Türkiye’nin “İyi Yaşam” markaları belli oldu

09 Ağustos 2018 Perşembe

Dünyanın önde gelen araştırma şirketi Nielsen ve Sustainable Brands Istanbul iş birliğiyle gerçekleştirilen Consumer Connect–İyi Yaşam (Good Life) Araştırması sonuçlandı. Bu sonuçlara göre tüketicilerine iyi yaşama ulaşabilmeleri konusunda en çok yardımcı olan ilk 3 firma Arçelik, Ülker ve Samsung oldu

turkiyenin-iyi-yasam-markalari-belli-oldu

Nielsen Türkiye tarafından yürütülen Consumer Connect – İyi Yaşam Araştırması’nda görüşülen kişilere 17 farklı sektör için “Sizce bu sektörde tüketicilerine iyi yaşama ulaşabilmeleri konusunda en çok yardımcı olmaya çalışan firma ya da marka hangisidir?" sorusu yöneltildi. Elde edilen sektör bazlı sonuçlara göre, her kategoride “İyi Yaşam” sağlayan ilk sıradaki firmalar sıralandı.

 

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, araştırmayla ilgili: “İyi Yaşam tanımı, son yarım yüzyılda küreselleşme süreci ile birlikte hızlı değişim gösterdi. Bireysel özgürlük, sağlık ve mutluluk gibi iyi yaşamı belirleyen değerler; para, statü ve kişisel başarı arayışını değiştirmeye başladı. Bütün bunlara ek olarak; ekonomik, sosyal, teknolojik ve doğal sistemdeki mevcut değişikliklerden sonra, kolektif refah için birey veya tüketici olarak daha fazla kişi davranışlarını da gözden geçirmeye başladı. Bu nedenle, artık tüketiciler markaların ve tüketimin etkilerini sadece kendilerinin ve ailelerinin refahı için değil, aynı zamanda toplumların, ülkelerin ve ekosistemin geleceği için de anlamak istiyorlar. Bu noktada, hayatın her zamankinden daha iyi bir şekilde yeniden yapılandırılmasında markaların daha çok sorumluluk taşıdığı ortaya çıkıyor.” açıklamasını yaptı.

 

Sustainable Brands İstanbul Başkanı Semra Sevinç ise yaptığı açıklamada: “Geçtiğimiz yıl küresel olarak Sustainable Brands®, markaların iyi yaşam için değişen tanımını ve gerekliliklerini etkinleştirmek amacı ile ‘Good Life-İyi Yaşam’ inisiyatifini başlattı. İnisiyatifin çalışmaları kapsamında Sustainable Brands Istanbul olarak bizler de dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye’de Nielsen ile iş birliği yaparak Consumer Connect – İyi Yaşam Araştırması’nı gerçekleştirdik.  Araştırma, Türk tüketicilerin yaşam tarzlarına, tüketim alışkanlıklarına, iyi yaşamı yeniden tanımlayan ve şekillendiren değerlere odaklanıyor. Bu araştırma markalara, tüketicilerine iyi yaşam sunarak marka sadakatini artırma ile ilgili fırsatlar sunuyor. Ayrıca, tüketici açısından iyi bir yaşam sunan, iyi yaşam ile bağlantılı olan markalar da bu araştırmada ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

 

Didem Şekerel Erdoğan ve Semra Sevinç, yaptıkları ortak açıklamada; Sustainable Brands global topluluğundan ilham alınarak, iyi bir yaşamın tüketiciler için ne anlama geldiği ve yaşamlarındaki bu yeni hedeflerine ulaşma sürecinde markaların kendilerine nasıl destek verecekleri ile ilgili düşünceleri ortaya koyan araştırma çalışmasının ve “İyi Yaşam Markaları”nın her yıl açıklanmasının planlandığını ifade etti.

 

17 farklı kategoride birinciler açıklandı

Nielsen Türkiye tarafından yürütülen Consumer  Connect–İyi Yaşam Araştırması’nda görüşülen kişilere ayrıca 17 farklı sektör için "Sizce bu sektörde tüketicilerine iyi yaşama ulaşabilmeleri konusunda en çok yardımcı olmaya çalışan firma ya da marka hangisidir?" sorusu da yöneltildi. Elde edilen sektör bazlı sonuçlara göre, her kategoride “İyi Yaşam” sağlayan ilk sıradaki firmalar şu şekilde sıralandı:

-          Alkolsüz İçecek (Su/Meyve suyu/Meşrubat): DİMES

-          Bankacılık ve Finans: GARANTİ BANKASI

-          Beyaz eşya: ARÇELİK

-          Ev temizlik ürünleri: DOMESTOS

-          Gıda: ÜLKER

-          İnşaat ve inşaat malzemeleri: TEKZEN

-          Kişisel bakım ve kozmetik ürünleri: AVON

-          Mobilya: İSTİKBAL

-          Moda / Giyim / Tekstil: LC WAIKIKI

-          Oteller / Restoranlar/ Cafeler: HILTON

-          Otomotiv: MERCEDES- BENZ

-          Sağlık: MEDICAL PARK

-          Teknoloji: SAMSUNG

-          Telekomünikasyon (Telefon, İnternet, TV yayın vb.): TURKCELL

-          Ulaşım: TÜRK HAVA YOLLARIOnline Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri