Ülker 130 milyon avroluk şirketten vazgeçti

07 Kasım 2016 Pazartesi

United Biscuit’i 3 milyar dolara satın alan Ülker, dev şirket içinde operasyona başladı. Belirli markaları tek tek satma yolunda strateji geliştiren şirket, ilk adım olarak 130 milyon avro cirolu Delacre için Ferrero ile el sıkıştı

ulker-130-milyon-avroluk-sirketten-vazgecti

United Biscuit’i 3 milyar dolara satın alan Ülker, dev şirket içinde operasyona başladı. Belirli markaları tek tek satma yolunda strateji geliştiren şirket, ilk adım olarak 130 milyon euro cirolu Delacre için Ferrero ile el sıkıştı. Fransız Rekabet Kurulu’na dün başvuran ikilinin Aralık ayında satışı tamamlaması bekleniyor.


2012’de Manisa’da yaptığı 115 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’ye gelen İtalyan çikolata üreticisi Ferrero’nun Bölge Başkanı Renato Danna: “İtalya’da Ferrero ne ise Türkiye’de de Ülker o demek. Ülker’i geçemeyeceğimizi biliyoruz. Ülker ile ortak iş yapmayı istiyoruz.” demişti. Aradan 4 yıl geçti ve bu kez Yıldız Holding ile Ferrero arasında “Nutella” söylentileri dolaştı. Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ferrero’ya ait Nutella’yı alacağına yönelik haberlere sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile: “Ferrero ailesi tanıdığım kıymetli meslektaşım. Ülkemizde üretici ve ihracatçı. Bazı basında çıkan Nutella haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.” yanıtını verdi.


Çikolata unvanına bisküviyi de ekleyecek
4 yıldır beklenen Ferrero-Ülker arasında doğacak ilişkinin dün Fransa’da temelleri atıldı. 70 yıllık tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanan Ferrero, Yıldız Holding aracılığıyla “çikolatacı” unvanına bisküviyi de eklemeye hazırlanıyor. Önce konuyu ardından sonucu anlatmakta fayda var. 2014 yılında Yıldız Holding, Türk ekonomi tarihi için de önemli bir dönüm noktası olan İngiltere merkezli United Biscuits’i 3 milyar dolara satın aldı. Bu global satın alma çok önemli bir etki yarattı. 186 yıllık bir geçmişi olan İngiliz şirketin şemsiyesi altında onlarca marka bulunuyor. Bu markalar arasında en dikkat çekeni ise Belçika konumlu Delacre.


Bu haber Dünya gazetesinde yayınlanan 4 Kasım tarihli Kerim Ülker’in özel haberinden alıntıdır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri