“Türkiye'ye inandık, kazandık”

Bimeks'in bu yıl yüzde 40 büyüyeceğini belirten Genel Müdür Arif Bayraktar, "2011'de frene basan durdu, korkan kaybetti. Türkiye'ye inanan ve güvenen kazandı" diye konuştu

“Türkiye'ye inandık, kazandık”

 

Bimeks'in Genel Müdürü Arif Bayraktar, Avrupa Futbol Şampiyonası ve tenis turnuvalarıyla artan televizyon satışları, okulların kapanmasıyla karne hediyesi olarak dizüstü bilgisayar ve tablet satışlarının yükselmesinin haziranda teknoloji perakendecilerinin yüzünü güldürdüğünü belirtti. Türkiye'nin yüzde 5 büyüdüğü dönemde bile teknoloji perakendeciliğinin bu rakamı 3'e katladığına işaret eden Bayraktar, kendi şirketleri Bimeks'in yüzde 40'lık büyümeyi yıl boyunca koruyacağını belirtti.

Bayraktar, "Türkiye'ye güvendik kazandık. Korkan firmalar kaybetti. Geçtiğimiz yıl da benzer bir büyüme oranı elde ettik. 2011'de ekonomik büyüme konusunda kararsız kalanlar yerinde saydı. Bu yılın ilk çeyreğinde de pazar payı kaybetti. Yani Türkiye'nin ekonomisine güvenerek yatırıma devam eden şirketler büyüdü. Frene basanlar durdu" dedi.

76 mağazaya ulaşacağız
Şirketin eski sahibi olan Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray döneminde geliştirilen çoklu kanal stratejisi hedeflerine de değinen Bayraktar, başarıyı getiren nedenleri şöyle sıraladı: “Anadolu'da 28 iş ortağıyla mağazalar açtık. Biz Anadolu'da tüplü televizyondan LCD ve LED ekranlı televizyona geçişi iyi değerlendirdik. Anadolu'da hızla büyüyen şehirler var. Geçen hafta Aksaray'daki açılışımızda kuyrukta yaklaşık bin kişi vardı. Anadolu'da insanların alternatifi olduk. 41 ilde varız. Yılsonuna kadar 76 mağazaya ulaşacağız. Toplam ciroda büyük şehirlerin değil, Türkiye'nin teknoloji mağazası olduk. Diğer 40 il için de teklifleri bekliyoruz. 3 yıl içinde bu değişimi yakalayan entegre olacak."

İnternetten al yarım saatte kapıda
Çok kanallı stratejinin bir parçası olarak müşteriye internetten de hizmet vermeye başladıklarını belirten Bayraktar, "İnternetten ucuza hizmet veriyoruz. Üstelik 30 dakikada ürünü adrese teslim ediyoruz. Buna dizüstü bilgisayar da dahil. Sadece teknoloji ürünleri değil, beyaz eşya satışları da artış gösterdi. Bimeks deyince akla sadece bilişim ürünleri geliyordu. Artık beyaz eşya ürünlerinde de bilinir hale geldik" dedi.

Anadolu teknolojiyi seviyor
Anadolu'da büyüme stratejisinin başarıyla devam ettiğini belirten Bayraktar, birkaç yıl içinde sisteme entegre olanların kazanmaya devam edeceğini vurguladı. Bayraktar, beyaz eşya satışlarının da arttığını sözlerine ekledi.

Riski azaltıyoruz
Hızlı büyümenin sıkıntı yaratıp yaratmayacağına yönelik olarak da Bayraktar, "GfK verilerine göre hem adetteki hem de cirodaki payımızı artırdık. Merkez maliyetlerini artırmadan büyüyoruz. 28 mağazanın yatırımlarını iş ortaklarımız yaptı. İsim bedeli olarak 90 bin TL alıyoruz. Kira gideri de iş ortağımıza ait. Biz onlara cirodan komisyon veriyoruz. Mağazalardaki tüm stoklara anında ulaşıyoruz. Müşteri gelince sadece o mağazanın değil, yakındakinin stoğundan da mal ayarlayabiliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Timur Sırt / Sabah