Türk kozmetik sektörünü uluslararası sahaya taşıyan marka: Flormar

09 Ağustos 2018 Perşembe

Türkiye’nin son dönemlerde yükselen kozmetik üreticilerinden Flormar, hem üretim kanadını hem de mağaza kanadını gün geçtikçe güçlendirmeye ve büyütmeye devam ediyor ve yolunda emin adımlarla yürüyor. Flormar Pazarlama Direktörü Can Dilek, markanın büyüme hikayesinden gelecek planlarına, kozmetik sektöründeki hayvan deneylerine kadar birçok sorumuzu Perakende.org için yanıtladı

turk-kozmetik-sektorunu-uluslararasi-sahaya-tasiyan-marka-flormar

Öncelikle Flormar’ın Türkiye’deki markalaşma hikayesini anlatabilir misiniz?

Modanın başkenti İtalya’nın Milano kentinde kurulan Flormar, 1970 yılında Şenbay Ailesi tarafından satın alınarak Türkiye’de üretime başlamıştır. Flormar, yıllık 120 milyon adetlik üretim hacmi ile allıktan fondötene, fardan maskaraya, rujdan ojeye, aksesuardan cilt bakım ürünlerine kadar uzanan geniş ürün yelpazesiyle kadınlara trendleri ulaşılabilir fiyatlarla kadınlarla buluşturuyor.2008 yılından itibaren yurt dışı operasyonlarına da ağırlık verdik ve uluslararası bir marka olmak yolunda büyük mesafe kat ettik ve 108 ülkede, 250’yi aşkın şehirde yaklaşık 800 adet satış noktasına ulaştık. Yaklaşık 5 yıl önce Flormar markasını bir adım öteye taşımak için yeni bir marka platformunu devreye aldık. Bu platformun ete kemiğe bürünmesi için pek çok projeyi gerçekleştirdik. Yepyeni bir mağaza konsepti yarattık, iletişim dilimizi/tonumuzu değiştirdik, reklam ve dijital iletişim başta olmak üzere bilinirliğimizi artıracak uygulamaları başlattık.

 

Kozmetik üreticiliğinden perakendeciliğe doğru bir geçiş hikayeniz var. Bu kararı vermenizde etkili olan başlıca sebep neydi ve mağazalaşma stratejinizi nasıl yönettiniz?

Üreticilikten perakendeciliğe geçmek her üreticinin hayallerini süsleyen ama bir o kadar da zor bir bir süreç. Üretim konusunda kendimizi ispatladıktan sonra hacmimizi büyütmek adına bu adımı atmamız gerekiyordu. Ürünlerimizin kalitesine duyduğumuz güven ve toptan kanallarda yaptığımız saha çalışmaları bize gösterdi ki kadınlar Flormar’ı çok sevdi ve vazgeçilmezleri haline getirdi. Ar-Ge tarafında yaptığımız atılımlarla ürün gamımızı sürekli genişletmeye devam ettik, fabrikamızı en son teknolojiye uygun hale getirmek için yatırımlar yaptık. Tüm bu çabaların sonunda Flomar artık kendi mağazalarını hak eden güçlü bir marka oldu. İşimizin merkezinde tüketicilerimiz yer alıyor. Onların değişen alışveriş ihtiyaçlarına göre pozisyon alıyoruz. Ürünlerimizin kalitesine güveniyor ve fiyatlarını olabildiğince rekabetçi seviyede tutuyoruz. Öte yandan, iş ortaklarımız da bizim için çok önemli. Uluslararası arenada mağaza açacağımız zaman doğru bir partner ile ilerlemenin faydalarını her zaman görüyoruz. Bu çerçevede, iş birliğine gideceğimiz ortağımızın seçilmesini kritik bir başarı unsuru olarak düşünüyoruz. Mağazalaşırken çok dikkatli olmak ve acele etmemek, prensiplerimize ve bütçemize uygun olan mağazaları bulmak için sabırla araştırıyor, taviz vermeden bekliyor ve uygun bir noktada mağaza açma fırsatı oluştuğu zaman tereddüt etmeden doğru iş ortağı ile harekete geçiyoruz. 

AVM ve cadde mağazalarınızı karşılaştırdığınızda aralarında ciro ve ziyaret oranı açısından nasıl bir fark var?

250 yakın mağazamız ile Türkiye’nin en yaygın makyaj perakendecisiyiz. Mağazalarımızın 38’i (yüzde 18) cadde mağazasıdır. 2018’de Türkiye’de 10 tane daha cadde mağazası açmayı planlıyoruz. Avrupa’nın Türkiye’den daha farklı olduğunu, sokak mağazacılığının oralarda hala ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Örnek vermem gerekirse İspanya’da bulunan 80 mağazamızın yüzde 45’i cadde mağazasıdır. Şüphesiz ki önümüzdeki 5 yıl içerisinde cadde mağazacılık eğiliminin de gelişeceğini düşünüyoruz. Cadde mağazalığının cirosu şu an için ülkemizde yüzde 20, Avrupa’da yüzde 45 seviyelerinde ilerliyor. 

Türk tüketicilerin kozmetik alışverişlerinde ithal ürünlere olan eğilimi son yıllarda kırılmaya başladı. Flormar bu gelişimin neresinde duruyor?

İthal ürünlere olan eğilimin kırılmasında rolümüzün büyük olduğunu biliyoruz. 108 ülkede ürünleri satılan bir marka olduğumuz için de uluslararası standart ve beğenilere uygun ürünler geliştirmek için gerek Ar-Ge gerek ürün geliştirme tarafında sınırlarımızı zorlayarak hep daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Pazarlama ekibimiz içerisinde dünyadaki trendleri takip eden ve uluslararası markalarla aynı anda bu trendleri yansıtacak ürünler geliştirmek üzere çalışmalar yapan bir ekibimiz var. Ayrıca yılda 4 kez kalıcı ürünlerimizden farklı olarak o dönemin trend ve yeniliklerini yansıtan koleksiyonlar çıkarıyoruz. Bu koleksiyonların tanıtımı için özel fotoğraf ve video çekimleri yapıyoruz. Kısacası dünya trendlerini tüketicimizle ulaşılabilir fiyatlarla buluşturuyoruz. Ülkemizde ithal ürünlere olan eğilimi biz ve bizim gibi yenilikçi markaların çalışmaları sayesinde kırıldığını söyleyebiliriz.

 

Son yıllarda kozmetik sektöründeki reklam stratejileri sosyal medyada belirli bir kitleye sahip isimlerle birlikte yürütülüyor; sizin de son olarak böyle bir projeniz oldu. Bu projenin nasıl bir geri dönüşü oldu size?

Influencer’lar sadece kozmetik sektöründe değil tüm sektörlerde önemli bir güç haline geldiler. Bunun başlıca sebebi dijitalleşen dünyada tüketiciler sosyal medya platformlarını daha çok tükettikçe bu platformlarda kahraman haline gelen kişilerin görüş ve önerilerine daha çok önem vermeleri aslında. Bu “kahramalar” geleneksel reklamdan farklı olarak daha samimi, daha “içimizden biri” hissiyatını tüketicilere geçirmeyi başarıyorlar. Bizim sektörümüzde de görüş ve tavsiye ile satın almanın oranı yüksek olduğu için bu samimi iletişim tarzı bizim için stratejik bir önem taşıyor. Influencer’lar ile yaptığımız tüm çalışmalardan gerek satış gerekse erişim anlamında çok olumlu sonuçlar aldık. Önümüzdeki dönemde de bu konuda yeni projeler yapmaya devam edeceğiz.

 

Hayvan haklarıyla ilgili bilincin artması birçok markanın hayvanlar üzerinde deney yapmayı ve gerçek kürk kullanımını bırakmasını sağladı. Siz bu konuya nasıl bakıyorsunuz, gelecek zamanlarla bu konuyla ilgili çalışmalarınız olacak mı?

Flormar uluslararası standartlara tam uyum ve düzenli denetimler altında üretim yapıyor. Bu çerçevede, hayvanlar üzerinde kesinlikle ve herhangi bir test yapmıyoruz, yapılmasını da desteklemiyoruz. Dünyanın 108 ülkesinde varlık gösterdiğimiz için her ülkenin farklı uygulaması bulunuyor. Bulunduğumuz, girdiğimiz ve gireceğimiz her ülkede hayvanlar üzerinde test yapmadığımız gibi, yapılmasını desteklemediğimizi açıkça ilgili ülkelerin resmi kurumlarına bildiriyoruz.

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri