Türkiye yeni nesil sosyal medyaya kavuşuyor

20 Kasım 2017 Pazartesi

Türkiye’nin yeni sosyal ağında para geçmiyor, ortak birim olarak “Muz” kullanılıyor. Türkiye’de kurulan ve üyelerini sosyalleştirirken, eğlendirirken, onlara yaptıkları aktivitelerde Muz kazandıran, bu Muz’ları alışverişlerde, ayrıcalıklarda, çekilişlerde ve etkinliklerde harcama olanakları sunan yeni nesil sosyal medya ve sosyal ağ Muzlu.com, Türkiye’de açılıyor. Bu konuda şirketin kurucularından aynı zamanda Sorsware firmasının da sahibi Serdar Kodal ‘a sorularımızı yönelttik

turkiye-yeni-nesil-sosyal-medyaya-kavusuyor

Nedir Muzlu?

 Muzlu çok kapsamlı olmasıyla beraber kullanıcılarının ofisteki, okuldaki veya evdeki boş zamanlarını şaşırarak, yeni şeyler öğrenerek ve kazanarak geçirmelerini sağlayan bir sosyal medyadır. Muzlu’da kullanıcılar dünyanın en hit haber, fotoğraf, video ve etkinliklerini takip ederken içerisinde barındırdığı çeşitli görev tanımları ile sosyal medya iletişimini farklı bir boyuta taşır. Muzlu eğlenceli pazarlama yöntemleri ile insanların ve kurumsal firmaların markalaşma yolculuğunda onlara destek olur. Muzlu’da hem internette bakınırken, gezinirken, hem de sokaklarda yürürken, dolaşırken tamamlayabileceğiniz ve karşılığında “Muz” kazanabileceğiniz birçok aktivite mevcut.

 

Neden adı Muzlu?

 Muzlu bir sosyal medya projesi öncelikli olarak. Bu projeyi canlandırırken, özgürlükler ve bireysel kullanımdaki özgür ifadeyi ortaya koymak istedik. Çünkü sadece topluluk değil bireysel olan özgürlüğe de önem veren bir firmayız. Bu noktada Muz Cumhuriyeti’nden gelen bir Muz hakimiyeti ve onu oluşturan insanların Muzlu olduğu bir ortam yarattık. Başlangıç noktası bu. İlerleyen evrelerinde farklı anlamlar yüklenmeye başladı tabii ki.

 

Böyle bir sosyal medya mecrası kurarkenki motivasyonunuz neydi?

 Bizim motivasyonumuzdan çok sosyal medyayı kullanan insanların motivasyonu neydi yaklaşımına bakmak lazım. Biliyorsunuz herhangi bir iş kurulurken kuranların istediğinden çok onu kullanan insanların yönlendirmesi ve ihtiyaçları önem taşır. Bu da bir ihtiyaçtı. Sosyal medyanın gelişimine baktığınız zaman, gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin kendilerine ait sosyal medyaları olduğunu görüyoruz. Rusya’da VK, Çin’de Weibo var mesela ve çok başarılılar. Türkiye’de de neden olmasın dedik. Türkiye’de kendine ait ve gerçek anlamda ihtiyaçlara hitap eden bir sosyal medya olmadığı için şu an Facebook ön plana çıkıyor. Fakat Facebook global bir firma olduğu için yerelde insanlar kolaylıkla ulaşamıyor. Bizim amacımız ise sosyal medyanın yerel gücünü doğru kullanabilmek. Bugün Konya’daki bir marketten, Ağrı’daki bir okula, Van’daki bir hastaneye kadar herkesin bu ekosistem içinde olabileceği bir yapı kurup bu sayede insanların etkileşimini ve iletişimini daha doğru kurgulayabilmek istiyoruz. Biz Muzlu’nun tüm Türkiye’ye hitap etmesini arzu ediyoruz.

 

Peki size diğer sosyal ağlardan ayıran özellikler nelerdir?

 Hem ayıran hem birleştiren özellikler var aslında. Ayıran özellik olarak birçok şey sayacağım fakat amaç birleştirmek tabii ki. Birisi yaparken sizden daha iyi yapanların ne yaptığını gözlemlemiyor ve onların doğrularını kullanmıyorsanız doğru iş yapmıyorsunuzdur.  Facebook’ta olan güzel özellikleri, Instagram’da insanların neden bu kadar çok aktif olduğunu, Twitter’ın kullanılma mantığını, hepsini inceledik. Bunları kendimize özelleştirerek, yapılan doğruları da atlamadan birleştiren bir yapı kurduk. Bizce sosyal medya sadece kişilerin etkileşimi değil içerisinde sosyal içeriklerin de paylaşılması gereken bir yer. O yüzden içinde “Muzmodo” adıyla blog diyebileceğimiz, dünyanın en hit haber, fotoğraf ve videolarını bulabileceğiniz bir özgürlük alanı da kurduk. Böylelikle hiçbir sosyal etkileşimi olmayan insanların da kullanabileceği bir sosyal medya yarattık. Bunların haricinde online ve offline platformu birleştirmekti amacımız. Çünkü baktığımızda sosyal medyanın amacı sosyalleştirmekken asosyalleştirmeye başladı. Bunları da gözlemlediğimiz için burada da bazı farklılıklar yarattık. Sadece online’da değil offline’da da bir şeyler kurguladık. Yani dışarıda da bir şeyleri canlandırmak istedik ve içine birbirinden eğlenceli kazandıran görevler kattık. Mesela bir yere gidin, hiç tanımadığınız 20-30 kişi toplanıp görev tamamlayın, değişik yerlerin fotografını çekip bizle paylaşın, değişik yerlerde saklı bazı sürprizleri bulun, dışarıya da adım atın kutunuzda kalmayın. Ya da anlaşmalı bir markanın sadece birkaç saatliğine gizli müşterisi olun. Muzlu’da sosyalleştikçe kazan mantığı vardır. Tamamlanan görevler üzerinden Muz kazanıyor ve yine bu kazandıkları Muz’ları aynı ekosistem içerisinde harcatabiliyoruz. Sürpriz çekiliş ve Muzlu’ya özel ayrıcalıklardan yararlanabiliyorsunuz.

 

Muzlu’nun kullanıcılarının beklentilerini karşılayabileceğini düşünüyor musunuz?

 Esasında kullanıcıların beklentileri tek bir cevap olsaydı ve biz ne olduğunu tam olarak bilseydik belki evet ya da hayır diyebilirdik ama kullanıcı beklentileri o kadar değişken ve günümüz teknolojisinde beklentiler dün ile bugün arasında o kadar farklılaşıyor ki.. Biz bu noktada kendimizi çabuk adapte olan hızlı değişen bir firma olarak nitelendirebiliriz.

 

Peki sosyal platformların geleceği hakkında neler düşünüyosunuz?

 Sosyal plaftormlar her geçen yıl değişiyor. Bir önceki soruda bundan bahsetmeye çalıştım. Bundan 5 sene sonra bambaşka bir noktaya gidebilir. Bu noktada insanların nelerden hoşlandığını ve nerelerde vakit geçirdiğini tespit etmek çok önemli. Bizim amacımız insanları aynı platform içinde daha fazla süre bulundurabilmek. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip ederken özünde insanın olduğunu düşünerek hareket ediyoruz. İnsanın beklentilerini, hayallerini, ulaşmak istediklerini ön plana alıyoruz. Bu değişim devam edecek. İnsanlar değiştikçe sistemler de değişecek.

 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 Muzlu bir dünyada yaşamanın tadını çıkarın. Gündemimiz suç, siyaset, ekonomi, hukuk meseleleri ile dolup taşmakta, bunlara her gün yenileri eklenmektedir. Bunları takip etmek istemeyen veya bu gündemden uzaklaşarak soluklanmak isteyenler ve bunun yerine yaşamla ilgili başka gündemler ve sanat, kültür, eğlence alanlarını takip ederek başka bir çerçeveden yaşamak ve bunu yaparken bir de kazanma duygusunu tatmak isteyenlere şimdiden “Muzlu’ya hoş geldiniz” demek istiyorum. 


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri