Ya hep ya hiç yılı: 2019

2018 yılı son ayı perakende sektörü için hareketli olduğu kadar 2019’un trendlerinin habercisi gibiydi. İstanbul PERDER’in organize ettiği #birliktedahagüçlüyüz mottosuyla gerçekleşen “Yerli Market Haftası” yoğun ilgi gördü.

Bir dönem uluslararası hiperlerin kuşatması altında kalan yerli market zincirleri, son yıllarda ise perakendenin yeni gücü discount marketlerin rekabet girdabına girdi. Bu rekabet ortamı altında ayakta kalması ve kar ederek devam edebilmesi; “güncel kalabilmesine”, trendlerin gerisinde kalmadan “dijital” olabilmesine bağlıdır.

 

İstanbul PERDER’in de, Yerli Market Haftası’nda konu ve konuşmacıları bu hassasiyetle belirlediğini gördük. Dr. Kerem Dündar Neden Değişemiyoruz? Nasıl Değişiriz?  ile değişimin önemini, Ali Erhan Tamer ise,  Yeni Perakendenin Dijital Dönüşüm Yolculuğu ile e-ticaret ve mobil uygulamaların perakende sektörüne “ikinci baharı” nasıl yaşatacağını bizlere anlattı. Ekonomist Mahfi Eğilmez’den 2019 yılında Türkiye ve Dünya Ekonomisi’nin değişen dinamiklerini, alabileceğimiz önlemleri dinledik. Taze ürün gücünün ne kadar stratejik olduğu,  bu konunun yerellerin discountlara göre rekabet üstünlüklerinin olduğu yegane alanlardan biri olduğunu düzenlenen panellerde ele alındı.

 

Ardından Kardeniz PERDER ve Üçge Elektronik AŞ davetlisi olarak Ordu’ya gittik. Yazar arkadaşım Sinan Asılyazıcı ile birlikte gençlerle buluştuk. Genç perakendecilerin eğitim konusunda inanılmaz ilgili olduklarını, gözlerinin içinin güldüğünü gördük. Eğitimde izledikleri videolarda göz bebeklerinin büyüdüğünü görünce kararımı verdim: Yaşadığımız çağın ismi, kesinlikle Video Çağı’dır. Karşımızda ellerinden düşürmedikleri telefonlarında en çok izledikleri kanal olan, videolarla beraber anılan bir kuşak vardı, “Youtube Kuşağı…”

 

Türkiye nüfusunun yüzde 58’ini oluşturan Y ve Z kuşağı, internette geçirdiği sürenin 6 saat olduğu, bunun ortalama 2 saat 48 dakikasının sosyal medyaya ait olduğu, bu sürelerin yüzde 85 ağırlıkla web yerine telefon üzerinden gerçekleştiğini bilmek bizleri yeni doğruları keşfetmeye zorluyor. Albert Einstain’in dediği gibi: “Aynı şeyi tekrar tekrar yaparak sonuç almayı düşünmek aptallıktır.”

 

2019 yılının başında hepimiz yeni kararlar alırken 2018’de yaptığımız yanlışları, hataları tekrar yapmamaya ve denemediğimiz yolları denemeyi, gitmediğimiz yeni yolları bulmayı kendimize hedef olarak verirken, şirketlerimiz için de aynı hedefler geçerlidir.

 

2019 yılında durgunluk, ekonomik kriz, karlılıkların azalması nedeniyle yeni kar merkezlerine ve maliyet düşürücü operasyonlara yöneleceğiz. Peki, 2019’da bizleri başarıya ve karlılığa götürecek bu trendler nelerdir neler olacaktır?

 

1-      Yeni nesil perakende müşterilerine daha fazla odaklanılmalı, onların ihtiyaçları ve motivasyonları göz önüne alınmalıdır. Mobil aplikasyonlar, yapay zeka, sosyal medya, videolar yeni uygulama alanlarımız olmalıdır.

2-      Artan kira maliyetleri nedeniyle AVM yerine cadde, dükkan yerine kiosklar alırken, diğer taraftan fiziksel mağazacılık yerini sanal mağazacılığa, e-ticarete dönüşeceğinden stratejimizi yeniden oluşturmalıyız.

3-      Kağıt maliyetlerinin artması nedeniyle dağıtılan insertler yerine (varsa) mobil app. ile günlük bildirimler göndermeyi planlayın. Terazinin başına adam koymak yerine akıllı terazi sistemlerine geçin. Call centerlarınızı tekrar maliyetlendirin.

4-      Fiyat indirimleri yerine tüm maliyetlerinizi tekrar masaya yatırın, arttırmanız gereken fiyatları arttırın, kampanyalarla optimum noktayı bulmaya çalışın.

5-      Promosyon çeşitlerinde fiyat indirimi yerine 3 al 1 bedava, muhteşem ikili, üçlü gibi promosyonlar, toplamda yüzde iskonto, hediyeli ürün gibi promosyonlara yönelin. Unutmayın bu dönemde kimse ucuz mal satamayacak, satan ayakta kalamayacak.

6-      Asgari ücretin artması ile birlikte personel maliyetleri artacağından verimlilik önem kazanacaktır. Full time yerini part time çalışmaya çevirecektir. Saat esaslı bir vardiya yapmaya çalışın. Artık bir personelin birden fazla işyerinde çalışma dönemi başlayacaktır.

7-      Perakende sektörü gıda dışı ürünlere daha fazla odaklanacak, sipariş ver gönderelim, gel-al, ön ödemeli sistemler, vadeli satışlar önem kazanacaktır.

8-      Müşteri sadakati kavramını daha çok konuşacağız, ayda bir gelen ile her gün gelen müşteriye aynı iskonto ve promosyonu yapamayacağız. Bunu ölçecek CRM uygulamaları takip ve analiz yöntemleri önem kazanacaktır.

9-      Gıdada ise karlılığı yüksek olan unlu mamuller, atıştırmalık hazır gıdalar, market markalı PL ürünler, donuk kategoriler öne çıkacaktır.

10-   Tüm bunları yönetebilecek, stratejisini oluşturacak, ekibini doğru yönlendirecek emmioğlu, teyze oğlu yerine tecrübeli, işin uzmanı kişilerden oluşan doğru bir ekip kurulmalı ve danışmanlardan faydalanılmalıdır.

 

Bu vesile ile tüm perakende camiasına verimli, karlılığı yüksek, bol cirolu bir 2019 yılı temenni ederim. Tüm perakendecilerin bu zor yılı atlatarak yara almadan 2020 yılına ulaşmasını diliyorum.