Türk markalarından MAPIC atağı

07 Mayıs 2015 Perşembe

Dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC için Türk firmaları erkenden adım attı. Geçen yıl ilk kez kurulan “Turkish Brands” standı 155 metrekareden 300 metrekareye çıkartılırken, Türkiye’nin perakendedeki en güçlü isimleri stantta yerini almaya başladı

turk-markalarindan-mapic-atagi

2006 yılından bu yana Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC için hazırlıklar başladı. Bu yıl 21’incisi gerçekleştirilecek MAPIC, 18-20 Kasım tarihlerinde Fransa-Cannes’da düzenlenecek. MAPIC 2015’te 74 ülkeden 2 bin 400 perakendeci, 8 bin 400 katılımcı, 2 bin 300 geliştirici, 340 yatırım firması, bin 500 marka ve 520 yeni perakende markası bir araya gelecek. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) önderliğinde 2014 yılında ilk kez kurulan “Turkish Brands” standı, katılımcı firmaların talepleri doğrultusunda büyütülürken, perakende sektörünün en güçlü temsilcileri “Turkish Brands” standındaki yerini almaya başladı. 2014 yılında 155 metrekarelik alanda kurulan “Turkish Brands” standı,  MAPIC 2015 buluşması için 300 metrekareye çıkarıldı. Türkiye’nin “Turkish Brands” standında 20’ye yakın Türk markası ile temsil edilmesi planlanıyor. Ayrıca, MAPIC 2015’teki fuar alanında Türkiye gayrimenkul sektöründen firmalar da yer alacak.

Kiğılı, Mavi ve Penti yerini aldı
Türkiye markalarının yurt dışı açılım sürecinde MAPIC’in son derece önemli bir zemin oluşturduğuna dikkat çeken Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer şöyle konuştu: “Geçen yıl Turkish Brands standında Türkiye’nin en önemlileri arasında olan 8 marka yer almıştı. Bu yıl marka sayımızın 20 civarında olmasını bekliyoruz. Şimdiden Kiğılı, Mavi ve Penti markaları yerini aldı. Türkiye perakende sektörü, gözünü yurtdışına çevirdi. Geçen yıllarda gerçekleşen fuarlarda; markalarımız yabancı yatırımcılar tarafından büyük bir ilgi görmüş ve merak edilmişti. Biz de Türkiye markalarının bu fuara katılarak yurtdışı adımlarını hızlandıran bir platform yaratmaya çalışıyoruz.”

Kariyo: Türk perakende sektörü MAPIC’te temsil ediliyor
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ise, Türk perakende markalarının yurtdışı açılımında MAPIC’in taşıdığı öneme dikkat çekti. Kariyo, şöyle konuştu: “Uluslararası yatırım gruplarının, perakende firmalarının ve alışveriş merkezi yatırımcılarının katıldıkları MAPIC’te Türkiye de her yıl yer alıyor. Türk perakende sektörü burada markalar ve alışveriş merkezleri aracılığıyla temsil ediliyor. BMD olarak Türkiye’ye ve markalarımıza olan ilgiyi artırmak amacıyla geçtiğimiz yıllarda MAPIC’te çeşitli oturumlar organize ettik. Bu oturumlarda Türkiye’deki yatırım olanaklarını, ekonomimizin büyüklüğünü, markalarımızın gücünü, yurtdışı açılımını aktardık. 2004 yılında ise BMD önderliğindeki 8 markamız, ilk kez Turkish Brands standında bir araya geldi.”

Tüm bu çalışmalar sonucunda 2014 Kasım’ında MAPIC’te Türk perakende markalarının yurtdışında büyük sıçrayışa hazır olduğunu ilan ettiklerini vurgulayan Kariyo, “Türkiye’nin ortalama büyümesinin yaklaşık 4 katı bir büyüme gerçekleştiren markalarımızın,  yüksek katma değerli, yani markalı ihracat yaptıklarını, aynı zamanda da ülkemizin yurt dışında tanıtım elçiliğini üstlendiklerini gösterdik.” diye konuştu.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri