Türkiye’de insertlerin satışa etkisi ilk kez ölçümlenecek

Türkiye’de insertlerin satışa etkisi ilk kez ölçümlenecek

İndirimler, özel kampanyalar, ödeme koşulları, iletişim bilgileri, özel günler vb. birçok amaç için sıklıkla kullanılan insertler; perakendecilerin tüketicilerle iletişim kurmakta kullandığı en önemli pazarlama araçlarından biri olarak görülüyor. Tüketicilere ulaşmada önemli bir araç olan insertlerin satışa ve dolayısıyla ciroya etkisi bugüne kadar ölçümlenemiyordu. Ipsos ve BrandZone’nun ortak çalışması “Insert Effectiveness” ile perakendeci ve markaların kullandıkları insertlerin satışlarına etkisi artık detaylı bir şekilde ölçümlenebilecek.

 

“Promosyonların direkt satışa etkisi analiz edilebilecek”

Konuyla ilgili konuşan Ipsos Tüketici Panelleri Yöneticisi Ahu Şendilmen: “Ipsos Hane Tüketim Paneli ile 1999 yılından bu yana; Türkiye genelindeki 14 bin hane üzerinden düzenli ve sürekli olarak satın alım verileri alıyor ve bu verileri analiz ederek gerek ürün penetrasyonlarını gerekse çok çeşitli açılardan tüketici davranışlarını detaylı bir şekilde ortaya koyuyoruz.Bu kapsamda hane tüketim paneli verileri özellikle hızlı tüketim ürünleri sektörü açısında yeganekaynak olmaya devam ediyor. Ipsos olarak BrandZone ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz “Insert Effectiveness” çalışması ile de Hane Tüketim Paneli verilerini kullanarak insertler üzerinden yapılan promosyon kampanyalarının direkt satışa etkisini detaylı bir şekilde analiz edebileceğiz. Böylelikle bu tür promosyonların satışlara olan etkisi artık ölçümlenebilecek. Sektörde daha önce karşılanamayan bu ihtiyaca hizmet edecek bir çalışma ortaya koymamız bizleri heyecanlandırıyor.” açıklamasını yaptı.

 

“Markalar için büyük bir fırsat”

BrandZone Kurucu Ortağı Cem Köz: “Ipsos ile veri tabanlarını birleştirerek oluşturduğumuz “Insert Effectiveness” çalışması sayesinde; insert aktivitesi yapan her ürün türünün ne kadar ek ciro ve tonaj yarattığını analiz edebileceğiz. Böylece ürün, marka bazlı pazar paylarının ne yönde değiştiğini, rakip marka ve kanal karşılaştırmalı (ulusal ve yerel zincirler ile indirim marketleri) olarak görebileceğiz. Bu çalışmayla şirketler; ürünlerinin insert performanslarını gerçek satın alma verileriyle rahatlıkla görebilme imkanına kavuşacak. Böylece markalar, direkt etkiye gore kampanyalarını kurgulama şansını yakalayacak.” diye konuştu.