Perakende PageSkin

Watsons'ın hedefi online'da %100 büyüme

Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş perakende.org okuyucuları için sorularımızı yanıtladı

Watsons'ın hedefi online'da %100 büyüme

Röportaj: Gün Güney

Öncelikle, Watsons Türkiye’nin tarihçesinden bahsedip, Türkiye’de kişisel bakım ve güzellik sektörünün gelişimini kısaca değerlendirebilir misiniz? Bu süreçte, sizin Watsons ile olan yolculuğunuzu da dinlemek isteriz.

 

Türkiye’de kişisel bakım ve kozmetik sektörünün tarihçesi 1990’lı yıllara kadar uzansa da; sektörün yükselişe geçmesi ve global pazar tarafından fark edilmesi 2005 yılından itibaren başlıyor. 2005’ten önce bu alanda Türkiye’de kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini tek bir çatı altında tüketicilerle buluşturan bir perakende mağazacılık sistemi bulunmuyordu. Bu ürünler yalnızca büyük süpermarketlerden ve mahalle aralarındaki küçük kozmetik dükkanlarından alınabiliyordu. Üniversiteden 3 girişimci arkadaşımla birlikte ülkemizdeki bu eksikliği fark ettik ve yurt dışındaki kişisel bakım ve kozmetik perakende mağazacılık sistemini Türkiye’ye getirdik. Böylece 1993 yılının Aralık ayında Türkiye’nin ilk Kişisel Bakım ve Güzellik mağazası olan Cosmo Shop’u açtık. Özellikle AVM ve caddelerde açtığımız mağazalarla ülkemizdeki tüketicilere kişisel bakım ve kozmetiği mağaza deneyimiyle sunduk ve bir alışveriş ve tüketim alışkanlığı oluşmasını sağladık. A.S Watson ile yaptığımız görüşmeler sonrası 2005 yılında operasyonumuzu Watsons Türkiye olarak büyüttük.


Watsons Türkiye’de o günden beri Yönetim Kurulu’nda görev aldım ve 2017 yılından beri Watsons Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görevime devam ediyorum. Watsons Türkiye’de geride kalan 3 yıllık süre başta benim için olmak üzere tüm ekip adına oldukça heyecan verici geçti. Bu süreç boyunca Watsons’ta birçok yeniliğe ve ilke imza attık. 14 yıldır müşteri sayımızı ve ürün gamımızı artırarak devam ettiğimiz bu yolculukta yenilikçiliğimizi, öncülüğümüzü ve müşterilerimizi her zaman işimizin temeline koyduk. Yola çıktığımız ilk günden itibaren odak noktamızı oluşturan müşteri deneyimi tasarımını, yenilikçi ve global vizyonumuz kapsamında düzenli olarak geliştirmeye ve daha iyi bir hizmet sunmak için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Kuruluşundan bugüne geriye dönüp baktığmızda, Watsons Türkiye’de sizi bu dönemde  en çok heyecanlandıran proje ne oldu?


Watsons Türkiye’de hemen her günümüz bizi heyecanlandıran projeler ile geçiyor. Türkiye’de kişisel bakım ve kozmetik denildiğinde akla gelen ilk markalardan biriyiz. Aynı zamanda sektörün öncü markası konumunda olduğumuzu söyleyebilirim. Taşıdığımız bu büyük sorumluluk, kendimizi sürekli olarak geliştirmemizde ve müşterilerimizi daha iyi bir hizmetle buluşturma amacındaki çalışmalarımızda, en büyük motivasyon kaynağımız oluyor.


Global bir marka olmanın avantajlarıyla Watsons Türkiye olarak, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren markalarla güçlü iş ortaklıkları kuruyoruz. Aynı zamanda bu markalarla düzenli olarak sosyal sorumluluk başta olmak üzere birçok alanda projeler gerçekleştiriyoruz.


Bunların haricinde Watsons Türkiye çatısı altında müşterilerimize sunduğumuz hizmeti ve deneyimi mükemmelleştirecek birçok yeni projeye imza atıyoruz. E-Ticaret kanalımızı kurmamız ve büyütmemiz başlı başına heyecan verici bir proje ve her gün yeni bir şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Ürün gamımızı yeni markalarla genişletmekten www.watsons.com.tr özelinde sunduğumuz yeni hizmetler ve ayrıcalıklara ve “Müşteri Dostu Mağaza’’ konseptimize kadar pek çok yeni proje bizi diğerlerinden farklılaştırıyor ve bizi daha çok motive ediyor. Bahsettiğim birçok projenin yanı sıra beni en çok heyecanlandıran projelerimizden biri de “Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri” diyebilirim. Bu proje bizi farklı bir yere koyuyor.


Kısaca projeden bahsedecek olursam; “Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri” diğer tüm Watsons ülkelerinde 20 yıldır düzenleniyor. Türkiye’de güzellik ve kişisel bakım perakendeciliğinde birçok ilke imza atan bir marka olarak, 2015 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz “Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri”nin bu yıl 5.sini düzenledik. Watsons müşterileri, Watsons Card sahipleri, blogger’lar ve basın mensupları tarafından gerçekleştirilen oylama ile makyaj, saç, cilt ve erkek bakımı gibi 24 farklı kategoride 116 ürün ayrı ayrı değerlendirildi. 1 milyonun üzerinde oyun kullanıldığı değerlendirme kapsamında kategorilerden en çok oyu alan marka ve ürünler Watsons tarafından ödüllendirilerek, yılın en iyileri arasında yer aldı. “En İyi” seçilen ürünler her yıl olduğu gibi bu yıl da satış kanallarında öne çıktı. Ayrıca kendi alanlarında başarılı olan ünlü isimlere de ödüller verildi. Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri’nde favori ürünlerini destekleyenler, çok özel sürpriz hediyeler kazanma şansı yakaladı. Oylamaya katılanlar arasından seçilen 1000 kişi Watsons hediye seti kazanırken oylamaya Watsons Card numarası ile giriş yaparak katılan Watsons Card sahiplerinden seçilen 5 kişi ise ödül gecesi için çift kişilik davetiyenin sahibi oldu. Watsons Güzellik ve Kişisel Bakım Ödülleri, her yıl daha da büyüyen ve merakla beklenen organizasyonlar arasına adını yazdırdı. Bugün, sektörde fark yarattığımız bu etkinlik ile pek çok başarı hikayesine ilham kaynağı olmaktan gurur duyuyoruz.


Bu sektörün en tecrübeli yöneticilerinden birisiniz. Piyasanın genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?


Türkiye’de kişisel bakım ve kozmetik pazarı birçok Avrupa ülkesine kıyasla oldukça gelişmiş bir seviyede diyebiliriz. Sektör, 2018 yılına kadar, yeni bir pazar olmasının da avantajıyla düzenli olarak yükselen bir karlılık ivmesine sahip olsa da geçtiğimiz yıl Türkiye ekonomi gündeminde hepimizin de bildiği gibi ani değişimler yaşandı. Buna bağlı olarak, 3. ve 4. çeyrekte hemen hemen her sektörde fiyat değişimleri, fiyat artışları oldu. Bu sadece tüketicileri değil herkesi etkiledi. Buna karşın devletin başlattığı Enflasyonla Mücadele programı ve bizlerin düzenli yaptığı avantajlı alışveriş promosyonları tüketicileri biraz rahatlattı ve bu dönemlerin daha rahat geçmesini sağladı.


Son 5 yılın ortalamasına bakacak olursak da; perakende kozmetik zincirlerinin mağaza sayısı ve ciroları 5 yıl öncesine göre 5 kattan daha fazla bir oranda artış gösterdi. Güzellik ve kişisel bakım perakendecileri artık ürünleri müşteriyle buluşturan adres konumundalar. Müşterilerin bu ürünleri küçük dükkanlardan ya da süpermarketlerden satın alma alışkanlıkları yerini  büyük güzellik ve kişisel bakım zincirlerine bıraktı. Bugün 3000’in üzerinde kişisel bakım ve kozmetik perakende mağazası var.  Tedarikçiler sürekli yeni ürünler getirmeye devam ediyorlar. Sektörde her yıl %15-20 büyüme meydana geliyor. Fiyat artışları eskiye oranla son bir yılda biraz daha fazla oldu. Biz de bu enflasyonun üzerinde bir büyüme gerçekleştiriyoruz.

 

Sektörün en büyük sıkıntısı ve en büyük fırsatı nedir?

 

Türkiye’de diğer birçok sektöre kıyasla kişisel bakım ve kozmetik pazarında genel durumdan farklı bir sıkıntı olarak sıralayabileceğimiz somut göstergeler olduğunu düşünmüyorum. Sadece sektörde promosyona dayalı bir büyüme modeli var ve bu şirketlerin marjlarını zorluyor. Bunun dışında kişisel bakım ve kozmetik pazarının gidişatını olumsuz etkileyebilen tek olgu genel ekonomideki değişimler ve kur fiyatlarındaki dalgalanmalar diyebiliriz. Watsons olarak, dünya çapında birçok başarılı markanın ürünlerini müşterilerimizle buluşturuyoruz. Kurdaki en ufak değişiklik bu ürünlerin fiyatlarını etkiliyor. Bu duruma karşılık müşterilerimizin aldığı hizmeti iyileştirmek ve onları mağdur etmemek adına kişisel bakım kategorisinde en çok kullanılan ürünleri yerel olarak üretmeye başladık. Son 1 yıldır raflarımızda yer verdiğimiz yerel üretim ürünlerimizde sıvı sabundan, deodoranta; asetondan, ıslak mendile hatta el kremine kadar oldukça geniş bir portföyümüz bulunuyor. Şu an için ürün grubumuzun yüzde 20’sini oluşturan yerel üretim ürünlerini önümüzdeki dönemlerde artırmayı hedefliyoruz. Bu yılın sonuna kadar portföyümüze 80 çeşide yakın yerel ürün daha dahil edeceğiz. Yerli üretim ürün grubumuzu her geçen gün geliştirmeye devam ederek, müşterilerimizin birçok ürüne erişilebilir fiyatlar üzerinden ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda önümüzdeki dönemde yerel üretimi daha da artıracağız.

 

Watsons 2019’u nasıl geçirdi? 2019 değerlendirmesi yapar mısınız?


2019 yılı Türkiye’de ekonomik dalgalanmaların yaşandığı bir yıl oldu. Ancak sektördeki dinamizme ek olarak, hem global bir firma olmamız, hem de sektördeki deneyimimizin sayesinde bu dalgalanmaya hızlı adapte olduk ve doğru bir şekilde yönettik. 2019, Watsons Türkiye olarak büyümeye devam ettiğimiz, var olan mağazalarımızı dijitalleştirerek yenilediğimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını kendilerinden dinleyerek bu iç görü doğrultusunda müşteri temelli yönetim stratejimizi yönetmeye devam ettiğimiz başarılı bir yıl oldu.


Dünyanın önde gelen güzellik ve kişisel bakım perakende zincirlerinden biri olarak geçtiğimiz yılı başarılı bir şekilde tamamladığımızı söyleyebiliriz. Ayrıca mağaza sayılarımızın artışı ile paralel olarak Watsons Türkiye çalışan sayımız yaklaşık 3.500’e ulaştı. Watsons olarak 2019’da hem mağazalarımızda %5’in üzerinde mağaza trafiğimizi artırdık hem de enflasyonun üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. eTicaret’imiz de ikiye katlandı.

 

Watsons’ın 2020  hedefleri neler ? Yeni mağaza açılacak mı? Açılacaksa kaç adet planlanıyor? Özellikle hangi bölgeler düşünülüyor?


Türkiye’de 59 ilde 340’ın üzerinde mağazamızla hizmet veriyoruz. Watsons öncelikle AVM’lerde yaygınlaştı, Türkiye’ de bulunan hemen hemen tüm AVM’lerde müşterilerimize hizmet veriyoruz. İşlek caddelerde de mağaza sayımız hızla artıyor. 2018 yılında AYD (Alışveriş Yatırımcıları Derneği) öncülüğünde gerçekleşen ödül töreninde Watsons olarak 3.kez AVM’lerde en çok tercih edilen kişisel bakım – kozmetik markası ödülünü kazandık. AVM’lerdeki mağaza sayılarımızı artırmaya aynı hızla devam edeceğiz. Bunun yanı sıra Türkiye’nin önemli ve işlek caddelerindeki mağaza sayılarımızı da artıracağız.


Önümüzdeki yıl da mağaza trafiğini artırıp enflasyonun üzerinde bir büyüme hedefliyoruz. Bu doğrultuda da 30’a yakın yeni mağaza açmayı amaçlıyoruz. Mağaza açmanın yanı sıra yaklaşık 60 mağazamızda da yenilemeye gidiyoruz. Tasarım ve iç mimari  açısından dijitalleşmeyi yansıtacak şekilde dünyadaki son trendlere uygun en yeni mağaza konseptlerimizle mağazalarımızı yenileyeceğiz. 100’e yakın mağazamıza yenileme ve iyileştirme yatırımı yapacağız.


2019 Temmuz sonu itibariyle yeni alımlar ve değişimler yaptık. 3000’i geçen çalışan sayımızı da 3500’ün üzerine çıkarmak 2020 yılındaki hedeflerimiz arasında yer alıyor. 

 

Geçtiğimiz aylarda Stevie’de Altın ödül aldınız? Bu çok önemli bir başarı, öncelikle tebrikler. Bu ödülün hikayesini bir de sizden dinleyebilir miyiz?


Watsons Türkiye adına teşekkür ederim. 11 Kasım 2018’de düzenlediğimiz “11.11 Online Alışveriş Festivali” kampanyası ile iş dünyasının Oscar’ı olarak nitelendirilen ve bu yıl 16.sı düzenlenen Stevie International Business Awards’ta altın ödülün sahibi olduk. En prestijli ödül organizasyonları arasında yer alan Stevie International Business Awards’ta Yılın Online Pazarlama Kampanyası kategorisinde “11.11 Online Alışveriş Festivali” ile altın ödül kazandık. Watsons Türkiye olarak bu kampanya ile sosyal medya üzerinden toplamda 2 milyona yakın kişiye eriştik. Dijital ticaret iş ortağımız Inveon ile birlikte gerçekleştirdiğimiz 11.11 Online Alışveriş Festivali kampanyamız tüketiciler tarafından yoğun ilgi gördü. Kampanya kapsamında sadece 11 Kasım 2018 gününe özel olarak en sevilen kozmetik ve kişisel bakım markalarında %50, 9 üründe %50 + %50, seçili parfümlerde %85’e varan indirim kampanyası gerçekleştirdik. Kampanya süresince www.watsons.com.tr’de 75.000’in üzerinde ürün satışı gerçekleştirilirken 4.500.000 sayfa görüntülenmesi elde edildi. Müşterilerimize yeni kampanya ve fırsatlar sunmaya devam edeceğiz.

 

Dijital satışların çok fazla ön plana çıktığı bir çağda yaşıyoruz. Dijitalde yapmayı düşündüğünüz yenilikler var mı? Planlarınızdan bahsedebilir misiniz?


Dünya üzerinde eTicaret sektörü en hızlı gelişim gösteren sektörlerin başında geliyor. Günümüzde giderek tercih edilen online alışveriş, teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Global bir marka olmanın verdiği avantajlardan biri de gelişen teknoloji ve dijital trendleri yakından takip edebilmek. Watsons Türkiye olarak Türkiye genelinde 340’ın üzerindeki mağaza sayımızı artırmaya devam ederken eş zamanlı olarak online kanalımızdaki varlığımızı da genişletiyoruz. 2017 yılında online alışveriş platformumuz www.watsons.com.tr’yi açtık. Online satış kanalımızla müşterilerimizden büyük ilgi görüyor ,online kanalımızı yalnızca buraya özel geliştirdiğimiz kampanyalar ve fırsatlarla düzenli olarak besliyoruz. Online satışa başladığımız 2017 yılından bu yana toplam satıştan aldığımız pay sürekli olarak arttı. İçinde bulunduğumuz 2019 yılında ise geçen yıla oranla online satışımızı %100 oranında artırdık. 2020’de de hedefimiz yine %100’e yakın büyümeye ulaşmak.

 

Online satış kanalımızla mağazalarımızın entegre işlediği sistemler inşa ediyoruz. Bunlardan biri de “TıklaGelAl’’. Bu sistem sayesinde müşterilerimiz online’dan verdikleri siparişlerini mağazalarımızdan teslim alabiliyor. Mağazalarımıza gelen müşterilerimiz diledikleri ürünleri deneyimleme ve aldıkları ürün hakkında detaylı bilgi edinebilme imkanı buluyor. Bunların yanı sıra hizmet kalitemizi artırabilmek için çok sayıda yeni proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projelerin en önemlisi gönderim seçeneklerimizi artırmak üzerine. Yakında müşterilerimize aynı gün teslimat, randevulu teslimat ve 1 saat içerisinde teslimat gibi seçenekler sunmayı hedefliyoruz. Mobildeki varlığımızı geliştirmek de yine yeni dönem planlarımız arasında yer alıyor. Bu kapsamda yakın zamanda müşterilerimizi yeni mobil uygulamamız ile buluşturacağız.

 

Mağazalardaki kampanyaları online’a aynen taşıyoruz ve buna ek olarak sadece online’a özel birçok fırsat ve kampanya da sunuyoruz. Online’da performans daha hızlı takip edildiği için burada daha çok ve daha detaylı kampanyalar düzenleyebiliyoruz. Örneğin tüm dünyadaki Watsons ülkelerinde “Watsons Online Shopping Day” olarak kutlanan 8.8’de müşterilerimize online’a özel büyük avantajlar sunuyoruz. 2019 Nisan ayında yaptığımız 4.4 kampanyamızla eTicaret Nisan ayı satışımızın %50’sini bir günde gerçekleştirdik. 2019 yılının başından itibaren eTicaret kanalımız en büyük, en fazla ciro yapan mağazamız konumunda. Büyük kampanya günlerinde milyonlarca Watsons müşterisi alışveriş yapıyor, özellikle bu günleri takip ediyor ve bekliyorlar. Watsons için özellikle Kasım ayı 11.11 ve Black Friday kampanyaları ile adeta bir online alışveriş festivaline dönüştü.

 

Ayrıca mağazalarımızda alandan dolayı yer veremediğimiz veya online için özel olarak piyasaya sürülmüş birçok ürün ve kategori de watsons.com.tr’de yer alıyor. Örneğin yıl boyunca seçili elektronik ürünlerini online’a özel olarak müşterilerimizle buluşturuyoruz. Tüm kategorilerde online’a özel ürünlerimiz bulunuyor. Hatta bazı kategorilerimiz online kanalda, mağazalarımızdan daha geniş ürün gamına sahip. Müşterilerimize benzersiz bir online alışveriş deneyimi yaşatmaya devam etmek için önümüzdeki dönemde de eTicaret alanında farklı projelere imza atacağız.


Tüm bunlara ek olarak sosyal medyada en çok takipçisi olan markalardan bir tanesiyiz. Önümüzdeki dönemde de hız kesmeden blogger işbirlikleri, müşterilerimize özel  kampanya ve sürprizler yaparak takipçi sayımızı artırmaya devam edeceğiz.

 

Watsons Card ile çok başarılı bir ivme yakaladığınızı görüyoruz. Watsons Card’a özel kampanyalar gelmeye devam edecek mi?  Merakla bekliyoruz.


Watsons Card Türkiye’deki en büyük ve en sevilen müşteri sadakat programlarından biri. Her yıl 1 milyonun üzerinde yeni üye katılıyor ve 5 milyona yakın Watsons Card müşterimiz var. Watsons Card 5 yıldır müşteri deneyimi tasarımımızın vazgeçilmez bir parçası. 5 milyona yakın Watsons Card üyemize sevilen yüzlerce marka özelinde ayrıcalıklarla dolu bir dünya sunuyoruz. Bunu yaparken Watsons Card’ı Watsons.com.tr’ye de entegre ediyoruz. Ayrıca Watsons Card ile mutlaka her hafta bir gün üyelerimize özel avantajlı kampanyalar geliştiriyoruz. Alışveriş yaptıkça puan kazandıran nadir sadakat programlarından biri olan Watsons Card ile veri analitiğinden faydalanarak üyelerimizin geçmiş alışkanlıklarını inceliyoruz ve böylelikle üyelerimize özel olarak kişiselleştirdiğimiz kampanyalar ve farklı markalarla iş birliklerinden doğan bütünleşik ve her biri bir diğerinden farklı fırsatlar sunuyoruz. Kısa bir süre önce müşterilerimizle buluşturduğumuz Watsons Elite Card, Watsons Card’tan daha fazla puan kazandıracak ve Elite müşterilere özel etkinlikler, avantajlar ve ayrıcalıklar sunacak. Watsons Elite Card’a çilingir, oto lastik değişimi, ev cam değişimi gibi asistanlık hizmetlerini de dahil ettik. Müşterilerimize kendilerini özel hissettirmek öncelikli hedefimiz.


Watsons sayesinde Türk tüketicisi birçok farklı marka ile tanıştı. Yeni markalar görmeye devam edecek miyiz?


Watsons olarak, dünyanın sevilen güzellik ve kişisel bakım markalarını sadece Watsons mağazalarında ve www.watsons.com.tr ‘de müşterilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Watsons sadece Watsons mağazalarında ve Watsons.com.tr’de satışa sunulan Avrupa ve Asya’nın sevilen markaları Revolution, Deborah Milano, Revlon, e.l.f.,  Naturals by Watsons, Pure Beauty, Solait, Collagen by Watsons, Target Pro by Watsons, Dermaction Plus by Watsons, Dicora ve kendi adını taşıyan Watsons markalı ürünleri ile renkli kozmetikten cilt bakımına, saç bakımından vücut bakımına ve parfüme kadar dünya çapında rekor satışlara imza atan 100’e yakın marka ve 4.000’in üzerinde ürünle müşterileriyle buluşuyor.  Özellikle makyaj ve cilt bakımında dünyada yeni trendler yaratıyor ve bu trendleri faaliyet gösterdiği ülkelere o ülkenin tüketicilerinin talepleri doğrultusunda getiriyor. Örneğin K-Beauty(Kore Güzelliği) ürünleri Watsons’ın Türkiye’ye getirdiği en önemli trendlerden biri. Bu marka ve ürünlere Türkiye’deki tüketicilerin beklentileri doğrultusunda yenileri eklenmeye devam edecek.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin