Üçge Perakende Söyleşileri’nin konuğu: Murat Şahin

18 Şubat 2014 Salı

Üçge, çalışanlarına, müşterilerine ve sektördeki diğer firma ve kurumlara yönelik organize ettiği, sektörle ilgili konularda alanında uzman kişilerin aktarımda bulunduğu bir platform Perakende Söyleşileri ile “sektörün bilgi kaynağı ve rehberi” olma misyonunu sürdürüyor. Üçge Akademi, Perakende Söyleşileri’nde geçtiğimiz günlerde Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin’i konuk etti

ucge-perakende-soylesilerinin-konugu-murat-sahin

Secure Drive fikri ile 2010 yılında Junior Chambers International tarafından Creative Young Enrteprenuer Award (Yaratıcı Genç Girişimci Ödülü) Türkiye birincisi seçilen Murat Şahin'in Secure Drive fikri bugün part time özel şoför hizmeti ile 4 büyük şehirde her ay binlerce kişiye hizmet sağlıyor. "Benzeri olmayan iş hayalleri kurmak" için kurucu ortağı olduğu "Orijinal" şirketlerinin sayısı 4'e ulaşan, World Future Society üyesi, Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin, "100 Yaşında Gençler Dönemi için Hazırlık" başlıklı söyleşisiyle, geçtiğimiz günlerde Üçge Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB) Konferans Salonu’nda dinleyicilerle buluştu.

Son 50 yıl ve bugün
Üçge Akademi çatısı altında, Üçge BOSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “100 Yaşında gençler dönemine hazırlık” başlıklı sunumuyla, Murat Şahin, değerli paylaşımlarda bulundu. 50 yıl önce seyahat eden 1 milyon varken, bugün bu rakamın 1 milyarın üstünde olduğunu, 2000 yılından bu yana Afrika kıtasının ortalama yüzde 5 büyüdüğünü aktarırken, insanlık tarihinde 300 yılda gerçekleşen değişikliklerin artık 20 yılda tamamlandığına dikkati çekti. Dünya üzerinde var olan bilginin yüzde 90’ının son 2 yıl içinde yaratıldığını ifade eden Şahin, bu veriler doğrultusunda gelecek öngörülerini dinleyicilerle paylaştı.

2100 yılı ve rekabet için öneriler
2100 yılında aynı aileden 8 kuşağın bir arada hayatta olabileceğini ifade eden Murat Şahin, “Bugün doğan bir çocuk, 2100 yılında genç olacak” dedi. Artık aynı işi yaptığınız firmalar değil, sizin talip olduğunuz paraya talip olan herkes rakibiniz diyerek geleceğin rekabetini anlattı. Hastanelerin yerini sağlıkhaneler alırken, rekabet etmek için endüstriyel psikologlar yerine antropolog ve sosyologlara ihtiyacımız olacağını ifade etti.

“Yaşamak istiyorsanız, çevreci olmak zorundasınız”
“Çevreci olmanın sosyal sorumlulukla ilgisi yok. Yaşamak istiyorsanız çevreci olmak zorundasınız. Hayatın her anında, her noktasında…” diyen Şahin, “Gelecekte her çatıda bir güneş paneli, her pencerede bir domates fidesi olacak, olmalı. Yeşilci olma devri bitti, mavici olalım” mesajını verdi.
Sunumunun sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Murat Şahin’e, Üçge adına plaketini Bursa PERDER Başkanı Mustafa Gürel verirken, hediyesini ise Milli Pazar Yönetim Kurulu Başkanı Haşim kılıç takdim etti.  Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri