Türkiye, gayrimenkul fuarı MIPIM’e damga vuracak

Alkaş Fuarcılık’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, 12-15 Mart 2013 tarihleri arasında Fransa'nın Cannes şehrinde gerçekleşecek. Türk ekonomisinin artan gücü ve Türk şirketlerinin büyüme hızının artışı nedeniyle 2013 yılı "Onur Ülkesi" seçildi. Alışveriş merkezleri, uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, belediyeler ve otel gruplarını buluşturacak olan MIPIM Fuarı’nı Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’le konuştuk

Türkiye, gayrimenkul fuarı MIPIM’e damga vuracak

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / Perakende.org

Dünyanın en büyük gayrimenkul ticaret fuarı MIPIM, 12-15 Mart 2013 tarihleri arasında Fransa'nın Cannes şehrinde gerçekleşecek. Fuar kimleri bir araya getirecek?
Dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul ve ticaret fuarı olan MIPIM, bu yıl da her yıl olduğu gibi uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, alışveriş merkezleri, mimarlar, konut sektörü, belediyeler ve otel gruplarını bir araya getirecek.

Fuara geçen sene Türkiye’den kaç firma katılmıştı? Bu sene beklenen katılım/ziyaretçiler arasında hangi firmaları sayabilirsiniz?
Her yıl katılım oranlarında büyük artış yaşanan MIPIM Fuarı’na geçen yıl da ilgi büyüktü. 19 bin 402 kişinin ziyaret ettiği fuarı Türkiye’den 100 firma ve 250 katılımcı ziyaret etti. Fuarda 11 stant yer aldı. MIPIM’de yer alan Türkiye pavilion’unda bu yıl Ağaoğlu, Artaş-Aydınlı-Keleşoğlu–AFK Ortak Girişimi, İş GYO, Konutder, Mesa-Artaş-Kantur Ortak Girişimi, Nef, Proje Yönetim, Proplan, TSKB stantla yer alıyor. Öncüoğlu Mimarlık, Varyap-GAP İnşaat Ortak Girişimi, Yorum İnşaat, Zorlu da fuar alanında stantla yer alırken, Tahincioğlu hem pavilion içinde hem de fuar alanında stant ile yer alıyor. Alterra, Arup Mühendislik, Astay, Bemes, Bener, Celen, Dedeman, Ea Real Estate, Eczacıbaşı Holding, Eczacıbaşı CO, Entegre, Eva Real Estate, Garanti Koza, Hedef Endüstri, Hergüner, Kanyon, Lal GYO, Langan, Mar Yapı, Muum Mimarlık, The Marmara Collection, Tuspa, Marsh Sigorta, Mavia, Orco, Prime Development, Servotel, Silkar, Soma İnşaat, Yenigün Construction ve 3S Kale gibi markalar ise ziyaretçi olarak katılım gösterecek. Toplam katılımcının 500 kişiye ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Türk firmalarına büyük ayrıcalık

Türkiye, MIPIM 2013’te "Onur Ülkesi" seçildi. Bunu, Türkiye’nin gayrimenkul sektörünün uluslararası yatırımcılar nezdinde bir cazibe merkezi haline geldiğinin göstergesi olarak görebilir miyiz? Neler söylersiniz bu konuda? Bu yıl “Onur Ülke” kapsamında Türkiye’yi özel fırsatlar, ayrıcalıklar bekliyor mu?
MIPIM Fuarı'nda Türkiye 2013 yılında Türk ekonomisinin artan gücü ve Türk şirketlerinin büyüme hızının yükselişe geçmesi nedeniyle "Onur Ülke" seçildi. Bu da Türkiye’nin, gayrimenkul alanında bölgesel ve uluslararası bir cazibe merkezi olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü gayrimenkul ve inşaat sektörlerinin giderek gelişmekte olan potansiyeli, yabancı yatırım açısından önemli olanaklar sunuyor. Tüm bu güzel gelişmelerden ötürü biz de Türkiye'yi layığıyla bu fuarda temsil edeceğimizi düşünüyorum. Bu yıl "Onur Ülkesi" unvanıyla fuarda yer alacağımız için Türkiye'nin ismini ve Türk firmalarının yaptığı çalışmaları en güzel şekilde lanse edeceğiz. MIPIM Fuarı'na katılarak markalar sektör ve dev projeler ile ilgili net bir bakış açısı kazanma ve geleceğin ortaklarıyla buluşma imkanı yakalayacak. Bu da firmalarımız için çok büyük bir ayrıcalık. MIPIM'de bu yıl kurulacak olan Türkiye Çadır”ında, Türkiye'nin önde gelen firmaları projeleriyle boy gösterecek. Kültür Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası'nın da desteklediği fuarda başta İstanbul olmak üzere Türkiye'deki yatırım ve işbirliği fırsatları dünya gayrimenkul piyasasına anlatılacak. Bu yıl MIPIM Fuarı’nda ilk defa, Ekonomi Bakanlığı, fuara katılarak Türkiye’nin tanıtımını gerçekleştiren firmalara teşvik primi verecek. Firmalar, bu tanıtım için yapacakları reklam ve pazarlama giderlerinin  belli bir oranını geri ödeme olarak alabilecek. Teşvik primi ile ilgili firmalar detaylı bilgiye http://www.ekonomi.gov.tr ulaşılabilir.

Bu yıl katılımcı ve ziyaretçileri neler bekliyor? Hangi başlıklar öne çıkacak?
Bu yıl Onur Ülke kapsamında Türkiye’ye özel bir pavilion kurulacak ve Türkiye gayrimenkul sektörü, projeleriyle kendini ortak bir alanda dünyaya tanıtma şansı yakalayacak. Sektördeki son gelişmeler ve Türkiye'deki gayrimenkul sektörü konuları üzerine Türk pavilion’unda 4 gün boyunca uluslararası katılımcılara yönelik paneller düzenlenecek. MIPIM ödül töreninde, uluslararası jüri üyeleri ve fuar ziyaretçilerinin seçimleriyle 8 ayrı kategoride yarışan projeler arasından bir Türk projesine “Türkiye’nin En İyi Projesi” özel ödülü verilecek. Uluslararası ödüllerde ise farklı kategorilerde Türkiye'den 32 proje yarışacak. En çok başvuru dünyada bu yıl Türkiye‘de. Bu yıl güzel başarılar elde edeceğimizi tahmin ediyorum. MIPIM etkinlikleri ve konferansları kapsamında, fuarda Türkiye ile ilgili 14 oturum gerçekleştirilecek. Yine Türkiye pavillion’unda Türk misafirperverliği vurgulanarak, misafirlere Türk kahvesi ve başka ikramlar yapılacak. Fuar alanı girişinde özel Türkiye tanıtım kitapçığı dağıtılacak. MIPIM ödül törenine bu yıl geçmiş yıllara kıyasla maksimum düzeyde ön başvuru yapılmış durumda.

500’ün üzerinde firma katılacak

Fuara ne kadarlık bir ziyaretçi ve katılımcı bekliyorsunuz?
Türk firmaları her geçen yıl MIPIM Fuarı’nın önemini daha iyi anlıyor ve önceki yıllara oranla Türk katılımcı firmalarında ciddi bir artış gözlemliyoruz. Bu yıl ise özellikle MIPIM Onur Ülkesi seçildiğimiz için geçen yılın rakamlarının çok üzerinde bir katılım öngörüyoruz. Bu yıl fuara 500’ün üzerinde firmanın katılımını bekliyoruz. 

MIPIM’in sektöre katkıları hakkında neler söylersiniz?
Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olan MIPIM’de marka ve projelerini tanıtan pek çok firma yer alıyor. MIPIM bu firmalara uluslararası arenada Türkiye’deki başarılı projelerin tanıtılması, Türkiye’deki potansiyelin gösterilmesi ve sektörün tanıtılması için bulunmaz bir fırsat yaratıyor. Ayrıca dünyadaki trendleri takip ediyor olabilmek mutlaka Türkiye'deki projelere de yansıyor. Gayrimenkul sektörü açısından ise uluslararası arenada yer almak isteyen markalar MIPIM fuarının en önemli ziyaretçileri arasında yer alıyor.

Alkaş olarak Türk firmalarına sunduğunuz hizmetler hakkında da bilgi alabilir miyiz?
Alkaş Fuarcılık olarak, Türkiye temsilciliğini yürüttüğümüz MIPIM Fuarı'nda, Türkiye'deki yatırımcı ve perakendecilerin bu platformda kendilerini daha iyi tanıtabilecekleri fırsatları artırmak en önemli işimiz. MIPIM 22 yıldır devam eden bir fuar. Türkiye ise son 5 yılda daha aktif olarak bu fuarda yer alıyor. Bu fuarlara katılım arttıkça, aslında dünya pazarındaki oyuncuları tanıyor ve ciddi bir network sağlıyorsunuz. Alkaş olarak amacımız, Türk firmalarının bu network'e dahil olması için gerekli ortamı sağlamak, bilgileri firmalara bildirmek, bu fuarda doğru konumlarda yer almalarını ve gittikçe artan Türkiye stantları ve oturumları ile firmaların marka değerlerini ve sektördeki tanınabilirliklerini artırmak.