Walmart yerel zincirler için korkulu rüya değil

Gıda dağıtımında en büyük paya sahip, İsmar Marketler Zincirinin bünyesinde yer aldığı Akyürek Holding, 2013’te yaklaşık 1,5 milyar TL'ye ulaşan cirosunu yüzde 20 artırmayı hedefliyor

Walmart yerel zincirler için korkulu rüya değil

Perakende sektöründe İsmar markası ile yer tutan Akyürek Holding, 2013 planlarını “konsolidasyon” üzerine yapıyor. Unilever, Dardanel, Fiskobirlik, Dr. Oetker gibi firmaların Türkiye'deki en büyük dağıtıcısı konumunda olduklarının altını çizen Akyürek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Akyürek, 2012’de yüzde 20 büyüdüklerini söyledi. Akyürek, “Yeni yıl 2012'den çok farklı olmaz ama geçen yıla göre daha iyimser bir öngörüm var” diye konuştu. 2015 hedeflerini şimdiden belirlediklerini anlatan Akyürek, 2,5 milyar TL ciro hedeflediklerini dile getirdi.

“Hipermarketlere ilgi giderek azaldı”
Son günlerde gıda perakendesinde en çok konuşulan Walmart'ın Türkiye'ye Migros hisselerini alarak girmek istediği haberlerini değerlendiren Akyürek, “Walmart süpermarket kanalında güçlü bir marka, indirim marketlerinde önemli bir gücü yok. Bu nedenle böyle bir giriş olursa Türkiye'de hipermarket ve süpermarket pazarı etkilenecektir. Bundan 10 yıl önce tüketiciler çok büyük marketlere ilgi gösterirdi ama zaman içinde bu değişti. Şimdi insanlar evine daha yakın olan, girdiğinde işini hızla halledebileceği yerlerde alışveriş yapmayı tercih etmeye başladı” şeklinde konuştu.

Akyürek, sözlerine şöyle devam etti: “Walmart’ın kimi satın alarak pazara gireceği önemli. Var olan bir veya birkaç zinciri satın alması sonrası büyüme planının ne olacağı çok önemli açıkçası. Ama Türkiye’nin Avrupa gibi gelişmiş pazarlardan ayrılan bir yanı var; bizim yerel zincirlerimiz güçlü. Carrefour da Tesco da birer dünya devi. Yerel zincirlerle mücadele ediyorlar, yerel zincirleri geçtiler diyemeyiz. Yerel zincirler müşterisini daha iyi tanıyor, operasyonun organizasyonunu daha verimli bir şekilde yürütüyor. Dolayısıyla yerel zincirlerimiz güçlü olarak kalmaya devam edecek. Walmart yerel zincirleri etkileyecektir ama korkulu bir rüya değil.”

Kaynak: Özlem Ermiş Beyhan / Dünya