WorldFood Istanbul 2016 buluşması eylülde

Gıda ve ambalaj sektörlerinin zirvesi 24. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı - WorldFood Istanbul ve 31. Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı - Ipack Turkey; 1 - 4 Eylül’de İstanbul Fuar Merkezi, CNR Expo’da gerçekleşecek

WorldFood Istanbul 2016 buluşması eylülde

1-4 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi CNR Expo’da gerçekleşecek olan World Food İstanbul 2016’da pek çok yenilik ve ilki de beraberinde getirecek. WorldFood Istanbul’da, Konuk Ülke Kenya Toplantısı, Retail Center Etkinlikleri, ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech özel bölümleri, yurtdışı alım heyetleri ikili görüşmeleri ve fuar süresinde yoğun bir programda gerçekleşecek olan konferans ve etkinlikler sektöre katkı sağlayacak.

 

ITE Turkey’in bünyesinde yer alan EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen WorldFood Istanbul ve Ipack Turkey, “Konuk Ülke Projesi”nde bu yıl, ekonomisinin \%27’sini tarım sektörü oluşturan Kenya’yı ağırlayacak. Proje kapsamında DEİK Türkiye – Afrika İş Konseyleri işbirliğiyle düzenlenecek “Kenya - Türkiye Gıda Forumu”nun ardından, Afrika ve Kenya’dan gelecek satın alma heyetleri, fuar katılımcı firmaların temsilcileriyle “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya gelecek.

 

Bu yıl fuarda iki yeni bölüm açılıyor!

Bu yıl ilk kez bünyesine iki yeni özel bölümü dâhil eden fuarlar, katılımcı ve ziyaretçilerini Soğuk Zincir, Depolama Sistemleri, Soğutma, Havalandırma ve Lojistik Özel Bölümü - ColdChain Expo Eurasia” ve Gıda İşleme Makine ve Ekipmanları Özel Bölümü - WorldFoodTech ile buluşturacak. WorldFood Istanbul kapsamında yer alan Gıda Katkıları Özel Bölümü  “Ingredients Turkey” de bu yıl da yine fuarda yerini alacak.

 

Uluslararası Süpermarket Zincirlerinin Satınalmacıları fuarda yer alıyor!
Fuar alanında bu yıl ilk kez yer alacak  olan “Retail Center”; fuar katılımcılarını, sektörün uluslararası lider süpermarket zinciri temsilcileri ile bir araya getirecek. Sektörün lider perakendecileriyle gerçekleşecek Retail Center’daki görüşmeler, fuar süresince devam edecek ve sadece fuar katılımcılarına özel olacak. Retail Center’da yapılacak iş görüşmeleri, fuar katılımcı firmalarına yeni iş ve işbirliği fırsatı sunacak.

 

WorldFood Istanbul için 48 ülkeden Alım Heyeti geliyor!

Sektör temsilcilerine uluslararası alanda, yeni satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratılması amacıyla düzenlenen ve bu yıl 48 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek T.C. Ekonomi Bakanlığı “Alım Heyetleri Programı”nın yanı sıra, ITE Turkey ev sahipliğinde Afrika ve hedef pazarlardan da Alım heyetleri ağırlanacak.

 

Ipack Turkey’de ise alım heyeti programı 32 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek. Ülke çapında sektörün tüm paydaşlarının birbiri ile etkin bir biçimde iletişime geçebilmesi, sektördeki tüm yeniliklerden haberdar olup takip edebilmesi, bu alandaki ticari faaliyetlerin artması amacıyla düzenlenen "Yurtiçi Alım Heyetleri Programı" da fuarlarda gerçekleştirilecek etkinlikler arasında yer alacak.

 

Fuar süresince gerçekleşecek konferanslarda ise; sektörün konusunda uzman konuşmacıları ve yetkilileri “Türkiye’nin Gıda İthalat Politikaları ve Uygulama Esasları”, “Bakliyat Yılı Projesi”, “Türk Gıda Kodeksine Uygun Etiketleme Yöntemleri ve Tüketicilerin Bilgilendirilmesi”, “Yerel Zincirlerin Gıda Perakendesindeki Durumu” vb. konuları görüşmeye açıp bilgilendirme yapacaklar.

 

ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu; “Bu yıl 131 milyon dolar ihracat rakamına ulaşılan Kenya, DEİK işbirliği ile düzenlenecek  “Konuk Ülke Projesi” kapsamında ağırlanacak. Çay ve kahve başta olmak üzere tropik meyveler, mısır, şeker, bezelye ve patates ihracatında dünyada önemli bir paya sahip olan Kenya’nın “Konuk Ülke” olarak ağırlanmasının iki ülke arasındaki gıda sektörü ticaretinin büyümesinde etkili olacak. Fuar kapsamında düzenlenecek “Kenya - Türkiye Gıda Forumu” Kenya’da yatırım yapan ve yatırım yapmış kişi ve kurumların tecrübelerini paylaşacağı verimli bir platform olacak. Afrika ve Kenya’dan gelecek satın alma heyetleri, fuar katılımcı firmaların temsilcileriyle “İkili İş Görüşmeleri Toplantısı”nda bir araya gelecek.

 

Sektörün önemli iş ve bilgi platformları olan fuarlarda bu yıl ilk defa ColdChain Expo Eurasia ve WorldFoodTech özel bölümleri ve Retail Center yer alacak. Düzenlenecek etkinlikler Türk gıda ve ambalaj sektörü temsilcilerine yeni iş ve işbirliği fırsatı sağlarken, ülke ihracatının artmasına katkı sağlayacak. Fuarlarda; 45 ülkeden 600’ün üzerinde katılımcı firmayı, binlerce ürün, hizmet ve teknolojisini 16.000’i aşkın ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.