Ülker Golf Ortadoğu’da liderliğe oynuyor

Ülker Golf, Türkiye’de yakaladığı başarılı büyüme ivmesini yurt dışına taşıyor. Golf Muller markası ile Suriye pazarının da lideri olan Ülker Golf, 2011 yılında gerçekleştirdiği Suudi Arabistan yatırımıyla Ortadoğu da 60 milyon litrelik üretim kapasitesine ulaştı. 2011 yılı sonunda ihracatı 20 milyon lirayı bulan Ülker Golf’ün Türkiye pazarındaki payı ise inovatif ürünlerle yüzde 30’a yaklaştı. Ülker Golf’ün 2012 yılı sonunda yurt dışı yatırımlarının tutarının 72 milyon lirayı aşması bekleniyor

Ülker Golf Ortadoğu’da liderliğe oynuyor

 

2003 yılında girdiği Türkiye pazarında kısa sürede tercih edilen yerli dondurma markalarından biri olan Ülker Golf, yurt dışı yatırımlarına ağırlık verdi. Özellikle Ortadoğu bölgesinde gerçekleştirdiği yatırımlarla dikkat çeken Ülker Golf, 2003 yılında 4 ülke ile başladığı ihracatını bugün 13 ülkeye ulaştırdı. İhracat yapılan ülkelerden elde edilen gelir de 2003 yılına göre 4 kat büyüyerek 20 milyon lirayı buldu. Ülker Golf’ün 2012 yılında yurt dışı yatırımlarının tutarının 72 milyon lirayı aşması bekleniyor. Golf Muller markası adı altında girdiği Suriye pazarında yüzde 50 pazar payı ile pazarın lideri konumunda olan Ülker Golf, geçtiğimiz yıl 25 milyon lira yatırımla girdiği Suudi Arabistan pazarında yılın ilk 6 ayında 5 bin satış noktasına ulaştı.

“Pazar liderliğini hedefliyoruz”
Ülker Golf’ün Türkiye pazarında önemli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra yurt dışı yatırımlarına ağırlık verdiğini belirten Ülker Golf Genel Müdürü Ender Buruk, “Ülker Golf Suriye, Azerbaycan, Libya, Fas ve Ürdün’ün de aralarında olduğu 13 ülkeye dondurma satıyor. Ülker Golf 13 ülkeye dondurma sattı, 9 yılda ihracatını 4 kat artırdı. Gerek ihracat gerek yurt dışı yatırımları ile Ortadoğu’nun bir numarası olmayı hedefliyoruz” dedi. Suriye’de kısa zamanda pazar lideri olduklarının altını çizen Buruk, ”Pazarın yarısına tek başına sahibiz. 17 bin farklı noktada satıştayız. Suudi Arabistan’da ise henüz 6 ayda 5 bin farklı noktaya ulaştık. Suudi Arabistan dahil olmak üzere Ortadoğu’da 60 milyon litrelik üretim hacmine ulaştık. Yakında hayata geçecek yeni yatırımlarla da Ortadoğudaki en önemli dondurma markalarından biri haline geleceğiz” şeklinde konuştu. İhracat yapılan ülkelerden elde edilen gelirin 2003 yılına göre 4 kat büyüdüğünü ifade eden Buruk, Ülker Golf’ün toplam ihracatının 20 milyon lirayı bulduğunu, 2012 yılında yurt dışı yatırımlarının da 72 milyon lirayı aşmasının beklendiğini kaydetti.

Dondurma pazarı ve Ülker Golf’ün pazardaki payı büyüyor
Türkiye’de kişi başı tüketimin her yıl sürekli olarak arttığını söyleyen Buruk, şöyle devam etti: “Ülker Golf’ün pazara girdiği 2003 yılında Türkiye’de kişi başına tüketim miktarı 1,1 litreyken 2012 yılı sonunda bu rakamın kişi başına 4,5 litreye ulaşması bekleniyor. Ülker Golf, pazara girdiği 2003 yılından itibaren pazarın büyümesine de katkı sağlayarak pazar payını yüzde 30’a yaklaştırdı. Dondurmanın toplam 36,8 milyar liralık gıda pazarındaki oranı ise yüzde 5 olarak yer tutuyor. Dondurma pazarı kişi başı tüketim rakamlarının artmasıyla 2012 yılında 1,6 milyar liraya ulaşacak.” Ülker Golf’te inovasyonun çok önemli olduğuna dikkat çeken Buruk, 2012 yılı itibarıyla 450 civarında çeşit ürettiklerini kaydetti. Her yıl ortalama 15-20 arasında yeni ürünü piyasaya sunduklarını ifade eden Buruk, “Bu sezon piyasaya sunduğumuz yeni ürünler arasında Bravo Sandwich, Geleneksel Maraş Usulü Keçi sütlü ve Royal Tatlı Keyfi dikkatleri çekiyor” dedi.