Türk Telekom’un son çeyrek karı 2,2 milyar TL

31 Ocak 2019 Perşembe

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany: “Toplamda bu yıl 4,3 milyon net abone kazandık ve şirketin karlılığı da arttı. Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar-FAVÖK (EBITDA) yıllık olarak yüzde 30'dan fazla arttı ve döviz kurları dengelenince bu artış da net kara güçlü bir şekilde dönüştü.” dedi

turk-telekomun-son-ceyrek-kari-22-milyar-tl

Geçtiğimiz yıl son 10 yılın rekorlarına imza atan Türk Telekom, 2018'de 4,3 milyon net abone kazanımı ve son çeyrekte 2,2 milyar TL net  kar ile 2019'a güçlü bir giriş yaptı.

 

Toplam abone sayısını 46 milyona yükselten şirket, yüzde 12,6'lık yıllık büyüme rakamıyla 2018'de 20,4 milyar TL gelir sağlayarak son 10 yılın en yüksek gelir artışını da kaydetti.

 

Şirketin, FAVÖK'ü, 2018 sonunda önceki yıla göre yüzde 30,7 artışla 8,4 milyar TL'ye yükselirken, FAVÖK marjı ise yıllık 5,7 puan iyileşme ile son yedi yılın en yüksek değeri olan yüzde 41,3'e ulaştı.


Paul Doany, Türk Telekom'un son çeyrek rakamları ve 2018 yılı performansına ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

 

Geçtiğimiz yıl şirketin stratejik hedeflerinden birinin internet penetrasyonunu artırmak olduğuna işaret eden Paul Doany, bu konunun kendileri için anahtar öneme sahip olduğunu söyledi.

 

Doany, bu hedefi uygun fiyatlı bir giriş paketi sunarak gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Böylelikle data kullanımını artırmayı başardık ve Türkiye'deki toplam hane halkı başına internet penetrasyonunu yüzde 55'lere çıkarabildik. Hedefimiz bu rakamı yüzde 70 seviyelerine çıkarmak. Bizim için çok kritik olan bir diğer konu da mobil pazar payımızı arttırmak. Pazarın üçte biri seviyesine ulaşmalıyız, yani en az yüzde 30'una. Şu anda yüzde 26'nın üzerinde pazar payına ulaşarak bu hedefimize yaklaşıyoruz. Toplamda bu yıl 4,3 milyon net abone kazandık ve şirketin karlılığı da arttı. EBITDA yıllık olarak yüzde 30'dan fazla arttı ve döviz kurları dengelenince bu artış da net kara güçlü bir şekilde dönüştü.”

 

Döviz kurlarında dalgalı bir dönem geçirdiklerini anımsatan Doany, bu yıl bu dalgalanmanın daha dengeli hale geleceğini, önümüzdeki çeyrekten itibaren bu operasyonel performansla, tekrar kar üretmeye geri döneceklerini aktardı.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri