Türkiye’nin globaldeki mutluluk tedarikçisi

19 Aralık 2018 Çarşamba

Ülker, Godiva ve Mc Vities’in hikayesini kendi çatısı altında toplayan pladis, sunduğu her lokmada dünyaya mutluluk katmak vaadiyle dünyanın farklı coğrafyalarında hizmet veriyor. Godiva markasıyla 1,5 yıl gibi kısa bir sürede marka bilinirliliğini 4 kat ve ürünü tükettiğini söyleyenlerin sayısını 10 kat artıran marka, premium segment çikolataya farklı bir soluk getirmiş durumda. Yakalanan bu ivmeyi sürdürmek adına da teknoloji ve alt yapı yatırımlarına da önem verdiğini söyleyen pladis Türkiye Başkanı Mete Buyurgan, okuyucularımız için özel açıklamalarda bulundu

turkiyenin-globaldeki-mutluluk-tedarikcisi

Röportaj: Onur Kaya

 

Ülker ve pladis hikâyesi nasıl gelişti? Bu sürecin işleyişi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Yıldız Holding’in ana iş kolu olan bisküvi, çikolata, şekerleme işlerimizi 2016 yılında pladis çatısı altında topladık. pladis yüzde 100 Yıldız Holding’e ait bir şirket. Ülker, Godiva, Mc Vities’in toplam 300 yılı aşkın tecrübelerini bir araya getiren şirket, her lokmada tüm dünyaya mutluluk vaadiyle dünyanın farklı coğrafyalarında, farklı tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak zenginlikte ürün yelpazesiyle çalışmaya, Türkiye’yi dünyada temsil etmeye devam ediyor. Ar-Ge’ye, inovasyona yaptığımız yatırımlar, verimlilik çalışmalarımız, ekiplerimizin yarattığı sinerji ve inovatif yaklaşımla her yıl birçok yeni ürünü tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Türkiye’de hiç bir gıda şirketinin sahip olmadığı 3 Ar-Ge merkezimiz çalışmalarını sürdürüyor. Satın aldığımız, yeni piyasaya sürdüğümüz birçok markamızın üretimlerini de Türkiye’de yapıyor, dünyanın birçok noktasına ihraç ediyoruz.  “Made in Turkey” ürünlerimizle ülkemizin ve Türk sanayicisinin neler yapabileceğini dünyanın dört bir yanında gösteriyoruz. pladis organizasyonu sayesinde Türkiye’deki tesislerimiz pladis’in üretim merkezi haline geldi. Tüketicilerimizle kurduğumuz güçlü iletişim sayesinde hem ürün geliştirme safhasında hem de ürünün rafa çıkmasından sonra alınan geri bildirimleri değerlendirerek çok daha güçlü markaların oluşturulmasını sağlıyoruz.  Ülker, dünyanın önde gelen araştırma şirketi Nielsen ve Sustainable Brands İstanbul işbirliğiyle gerçekleştirilen Consumer Connect-İyi Yaşam (Good Life) Araştırması’na göre tüketicilerine iyi yaşam sağlayan en iyi gıda markası seçildi. Tüketicilerimizi iyi yaşama ulaştırma konusunda hassasiyetle sürdürdüğümüz çalışmalarımıza aynı vizyonla devam edeceğiz. Ülker’in ise 1944’ten beri tüketicileriyle kurduğu ilişkinin uzun bir hikâyesi var. Daha çocukluk yaşlarında Ülker ile tanışanlar, Ülker’i o dönemdeki hikâyelerinin bir parçası olarak görüyor.  Bu nedenle Ülker’in ürün kalitesi, yeni ürün geliştirme ve yenilikçilik anlayışı, müşteri memnuniyeti, geniş ürün yelpazesi ve ait olduğu topluma karşı duyduğu sorumluluk, onu tüketicisinin gözünde en sevilen marka yapıyor.

 

Geçtiğimiz yıl market raflarına giren Godiva 4 ayda pazar lideri oldu. Bu başarıyı nasıl yakaladınız? Türkiye premium segment çikolataya hasretmiş diyebilir miyiz?

Öncelikle geçtiğimiz yıl raflara giren market serisinin arkasında yoğun bir emek var. Godiva’nın orijinal Belçika reçetesi ile hazırlanan en sevilen üç başyapıt ürünü yaklaşık 50 bin saatlik bir mesai sonucunda hazırlandı. Ürünler raflara girmeden 4 ülkede farklı tüketici testlerinden geçerek tüketicilerin onayı alındı. Godiva’nın premium çikolatadaki tecrübesi ile Türkiye’deki fabrikalarımızın üretim ve Ar-Ge alanındaki kabiliyetinin ve dağıtımdaki gücümüzün sinerjisi bu başarıyı getirdi. Ayrıca Godiva’nın 8 bini aşkın noktada market raflarına girmesiyle beraber markamızın bilinirliği yaklaşık 4 katına, ürünü tükettiğini söyleyenler ise 10 katına çıktı.  Kısacası, pazar verileri bize gösteriyor ki Godiva 1.5 yılın sonunda daha fazla biliniyor ve tüketiliyor.

 

Sadece Türkiye özelindeki marketlerde bulunmuyorsunuz. Godiva’nın globaldeki yolculuğu nasıl gidiyor?

Godiva’nın market ürünleri ilk olarak Masterpieces serisiyle Türkiye’de başladı. Türkiye’de raflarda yerini aldıktan sonra da Amerika, İngiltere, Hollanda, İsveç, Çin, Japonya, İsrail, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Katar, Ürdün, Bahreyn, Kuveyt’te pazara girdi. Büyük bir yatırım ile Silivri tesislerimizde üretmeye başladığımız yeni Chocolate Domes serisi de ilk olarak Türk tüketicisiyle buluştuktan sonra Suudi Arabistan’da raflarda yerini aldı. Her iki ürün serisi de ilerleyen zamanlarda yeni ülkelerde tüketicilerle buluşacak. Godiva’nın market ürünlerinin yarısından fazlasını Türkiye’de üretip birçok ülkeye ihraç ediyoruz. İstikrarlı büyümemize ürün portföyümüzü genişleterek devam edeceğiz.
Türkiye’de kahve kültürü önemli bir gelişme gösterdi ve kendisine özel bir yer edindi. Sizler bu kategoride de hizmet veriyorsunuz. Sizin için nasıl ilerliyor kahve pazarı?

Kahve pazarı her yıl istikrarlı bir şekilde çift haneli büyümeye devam ediyor. Büyüme oranı hızlı tüketim ürünleri sektörü ortalamasının üzerinde seyrediyor. Son yıllardaki kahve zincirlerinin sayısının artması, bu büyümeyi ve kahve tüketiminin popülerliğini her geçen gün artırıyor.

 

Cafe Crown kahvelerinin toplamda kaç çeşidi bulunuyor? Şekerli şekersiz? Buzlu, sade… Bu yıla özel bir ürün çeşitliliği oldu mu?

Cafe Crown portföyünde; 3’ü1 arada sade, fındıklı, daha fazla kafein, Ginseng & Guarana içeriği ile alternatiflerinden farklılaşan “Action” çeşitleri bulunuyor. Şekersiz olarak ise Cafe Crown 2’si1 arada sade ve fındıklı çeşitlerimiz var. Ayrıca Türkiye’nin ilk ambalajlı lattesini çıkaran kahve markası olarak Cafe Crown Sade, Karamel ve Fındıklı Lattemizin yanında Türkiye’de yine bir ilk olan Cafe Crown White Chocolate Mocha ve Cafe Crown Chai Latte ürünümüz de mevcut. Bununla birlikte soğuk kahve pazarını da sahiplenen bir marka olarak bu yıl Ice Latte’mizin yanına yepyeni Ice Latte Şeftali çeşidimizi de çıkararak sezona hızlı bir giriş yaptık. Böylece sahip olduğumuz yenilikçi yaklaşımımızı her geçen yıl güçlendirerek devam ettiriyoruz.

 

Yılda tüketim miktarı nedir?

HTP panel datasına göre 2017 yılında ortalama bin 34 gram hazır kahve tüketildi. Türkiye’deki her 100 hanenin 82’sine hazır kahve giriyor.

 

Globalde çok başarılı olan McVitie’s’in Türkiye pazarındaki yeri ne durumda?

Türkiye’ye 2016 yılında tam buğdaylı bisküvi serisi ile giriş yapan McVitie’s; orijinal, sütlü çikolata ve bitter çikolata kaplamalı çeşitleri ile bisküvi sevenlerle buluşmuştu. 2017 sonunda yeni “McVitie’s Atıştırmalık” ürünlerimiz ve 2018’de yeni “McVitie’s İnce” ile portföyümüzü zenginleştirdik. Özellikle; “McVitie’s İnce” ile “Türkiye’nin tam buğdaylı ve çikolatalı en ince bisküvisi”ni tüketicilerimizle tanıştırdık. Hem müşterilerimizden hem de tüketicilerimizden gelen olumlu geri dönüşlerin satışlarımıza da pozitif yansıdığını görmekteyiz. Ama bizim için bir o kadar da önemli olan nokta; McVitie’s ürünlerimizin bir kısmının Türkiye’de geliştirilerek İngiltere’den Avustralya’ya kadar neredeyse 20 ülkeye ihraç edilmesi.

 

Perakendenin geleceğinde sizce neler var? Nereye gidiyor perakende sektörü?

Perakende sektörü değişen tüketici taleplerine doğru bir şekilde cevap verebilmek için hızlı olmak ve farklı satış kanallarını koordineli bir şekilde yürütmek zorunda. Bu sebeple teknoloji ve gerekli alt yapı yatırımları büyük önem taşıyor. Bilindiği üzere e-ticaret, ülkemizde dünyada olduğu gibi önemli bir büyüme hızı göstermeye başladı. Gelişmiş piyasalarda e-ticaretin fiziksel mağazalardan yapılan alışverişlere olumlu katkı yaptığı görülüyor. Özellikle e ticaret sitelerinde satılan ürün portföyünün fiziksel mağazalara göre sınırsız tabir edebileceğimiz boyutta olması, saat sınırının olmaması tüketici nezdinde de fayda sağlar konular olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin iş yapış tarzlarına getirdiği köklü değişikliklerden en çok perakende sektörünün etkilendiğini söyleyebiliriz. Tüketiciler fiyat avantajlarını ve indirim fırsatlarını değerlendirmek için teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanıyor. Teknolojik gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de perakendeciler, mevcut bilgi işlem altyapılarını iyileştirerek, mağaza-içi tasarım ve teknolojilerini, web sitelerini, sosyal medyayı ve mobil uygulamaları birbirine bağlayarak müşterileriyle daha etkili bir iletişim kurmaya ve dolayısıyla müşterilerini daha iyi anlamaya daha fazla önem vermeye başladı. Burada CRM uygulamaları, tüketici ve ürün özelindeki analitik çalışmalarımızla perakendecileri farklılaştırmak en önemli alanlar olacaktır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri