Burak Aksoy

Burak Aksoy

PLAT Dernek Müdürü
1986'da Kocaeli’nde doğan Burak Aksoy, liseyi Derince Anadolu Lisesi’nde Almanca okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Ocak 2017'den itibaren PLAT Derneği Müdürlüğü görevine getirilen Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

Türk Üreticiler Rusya Yolcusu

05 Şubat 2018 Pazartesi

PL, üreticilerin boş kapasitelerini doldurmaları için önemli bir fırsat oluştursa da düşük kar marjı zaman zaman baş edilemez sorunları da beraberinde getiriyor. PL’deki düşük karlılığı tolere etmenin en kolay yolu ihracat cirolarının arttırılması. Üyelerimize bu fırsatı doğurabilmek için bundan yaklaşık 6 ay önce Reed Rusya ve Reed Türkiye yetkilileri ile bir araya geldik.

Rusya ile girdiğimiz malum kriz ve bunun neticesinde her sektörde yaşadığımız ciro kayıpları hepimizin malumu. Bunun giderilmesi adına her geçen gün prestiji yükselen, dünyanın önemli PL Fuarlarından biri haline gelen International Private Label Show (IPLS ) Fuarına katılım gösterme kararı aldık.

 

Rusya, gerek lojistik imkanları gerekse Türk mallarına duyulan sempati ön görüldüğünde doğru bir adres olarak görülüyordu. İKMİB’in de girişimleri ile devlet son zamanlarda eşi benzeri görülmemiş bir destek açıkladı. Metrekare başına 2287 TL olarak açıklanan destek orana vurulduğunda yüzde 75’lere tekabül ediyor. Bu rakam, devlet yetkililerimizin de Rusya ile ticarete ne denli önem verdiğinin bir göstergesi olarak yankı buldu.

 

Bölgeye, Rusya ve Bağımsız Ülkeler Topluluğu olarak bakarsak, bizim için ne kadar önemli bir pazar olduğuna kanaat getirmek çok da zor olmaz. Ukrayna ile birlikte bakıldığında 200Milyon kişiden oluşan bu pazarda organize perakende, büyük bir ivme ile büyümesini sürdürüyor. Sadece Magnit, Rusya ve Azerbaycan’da 13 Binin üzerinde noktada faaliyet gösteriyor ve 2016 yılı cirosu 60Milyar Lira. Tabii hemen arkasından gelen 9 Binin üzerinde şubesi olan X5 de önemli bir zincir.

Bu yıl iki kez Rusya Alım Heyeti toplantıları gerçekleştirildi ve Rusya’nın önde gelen 10 büyük perakende zincirinin temsilcileri İstanbul’da ağırlandı. . Türkiye IPLS Fuarı’nda Onur Konuğu Ülke olarak açıklandı. Gerek Rus gerekse Türk yetkililer, karşılıklı ilişkilerin yeniden canlanması için önemli adımlar atıyorlar.

 

Umarım bu sefer her şey daha güzel olur.

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri