim, ajanda, turistik yayınlar, turistik hediyelik ürünler, tebrik kartları alanlarında yaklaşık olarak 4 bin 200 ürünümüz bulunuyor.

 

Aile şirketi olan ve başarılı bir grafik çizen şirketi yönetiyorsunuz. Aile şirketi olmanın detaylarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Aile şirketi olmanın birçok avantajı ve dezavantajı var. Keskin Color olarak, faaliyetlerimizi kurumsal bir yapı içerisinde sürdürdüğümüz için aile şirketi olmanın dezavantajlarını yaşamıyoruz diyebiliriz. Bu yapıda olmanın en büyük avantajı da, tüm işlerin, projelerin sıkı bir iş disiplini ile yürütülmesinin yanı sıra, ailenin diğer fertlerini yakından tanımanın getirdiği rahatlık. Bahsettiğim yakından tanımaktan kastım; yeteneklerini, düşünme şekillerini, bakış açılarını bilmekle beraber görev ve sorumluluklarımızı bu doğrultuda paylaşarak şirkete maksimum fayda sağlamak.
Kırtasiye perakendesinde sektördeki beklenti her geçen gün değişiyor ve insanların birçok ihtiyacına cevap verebilir hale geliyor. Değişen sektör dinamiklerini Keskin Color olarak değerlendirebilir misiniz?

Kırtasiye sektöründe son dönemdeki değişimlerin temel nedeni teknoloji alanındaki gelişmeler. Teknolojinin bizim sektör için iki boyutu var. İlki tüketici teknolojisi… Yani sokaktaki tüketicilerin kullandıkları, ceplerinde ya da masa üstlerinde bulundurdukları teknolojiler. Bu teknolojilerin gelişip yaygınlaşması ile defter-kalem kullanma alışkanlığı ters orantılı. Tüm bu gelişmeler kağıda yazı yazma alışkanlığını yavaş yavaş yok ediyor.  Biz de Keskin Color olarak tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Teknolojinin ikinci boyutu da kullandığımız makineler tarafında… Makinelerin gelişmesiyle, bizim de sektörümüzde gerek içerik, gerekse kalite anlamında güzel gelişmeler yaşanıyor.

 

En çok tartışılan konuların başında kırtasiye malzemelerinin kanserojen madde içerip içermediği geliyor. Bu konuda birçok firma çok farklı çalışmalar yapıyor. Bu anlamda Keskin Color’un sahip olduğu belgelerden ve yürüttüğü süreçlerden bahsedebilir misiniz?

Kırtasiye ürünlerinde güvenlik en önemli unsur. Kullanılan kırtasiye malzemelerinin çocukların sağlığına zarar vermemeleri çok önemli… Bu nedenle aileler, bilmedikleri yerlerden alışveriş yapmak yerine, kırtasiye ürünlerini uzun zamandır tanıdıkları mahalle kırtasiyelerinden ya da tanınan zincir marketlerden temin etme yoluna gitmeliler.  Lisanslı ürünler, yurt dışı standartlarında testlere tabi tutularak üretildiğinden sağlık açısından daha güvenilirdir. Kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren Keskin Color gibi kurumsal markalar da üretimde EN14362, EN14372 ve EN71-3 gibi testleri uygular. Bu nedenle, bu markaların ürünleri güvenle kullanılabilir. Bir kırtasiye ürününün sağlıklı olup olmadığını kendiniz de test edebilirsiniz. Almadan önce ürüne elinizi sürün. Eğer ürün boya bırakıyorsa renklendirici madde içeriyordur. Sağlıklı defter ve kartonlar renkli hamurdan üretilir ve renk bırakmaz. Ürünü koklamak da bir başka yapabileceğiniz test yöntemi… Ürün kötü kokuyorsa kullanılan malzemede katkı olabilir. Özellikle okula yeni başlayan çocukları bu yeni ortama alıştırmak ve onların okula giderken heyecan duymalarını sağlamak için, kırtasiye ürünlerinde hoşlarına gidecek renkli tasarımlara yönelebilirsiniz. Lisanslı ürünler de yine çocukların okula bağlanmalarına yardımcı olacaktır. Kanserojen madde konusuna gelecek olursak; Fitalat ve azoboya içermeyen ürünlerin tercih edilmesi, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklar için üretilen defterlerin arka kısmında, bu maddelerin kullanılmadığına dair bir ibare bulunmasına dikkat edilmeli. Keskin Color olarak, ham madde tedarikinden baskıya, ciltlemeden ürünün paketlenmesine kadar her aşamada sağlık ölçütlerini en üst seviyede kontrol ediyoruz. Örneğin EN14362  (azoboya sınırlandırmaları için), EN14372 (fitalat sınırlandırmaları için) ve EN71-3 (toksik ağır metal sınırlandırmaları için), ürünlerin özelliklerine göre yaptırdığımız testlerden birkaçı. Bunun yanında üretimde araç olarak kullandığımız tüm kimyasalları onaylı tedarikçilerimizden ediniyoruz. Tüm malzemelerin tehlike ve risklerini içeren belgeleri mutlaka önceden kontrol ediyoruz.
Özellikle kartpostal üretimi konusunda Türkiye’de çok önemli bir yere sahipsiniz. Bu işin püf noktaları nelerdir? Yılların tecrübesiyle neler söyleyebilirsiniz bu konuda?

