Uykunun kalitesini yatak seçimi etkiliyor

Yaşamımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçiyor. Bu nedenle sağlıklı uyku için doğru yatak seçimi oldukça önem taşıyor. İDAŞ Türkiye Satış-Pazarlama Direktörü Bozkurt Şişman, tercih edeceği yatağa karar veremeyenler için yatakta bulunması gereken özellikleri paylaştı

Uykunun kalitesini yatak seçimi etkiliyor

Günümüzde yataklar ileri teknoloji ürünü konfor malzemeleri, çelik teller, doğal lateks ve dolgu malzemeleri kullanılarak insan vücuduna çok daha uyumlu hale getiriliyor. İDAŞ Türkiye Satış-Pazarlama Direktörü Bozkurt Şişman,  ideal bir uyku için yatakta bulunması gereken özellikleri ele aldı.

 

Omurganın korunması ve anatomik uygunluk önem taşıyor

Çok sert veya çok yumuşak yataklar yerine orta sertlikte yatak seçmekte fayda var. Doğal vücut eğriliklerinin korunmasını sağlayan, yaylanma efektiyle beraber vücut ağırlık bölgelerine bütünleyici destek veren, vücut ağırlığını dengeli bir şekilde tüm yüzeyde dağıtarak omurganın düz durmasını sağlayan ve kasların gerilmesini engelleyen yataklar için omurga sağlığı açısından doğru yatak diyebiliriz. Doğru yatak seçildiği takdirde omurgalar, bağlar, diskler ve sinirler üzerine aşırı yükler binmeyecek ve sonuçta bu oluşumlardan kaynaklanan ağrılar ortaya çıkmayacak.

 

Isı ve nem dengesi kaliteli uykuyu getiriyor

Aşırı terlemeye sebep olan ya da kış aylarında ısınma sorunu yaşatan yataklar uykunun kalitesini düşürebilir. Katmanları arasında hava kanalları bulunan yataklar tercih edilerek hava sirkülasyonu ile ısı ve nem dengesi sağlanabilir. Yaylı yataklarda dolgu malzemelerine ve yazlık-kışlık kullanım yönlerinin olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Sağlıklı bir uyku çekmek ve sağlıklı bir yatağa sahip olmak için yatak odasının da olabildiğince sık temizlenmesi ve havalandırılması gerekiyor. Yatak seçimi yaparken de ev tekstili ürünlerinde de ısı ve nem transferi yapabilen doğal ve organik kumaşlara yönelmek önem taşıyor.