Walmart'ta müşteriler isteyecek “drone”lar hizmet verecek

22 Mart 2017 Çarşamba

Amerikalı perakendeci Walmart’ın mağazalarında kullanılacak uçan drone'lar, mağaza içinde bir ürünü başka bir yere ulaştırmak ve zamandan kazanmak amacıyla görev yapacak

walmartta-musteriler-isteyecek-dronelar-hizmet-verecek

ABD’nin en büyük perakende mağaza zincirlerinden biri olan Walmart, teknoloji kullanımında dijital perakende devi Amazon’dan geride kalmak istemiyor. Firmanın yeni kabul edilen patenti, büyük mağazaların içinde kullanılacak bir uçan drone teslim mekanizmasından bahsediyor.

 

Walmart’ın planladığı yöntemde, bir müşteri rafta bulunmayan bir ürün isterse ve stokta bulunuyorsa, ona istediği ürünü bir drone getirecek. Bu mağaza içi drone ile ürün ulaştırma, hem müşterilerin dev mağazalarda ürün aranmak için beklemesini hem de insan görevlilerin ürünleri bulmak için depolarda zaman kaybetmesini engelleyecek.

 

Mağaza içi gezinecek ve paket taşıyacak drone’lar, güvenlik sebepleri nedeniyle müşterilerin ve koridorların üzerinde uçmayacak. Daha önceden belirlenmiş olan güvenli rotaları ve rafların üzerlerini kullanacaklar. Mağaza içlerindeki ürün teslim ve alma noktalarının bazıları müşteriler tarafından görülebilir, bazıları gizli olacak. Drone’lar üzerlerindeki sensörlerle, yollarındaki engellerden kaçınacak.

 

Her mağazada, o mağazanın drone’larını yönetmek için bir merkezi kontrol sistemi de bulunacak. Bir görevli elindeki akıllı telefon uygulamasından veya bilgisayardan teslimat bölgesine drone çağırabilecek ve varış noktasını belirleyecek. Drone’lar ürünleri altlarına takılı bir ağ veya çengeller ile taşıyacak.

 Her ne kadar bu patente sahip olsa bile, Walmart’ın bu drone sistemini yakın gelecekte devreye alacağına dair resmi bir açıklama henüz yok. Ama bu aralar tüm büyük perakende, kargo ve kurye firmaları bu türden drone çözümlerini denemekle meşguller.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri