Yapay zeka ve geleceğimiz

07 Mayıs 2018 Pazartesi

Bir eğitim insanı olarak zeka türleri ile uzun yıllardır ilgileniyorum. Zeka türleri, psikoloji, algı, iletişim ve farkındalık konularında çalışmalar yaptım. Sonu olmayan bir ummana benzeyen zeka konusunun sadece eğitimde değil, hemen her alanda önem taşıdığını düşünüyorum

Bu yazımda ise çok daha farklı bir kavramdan, ruhu olmayan ama bir çok zeka türünü kendi bünyesinde senkronize ederek ciddi bir kalibrasyona ulaşan bir zekadan bahsedeceğim: Yapay Zeka…

 

İnsanlık ilk defa insan tarafından tasarlanan, ancak doğası insandan esinlenerek ortaya konsa bile ilk defa insanı bu denli iyi bir şekilde modelleyebilen bir zeka biçimi tasarladı ve bunu hayata geçirdi.

 

Peki, nedir yapay zeka?

Yapay zeka insan eli ile yapılan makinelere ve robotlara yüklenen, doğal biçimde değil, yapay bir şekilde geliştirilen sayısal bir akıl tasarımıdır. Yapay zekayı kullanan teknolojileri en basit şekilde kısaca şu şekilde de tarif edebiliriz; Sorun çözme ve öğrenme gibi insanların diğer insanlar ile bağdaştırdığı kavramsal özellikleri taşıyan akıllı makineler.

 

Yapay zeka ilk kez 1956 yılında akademik bir disiplin olarak ortaya çıktı. Yapay zekaya ilgi büyüktü ancak uzunca bir süre öncelik kazanamadı ve fonlama eksikliği sebebiyle başlarda yeterince ilgi görülemedi.  Bu süreç yapay zeka kışı olarak tanımlandı. Ancak hiçbir mevsim kalıcı değildir ve bir süre sonra yapay zeka konusu yeniden gündeme geldi. Günümüzde ise yapay zeka teknoloji alanında bir ufuk çizgisi olarak görülüyor ve tüm dünyada bu konuda büyük paralar harcanıyor.

 

Yapay zeka hakkında gerçekleştirilen teknoloji çalışmaları; akıl yürütme, bilgi, planlama, öğrenme, doğal dil işleme, algı ve nesneleri elle işleme ve hareket ettirme gibi konuları kapsamaktadır. Yapay zeka alanı bilgisayar bilimi, matematik, psikoloji, dil bilimi, felsefe ve nöroloji gibi birçok alandan faydalanmaktadır.

 

Yapay zeka konusu günümüzde tartışılmaktadır ve de tartışılmaya devam edecektir. Ancak Türkiye olarak ilgili konuda geç olmadan çalışmalar başlatmanın, yapay zeka alanında yatırım yapmanın, bilimsel araştırmalar gerçekleştirmenin önemi ülkemizin geleceği için de büyük önem taşımaktadır. Yapay Zeka bir trend değil, teknolojinin doğal seyrinde gelişen ve zamanla daha da gelişecek olan bir teknolojik sahadır. Bu sahada başarılı olan ülkeler eğitimde, sanayide, teknolojide ve diğer çoğu alanda güçlenmeye devam edeceklerdir.

 

Tüm zeka türleri insan kaynaklıdır ve yine insanoğlu tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. Bu keşif serüveninde yerini alanlar geleceği şimdiden yakalayanlar olacak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri