Türkiye, SIAL’e 256 firmayla katıldı

22 Ekim 2012 Pazartesi

Türkiye Paris'te düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarı SIAL’de ev sahibi Fransızları şaşırttı. Türkiye 256 firmayla fuarda dünya gıda devlerine kafa tuttu

turkiye-siale-256-firmayla-katildi

Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Uluslararası Gıda İçecek Fuarı (SIAL) Paris’te dün (21 Ekim) kapılarını açtı. 100 ülkeden 5 bin 900 firmanın katıldığı fuarda Türkiye ‘katılım alanını ve katılımcı sayısını en hızlı arttıran ülke’ oldu. En büyük katılımcı ülkeler sıralamasında da üçüncü sırada yer alan Türkiye’nin firmaları hem geleneksel hem de ilginç ürünleriyle fuarda büyük ilgi görüyor.

1988’den beri SIAL’e katılımı ‘milli katılım’ olarak organize eden İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, “Bu fuara 1988’de sadece 82,5 metrekarelik bir alanda katılım yapabilmiştik. Katılımcı firma sayımız ise 10’du. 2010’da katılım alanımız 4 bin 356 metrekare, katılan firma 128 oldu. Bu yıl rekora imza attık. Sergi alanımız 9 bin metrekare, firmamız 208 oldu. Bizim dışımızda da 48 Türk firması bağımsız olarak stant açtı” dedi.

İTO Başkanı Yalçıntaş, Türkiye’nin gıdada ürün çeşitliliğinin dikkat çekici olduğunu belirterek, “Biz artık, 200’den fazla çeşit organik ürün ihraç ediyoruz. Dünya gıda sektöründe Türkiye olmadan, bir oyun kurulamaz. İkinci avantajımız ise coğrafi konumumuzdur. Bizim kısa vadeli hedefimiz 20 milyar dolar sınırını aşmak olmalı” diye konuştu. SIAL 2012’ye gelerek Türk firmalarını ziyaret eden Tarım Bakanı Mehdi Eker ise 2010 yılına göre Türk firmalarının SIAL’deki hızlı büyümesinin Fransa Tarım Bakanı Stephane Le Foll’un da dikkatini çektiğini söyledi.

Kaynak: RadikalOnline Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri