Perakende PageSkin

Türkiye'deki kozmetik talebinin yerli markadan olması için çalışıyoruz

Türkiye'deki kozmetik talebinin yerli markadan olması için çalışıyoruz

Röportaj: Gün GÜNEY

Sözcü: Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekci

Global firmaların dikkatini çeken ve yatırım teklifleri alan, son 5 yılı yüzde 100 büyüme ile kapatan Sinoz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Çörekci’den markanın yükseliş hikâyesini dinledik

Bize kısaca Sinoz Kozmetik’ten bahsedebilir misiniz?

Sinoz markasını 2008 yılında kurduk. Kurulduğumuz günden bu zamana kadar Avrupa Standartlarında üretim yapan Sinoz, kusursuz müşteri hizmetleri ve yüksek kalitede ürünleri sayesinde 2011 yılında 50 ilde yapılan araştırmalar sonucunda Tüketici Kalite Ödülü'ne ve 2018 yılında Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından en az şikâyet alınan firmalara verilen Altın Marka Ödülü'ne layık görüldü. Müşterilerimize her zaman en kaliteli ürünleri, sorunsuz alışveriş deneyimi ile sunma vizyonuyla sürekli yeni kadrolar açarak büyüdük ve sağladığımız istihdam ülkemizin geleceğine önemli bir katkı sağladık.

Sinoz Kozmetik 2020 beklentileri nelerdir?

Gelecek dönem hedeflerimiz özellikle ürün segmentasyonumuzu büyütme ve artırma yönünde olacak. Sinoz erkek, bebek ve natürel serilerde ürün segmentlerinin üzerinde çalışıyoruz. Lüks bakım segmentinde ürünlerimiz piyasaya çıkmaya başladı bile, Sinoz 24K Gold Beauty Serum, Sinoz C Serum, Sinoz Leke Karşıtı BB Krem müşterilerimizin deneyimine sunuldu. Özellikle Mena Bölgesi’nden gelen talepleri değerlendirme aşamasındayız. O bölgelerde yatırım gerçekleştirebiliriz.

Sinoz Kozmetik’in mağazalarını görebilecek miyiz perakende sektöründe?

2020 yılı ilk çeyreğinde ilk AVM mağazamızı açmayı ve e-ticaretten perakendeye atılım yapmayı planlıyoruz. Tüm süreçler tamamlandı ve Mayıs başında ilk deneyim mağazamızı açacağız. Bu mağaza perakende sektörüne yeni bir soluk getirecek. Tematik bir mağaza olacak Sinoz’un ilk mağazası ile geleneksel müşteri kitlemizi deneyime çağıracağız. Yakın zamanda Amsterdam’da etkinlik kapsamında pop-up store kurduk ve influencerlarla etkinlik gerçekleştirdik. Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz etkinlikle hedef kitlemiz ürünlerimizi deneyimleme fırsatı buldu.

Son dönemde özellikle Avrupa’da vegan ürünler çok ilgi görüyor Sinoz Kozmetik’ten bu tarz bir atılım görecek miyiz? Türkiye piyasasında böyle bir ihtiyaç sizce var mı?

Kesinlikle, doğal ürünlere talepte yoğun bir artış gözlemliyoruz. Bizler de Sinoz Natürel serimizle bu talebe cevap vereceğiz. Hedefimiz 2021 yılına kadar Sinoz Natürel serimizin tamamlanması ve tüketici ile buluşması yönünde. Hali hazırda ev yaşam kategorimizde Sinoz terapi mum ve ev kokuları ile üretime başladık. Bunu spa serilerimiz ile devam ettiriyoruz. Profesyonel segmentte Sinoz Natürel ürünleri ile tüketicinin beklentisini tamamıyla karşılayacağız.

Ağırlıklı olarak Web sitesi üzerinden bir satış yapıyorsunuz, bu durum Türkiye dinamikleriyle bir yerde çelişen bir durum. Bu kurguyu bize biraz anlatabilir misiniz? Web sitenizde yenilikler görebilecek miyiz yakın gelecekte?

E-ticaretteki başarımızın en büyük sırrı kozmetik alanında dijital bir WOMM yaratmamız oldu. Yenilikleri takip ediyor, teknolojiye yatırım yapıyor ve kaliteli ürün üretip tüketicimizle buluşturuyoruz. Markamızın, e-ticarette yakaladığı dijital WOMM ile bulunduğu pazarda etkili iletişim çalışmaları yürütüyoruz. Perakendeden dijitale geçiş yapan markalara nazaran, Sinoz zaten dijital dünyayı bilen, hedef kitlesiyle doğrudan iletişim kuran bir marka bilinciyle çalışıyor. Ürün iadesi alan tek markayız. Güven ve samimiyet üzerine kurguladığımız şeffaf bir iletişim anlayışımız bulunuyor. Bu sebeple müşteri ile ilişkimizi en doğru anlayış modülünde gerçekleştiriyoruz. Müşterimiz üründen memnun kalmayabilir içeriğindeki bir bitki onda etkili sonuç vermeyebilir fakat marka ile kurduğu iletişimden her zaman memnun kalır çünkü bunun için çalışırız. E-ticarette özellikle köklü bir marka yaratma bilinciyle çalıştığımız için güven ve kalite ilkesini benimsiyoruz. Telefon üzerinden kolay kullanım ve hızlı sipariş olanağı sağlayan Sinoz Kozmetik aplikasyonumuzu geliştiriyoruz. Teknolojik alt yapısı tamamlandığında tüm İOS ve Androidlerde kullanılabilecek.

Kozmetik, kişiden kişiye lokasyondan lokasyona değişebilen bir kavram. Türk tüketicisinin ağırlıklı olarak kozmetik sektöründe tercihlerini neler etkiliyor? Fiyat üst sıralarda mı yer alıyor?

Kozmetik sektörü alt segmentleri olan girift bir alan. Bugün ‘Kozmetik Sektörü’ çatısı altında; dermokozmetik, tıbbi kozmetik, renkli kozmetik, doğal kozmetik, temizlik ürünleri gibi pek çok kategori bulunuyor. Biz Sinoz markamız ile dermokozmetik alanında aslında Türkiye’deki talebin yabancı değil yerli markadan yana olmasını sağlamak için çalışıyoruz. Tüketici önce kaliteye sonra fiyata bakıyor. Fiyat averajımız ve kaliteli ürün anlayışımız ile beklentiyi karşılıyoruz. Gayemiz, tüketiciyi hem ürün kullanımı konusunda bilinçlendirmek hem de ulaşılabilecekleri profesyonel ürünü sunmak. Türk kullanıcı bakım ürünü tercih ederken tabi ki fiyat performans olarak ulaşılabilir olanı tercih ediyor fakat buna ek bazı hususlarda da acil bakım planı uyguluyor. Örneğin, leke oluşmadan önce tedbirini almıyor ama oluştuktan sonra giderici ürün kullanıyor. Acil bakım yapması gerektiği durumlarda da fiyatın değil kalitenin ön planda olmasını istiyor.

İhracat yapıyor musunuz? Bir Türk kozmetik ürününün dünyanın dört bir yanında kullanılıyor olması bu işe başlarken düşündüğünüz bir şey miydi?

E-ticaret kanalından ürün satışı gerçekleştiriyoruz dolayısıyla dünyanın her ülkesinde Sinoz ürünü kullanan müşterilerimiz bulunuyor. 2016 yılında Avrupa operasyonlarımız için kurduğumuz Hollanda ofisimizden tüm Avrupa bölgesine 24 saatte hızlı teslimat yapıyoruz. Ortadoğu pazarında e-ticaret üzerinden en çok tercih edilen markayız. Global arenadaki rakiplerimizle fiyat performans averajında tercih edilebilir marka olmak, böylesine güçlü bir marka yaratmak hayalimiz tabi ki vardı, çalışmalarımızla da bu idealimizi desteliyoruz. Bugün, Hollanda, Almanya veya İsviçre gibi Avrupa ülkelerinde bilinir tercih edilir marka yarattık. Orta Doğu’da sevilen tercih edilen başarılı bir markayız. Hedefimiz global markalar arasında yer almak ve bunun için her yılı bir önceki yıldan farklı bir ivme ile büyüyoruz. Öyle ki gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ardından pek çok ülkeden markamıza yatırım teklifleri alıyoruz.

Yurt dışında da bir yapılanmanız var bundan biraz bahsetmek ister misiniz?

2016 yılında Hollanda’da Fark Cosmetica B.V. şirketimizi kurarak, tüm Avrupa ve Amerika ülkelerine satış gerçekleştiriyoruz. Avrupa bölgelerindeki talepleri karşılamak adına gerçekleştirdiğimiz bir yatırım oldu. Almanya, Hollanda, İsviçre gibi ülkelerde Sinoz markasının bilinirliği oldukça fazla. Bu başarı global arenada fark yaratma idealimizin bir sonucudur.

Ar-Ge departmanınız var mı? Bu departmanın işleyiş sisteminden biraz bahseder misiniz? Kozmetik’te Ar-Ge’nin yeri nedir?

Sinoz üretimlerini kendi laboratuvarlarında kendi kimyagerleri ile geliştiren Ar-Ge ve Ür-Ge’ye yatırım yapan bir marka. Üretim tesisi yerine fason olarak gerçekleştirdiği her ürünü inovasyon çerçevesinde kontrol eden bir mekanizmamız var. Kozmetik sektöründe Ar-Ge global markalarla rekabette çok önemli pay ediniyor, bizim çalışma prensibimiz de budur. Bütçemizin yüzde 15’lik bir dilimini sadece Ar-Ge alanında ayırır ve değerlendiririz. Profesyonel ürün üretimi için Sinoz’da bir ürünün Ar-Ge süreci minimum 6 ay sürer ki en efektif ürün üretilsin. Bu çok önemli bir kıstastır.

 

 

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin