Volkswagen perakendeye yönelik çözümlerini tanıttı

08 Nisan 2019 Pazartesi

Volkswagen, otonom sürüş teknolojisini perakende sektöründe kullanmak için geliştirdiği çeşitli çözümleri Hannover Ticaret Fuarı'nda tanıttı

volkswagen-perakendeye-yonelik-cozumlerini-tanitti

Otonom araçları düşündüğümüzde genellikle hızlı ve ucuz kişisel ulaşım aklımıza geliyor. Ancak Volkswagen otonom dönüşümü dükkânlara ve hizmetlere de taşıyarak bunları da en az insanlar kadar mobil hale getirmek istiyor. Şirket bu amaçla, Hannover’deki perakende satış ve hizmet ticareti fuarında bazı tasarımlarını tanıttı.

 

VW bu kendi kendine yetebilen mobil dükkânları ‘Pods’ olarak adlandırıyor ve bunların sessiz bir şekilde kurulacakları yere gidip kendi kendine hazır hale gelebileceğini söylüyor. Bu araçlar hizmetleri, talep olan noktalara götürecekler. Seyyar dondurmacıların ve aracının arkasında ekmek arası yiyecekler satan satıcıların gelecekte otonom hizmet kabinleri ile değiştiğini görebiliriz.

 

Volkswagen, Hannover’deki ticaret fuarına bazı konseptlerini götürdü. Bu ahşap modellerin şekli özellikle belirsiz olarak hazırlandı çünkü dış görünüş şu anda ikinci planda. Önemli olan, bu teknoloji hazır olduğunda ne gibi amaçlarla kullanılabileceğini görmek. Dış görünüşü her şekle sokulabilir.

 

Sağlık kabini, satış kabini, mobil şarj istasyonu…

Bu demonun amacı bu mobil perakende satış hizmetleri konusunda hayal gücünü çalıştırmak. Şirketin tanıttığı servislere bakacak olursak öncelikle bir Sağlık Kabini dikkati çekiyor. Bu araçta, uzaktaki bir doktorla görüntülü konuşabileceğiniz bir sistem mevcut. Ayrıca oturduğunuz koltuk da değerlerinizi ölçüp teşhis yapmaya yardımcı oluyor. Ayrıca akıllı saat ve şeker hastalığı çiplerinden alınan bilgiler ve robotik kan testlerinin verileri de teşhis için kullanılabiliyor. Bu aracın hayata geçmesi biraz zaman alacak gibi duruyor ama kronik hastalar bu gibi araçlar sayesinde sürekli doktora gitmekten kurtulabilir.

 

İkinci araç ise bir kıyafet satış kabini. Bu kabinde lazerli tarayıcılar vücudunuzun ölçülerini alıyor ve sizin ölçülerinize uygun üretilip evinize gönderilecek bir kıyafet tasarlıyor.

 

En ikna edici duran konseptler ise ücretsiz wifi bağlantısı olan mobil ve otomatik bir kafe olarak tasarlanan Barista Bar Pod ve festivallerde ya da konserlerde mobil cihazları şarj etmesi için çağrılabilen bir araç olan Energy Pod.

 

Tek sınır hayal gücü

Başka servislerin bu modellere nasıl uydurulacağını düşünmek de oldukça ilgi çekici. Mesela elektrikli otomobillere, dolu batarya getiren bir hizmet işe yarayabilir.

 

Dondurma araçları ise robotik dönüşümde ilk değişecek araçlar gibi duruyor. Müşteriler zaten bu hizmetin mobil olmasına alışkın. Sadece artık aracın içinde bir dondurmacı olmayacak. Peki, sürücüsüz satış araçları başka hangi amaçlar için kullanılabilir? Lütfen fikirlerinizi yorumlarda paylaşın.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri