Watsons’tan CRM yatırımı

Türkiye ile tanışmasının üzerinden 9 yıl geçen Watsons, büyümesini sürdürüyor. Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu, altyapı yatırımlarına devam ederken yeni mağaza açma hızlarını artıracaklarını anlatıyor. 2014 yılındaki en önemli yeniliği CRM alanında yaptıklarını belirten Yanıkoğlu, Watsons Card’ı birçok ayrıcalıkla birlikte müşterileriyle buluşturmaya hazırlandıklarını söylüyor

Watsons’tan CRM yatırımı

Fulya B. ÖZTÜRK

Watsons’ın Türkiye ile tanışmasının üzerinden 9 yıl geçti. Bu sürede neler oldu, nasıl bir gelişim grafiği çizdi Watsons Türkiye’de?
2005 yılında Cosmo Shop’un alınması yoluyla Türkiye pazarına giriş yapan Watsons, Türkiye'deki henüz kısa tarihçesine rağmen, önde gelen markaları arasında yer aldı. 2011 ve 2013 yıllarında Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği adına GfK Araştırma Şirketi tarafından gerçekleştirilen “Alışveriş Merkezi Ziyaretçilerinin En Beğendiği ve Tercih Ettiği Markalar” araştırmasında Watsons, “Kişisel Bakım” kategorisinde “1 Numaralı Marka” seçildi. Watsons zinciri dünyada 12 değişik pazarda 4 binden fazla mağaza ile faaliyet gösteriyor. Watsons’ın Türkiye’ye girişi diğer pazarlara kıyasla daha yeni olduğu için buradaki mağaza zincirimiz henüz bu zincirin küçük bir kısmını oluşturuyor. Ancak Watsons Türkiye, hem mevcut mağazalarındaki müşteri sayısını ve satışların, hem de yeni mağazaların eklenmesiyle oluşan iş hacminin sayesinde uluslararası Watsons zinciri içinde büyüme hızı açısından önde gelen bir pozisyona sahip.

Watsons’ın Türkiye genelinde kaç mağazası bulunuyor? Daha çok hangi bölgelerde ağırlıklı olarak bulunuyor?
Watsons olarak Türkiye genelinde 129 mağazamız bulunuyor.  Mağazalarımız, dağıtım merkezimiz ve merkez ofisimizde bugün itibariyle bin 52 çalışanımız var. Mağaza sayımızın büyümesine paralel olarak bu sayı giderek artıyor.

Müşteri profilinizi öğrenebilir miyiz? Kimler alışveriş yapıyor Watsons’tan?
Watsons’ın müşteri kitlesi her gelir ve yaş kesiminden geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Müşterilerimizin ortak özellikleri modern kent hayatını yaşayan ve buna bağlı olarak, gündelik yaşamlarında belli bir seviyede güzellik ve kişisel bakım ihtiyaçları olan kadınlar. Genel olarak ülkemizin gelişen üst orta ve orta sınıflarına hitap etmemize rağmen çeşitli ürün kategorilerinde diğer toplum katmanlarından da çok sayıda müşterimiz var. Watsons mağazalarını her ay çeşitli yaşlardan yaklaşık 1,5 milyon kişi ziyaret ediyor ve bu sayıya her ay ortalama 10 bin yeni ziyaretçi ekleniyor.

Watsons Card geliyor

Watsons’ın iddiası nedir, müşterilerine neler vaat ediyorsunuz müşterilerinize? Nasıl bir felsefe sunuyorsunuz?
Watsons’ın iddiası müşterilerinin hayatlarına daha fazlasını katmak. Uluslararası sloganımız olan “Look Good. Feel Great.” ifadesinin de anlattığı gibi onların daha güzel ve bakımlı olmaları, kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak için yanlarındayız. Bizler Watsons olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve onlara yeni deneyimler yaşatabilmek için sürekli araştırma içerisindeyiz. Günümüzde hane tüketiminin yaklaşık yüzde 10’u kişisel bakım ürünlerinden oluşuyor (Hane Tüketim-Ipsos KMG). Hem kadın hem de erkek müşterilerimize aradıkları deneyimleri sunabilmek için dinamik bir yapımız var. Tüm mağazalarımız “Generation 6” olarak isimlendirilen dönüşüm içerisinde ve bu dönüşümle kadın ve erkek müşterilerimizin ihtiyaçlarını ayrı ayrı gözeterek gerek mağaza içi ürün seçimleri ve konumlandırmaları ile gerek ışıklandırmasıyla, görsel yönetimiyle ve gerekse de ekipmanı ile daha rahat alışveriş deneyimi sunuyoruz. Müşterilerimize ulaşmak için gazete, radyo, açıkhava gibi klasik mecralar haricinde hem kendi kataloğumuz hem de sosyal mecralardan faydalanıyoruz. Genel olarak her ay müşterilemizin ilgisini çekecek en az bir kampanya düzenliyoruz. Bu kampanyaları kendi kataloğumuzda ve Facebook, Twitter gibi mecralarda detaylı şekilde müşterilerimize anlatıyoruz. Mağazalarımızda, hem kendi marka grubumuza ait ürünlerde hem de tedarikçilerimizden gelen markalara ait farklı birçok üründe çeşitli indirim kampanyaları uyguluyoruz. Ayrıca yine her ay düzenlenen farklı banka kampanyaları ile müşterilerimize sektörden bağımsız olarak özel faydalar sunuyoruz. Bunun haricinde farklı sektörlerden üçüncü partiler ile de kampanyalar yürütüyoruz. 2014 yılındaki en önemli yeniliğimiz CRM alanında olacak. Watsons’ın uluslararası sadakat programı kapsamında dünyada 56 milyondan fazla üyesi bulunan Watsons Card, Türkiye’de de birçok ayrıcalıkla beraber yakında müşterilerimizle buluşmaya hazırlanıyor.

Mağaza yatırımlarınızda AVM’leri mi caddeleri mi tercih ediyorsunuz öncelikli olarak? Ciro anlamında hangisi daha kârlı?
Her ikisi de. Perakendecilik için bunun sağlıklı bir ayırım olduğunu düşünmüyoruz. Bu işte esas olan her bir mağazanın verimli bir iş birimi olarak hayata gelmesi ve bu konumunu uzun yıllar devam ettirmesidir. Sektör oyuncuları, kendi uzun vadeli planları, marka pozisyonları, emlak arzı, operasyonel kısıtlamalar gibi değişik nedenlerle kendilerine göre tercihler veya önceliklendirmeler yapabilir. Modern kent hayatını oluşmak için uygun ortam bulduğu her noktada perakendecilik faaliyeti daima varolacaktır. Bu bakımdan uzun vadede bu ayırımın giderek ortadan kalkacağını ve birçok zincirin her iki ortamda da mağazalara sahip olacağını öngörüyoruz.

Sanıyorum “Watsons markalı ürünleriniz de bulunuyor. Private label ürünlerinizin üretimi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?
Watsons mağazalarında Watsons markalı ürünler (own brand), bize ait başka markalı ürünler (private label) ve satışı yalnız Watsons’ta yapılan dünyaca ünlü markalar (Exclusive brands: Rimmel London, New York Color, I Love, Montagne Jeunesse gibi) olmak üzere, kategorilerimizi renklendiren, derinlik kazandıran ve tüketicinin seçimini genişleten çok sayıda marka var. Bu sayede müşterilerimize başka bir yerde bulamayacakları bir ürün karması sunuyoruz. Watsons’ın 4 bin mağazalık global gücünün sayesinde bu ürünlerin kalitesini ve değerini garanti edebiliyor ve gururla raflarımızda yer veriyoruz. Müşterilerimiz de bu ürünlerden son derece memnun ve devamlı tüketim ürünleri olarak benimsemiş durumdalar. Dolayısıyla bu ürünler satışlarımızın içinde önemli bir paya sahip ve satış hacimleri de giderek artıyor.

Yeni müşteriler, yeni mağazalar

Nasıl bir büyüme stratejisi izleyeceksiniz?
Watsons’ın iş stratejisinin en önemli unsurlarından biri kendimize has perakende konseptimizi ülkemizin geniş tüketici kitlelerine ulaştırmak. Bunu hem mevcut mağazalarımızda yeni müşterilere ulaşarak hem de tüm Türkiye’de yeni mağazalar açarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Yakında açılacak mağaza projeleriniz bulunuyor mu, hangi bölgelerde ağırlıklı olacak?
Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki yeni lokasyonlarda ve mevcut lokasyonlarımızda, hem AVM hem de cadde mağazaları açmaya devam edeceğiz. Mevcut ve yeni mağazalarımızla ilgili en güncel bilgiyi web sitemizden ve sosyal medya platformlarından yayınlıyoruz.

Türkiye’de kişisel bakım pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl bir potansiyel var?
Türkiye, nispeten büyük ve genç nüfusu ve büyüyen bir pazar olması nedeniyle, her konuda olduğu gibi, kişisel bakım pazarında da çok önemli bir potansiyele sahip. Yalnız, daha önümüzde gidecek çok yol var. Bu yolda tüketicilerin hayat tarzı ve gelir düzeyi olarak gelişmesi, Avrupa pazarlarıyla aramızdaki farkın giderek azalmasını sağlayacak en önemli motor olacak. Perakendecilikte, mağaza zincirlerini genişletmenin yanında bu büyümenin verimli sonuçlar üretebilmesi, gelişmenin devamlılığı açısından son derece kritik. Bu bakımdan, tüketiciler de dâhil olmak üzere sektördeki tüm paydaşlara çok önemli görevler düşüyor. Avrupa pazarlarının seviyesine hızla ulaşabilmek için, ülkemizde hemen her alanda mevcut olan verimsizliklerin üstesinden gelmemiz, bilgi ve teknolojiyi daha etkin kullanarak geleceğimizi dikkatlice planlamamız gerekiyor. Bu noktalara dikkat edilirse, 4-5 yıl içinde Türkiye kişisel bakım pazarının da gelişmiş dünya ile daha rahat kıyaslanabilecek bir boyuta erişebileceğini öngörüyoruz.

Watsons’ın Türkiye’de büyümesini nasıl görüyorsunuz, gelecekle ilgili öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım perakendeciliğine getirdiğimiz yenilikler, cazip kampanyalar ve yeni ürün lansmanlarımız ile müşterilerimize bizden bekledikleri değeri aktarıp büyümemizi sürdürüyoruz. Watsons olarak 2014 yılında bir taraftan büyüyen iş hacmimizin gerektirdiği altyapı yatırımlarımıza devam ederken diğer taraftan yeni mağaza açma hızımızı artırarak hem yeni tüketicilere ulaşmayı hem de ulusal perakendeci konumumuzu pekiştirmeyi hedefliyoruz. 2014'te modern hayat tarzına sahip orta sınıfın büyümeye devam edeceğini ve bunun sektörümüzdeki büyümenin temel dinamiklerinden biri olacağını düşünüyoruz. Büyümemize paralel artan çalışan sayımızla ülkemizin çalışma hayatına ve perakende piyasasının dönüşümüne pozitif katkı yapmaya devam edeceğiz.