Kartpostalları aramızda, geçmiş dönemin kısa mesajı (sms) olarak tanımlıyoruz. Bir dönem insanları birbirine bağlayan, haberleşmelerini sağlayan, özel günlerde birbirlerini kutladıkları en önemli araç kartpostallar… Tabi teknolojinin gelişmesiyle birlikte popülaritesini kaybetse de, bir kuşak için büyük anlam taşıyor. Keskin Color kartpostallarının en önemli özelliği her ürünümüz için vazgeçilmez özellik olan kalitenin yanı sıra, tüketicilere sunduğu geniş alternatif. Tüketiciler Keskin Color’un kartpostallarında, memleketlerinde sevdikleri bir sokaktan, beğenerek takip ettikleri sanatçılara ya da gezip görmek istedikleri yerlere kadar hayatlarına dokunan pek çok unsuru bulabildiler.
Ar-Ge ve inovasyon bulunduğunuz sektör özelinde çok büyük bir öneme sahip olmalı. Bu anlamda işin arka mutfağında nasıl bir ekibe sahipsiniz? Bu süreçlere yatırımlarınız hakkında da kısa bir bilgi verebilir misiniz?

Keskin Color olarak 1995 yılında Güneşli’de 4 bin metrekarelik bir üretim tesisine taşındık. Zamanla, ürün gamımızın artması ve defter işine yoğun olarak girmemizin etkisiyle bu tesis bize küçük gelmeye başladı. Biz de, 2015 yılında Silivri’deki arsamızda yeni üretim tesislerimiz için çalışmalara başladık. 20 milyon TL’ye yaklaşan yatırım sonucu ortaya çıkan 15 bin metrekarelik alana sahip yeni tesislerimize de 2016 yılı itibariyle taşındık. Tabi tüm bu süreçte makine parkurumuza kadar birçok donanımımızı yeniledik. Öte yandan, Keskin Color olarak, tüm teknolojik gelişmeleri takip ettiğimiz, bu gelişmeleri işimizle nasıl birleştireceğimizi planladığımız bir çalışma modeli geliştirdik. Kendi içimizde bir birim oluşturduk. Bu birimimizin araştırmaları ve raporlamaları ile kendimize bir yol planı çiziyoruz.
Peki, gelecekte nasıl bir Keskin Color göreceğiz? Yatırım hedefleriniz, büyüme planlamalarınız ne yönde gelişecek?

Teknolojik gelişmeler defter-kalemin yerini almaya başladı. Bu durum da, daha büyük, yenlikçi ve güçlü firmaların ayakta kalmasını, küçük ebatlı, merdiven altı işler yapan firmaların ortadan kaybolmasını sağlayacak. Teknolojinin gelişmesinin başka bir etkisi de, özellikle ofis çalışanları için defterin artık bir moda unsuru haline gelmiş olması… Artık not almak eskisi kadar yoğun yapılan bir eylem olmasa da çantada şık bir defter taşımak çok popüler ve bir moda hareketi olmuş durumda. Dolayısıyla, bu durum ofis ürünleri serilerinin gelişmesini ve çeşitlenmesini de sağlıyor. Biz de bu yönde adımlar atıyoruz. Bunun yanı sıra, Çin’de fiyatların artmasıyla, Türkiye’de üretilen kırtasiye ürünleri avantajlı hale gelmiş durumda. İhracatta rekabetçi gücümüz arttı. İhracata ağırlık veren firmaların avantajlı konuma geçeceğini düşünüyoruz. 5 sene içerisinde sektörün ihracatının yüzde 35-40 civarında artacağını öngörüyoruz. Keskin Color olarak bizim kendi firmamıza ait artış öngörümüz yüzde 50. Tüm bu bilgiler doğrultusunda, önümüzdeki dönem yatırım planlarımız arasında MIS Yazılımı, bulunuyor.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri