Türk fındığının değerini İtalyan firma biliyor!

Ferrero Fındık, yaklaşık 5 yıldır tanıttığı Ferrero Değerli Tarım uygulamaları sayesinde kaliteyi ve verimliliği arttırıyor. Bu yıl bu uygulamaları kullanan bahçelerde fındık kalitesinde ciddi artış ve yüzde 50’lere varan oranlarda üretim artışı gözlemlendi

Türk fındığının değerini İtalyan firma biliyor!

Ferrero Değerli Tarım projesi uzun dönemli, yüzde 100 yerli kaynakların kullanıldığı ve yüksek bütçeli bir proje. Ana amacı, üretimde kalite ve verimliliği arttırarak dünya fındık piyasasında Türkiye’yi daha rekabetçi hale getirmek. Ayrıca, doğru teknikleri kullanarak çiftçinin kazancını arttırmak.

 

Uygulama kapsamında Ferrero ekibi, 2017 başından beri 40 bin bahçe ziyareti yaparak 16 bin 900 çiftçiye ulaştı. 100’e yakın bahçe organizasyonu ile 8 bin çiftçimize geleneksel gübreleme, budama, ilaçlama, kurutma ve hasat süreçleri gibi modern tarım uygulamalarını tanıttı. Uygulama ekibinde 55 ziraat mühendisi ve 20 Sosyal Uzman yer alıyor. 2017 sonunda ise 10 Ziraat Mühendisi ve 2 Sosyal Uzmanı daha Ferrero Değerli Tarım’a dâhil olacak.

 

Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso Türkiye’nin dünya fındık üretiminde açık ara birinci sırada olduğuna dikkat çekerek: “Ancak dekar başına üretim miktarı açısından Türkiye’nin verimliliğinin diğer ülkelerle kıyaslandığında düşük olduğunu görüyoruz. Son 2 yıldaki fındık ihracatındaki düşüşün fındık kalitesindeki düşüşten kaynaklandığını gözlemledik.” dedi.

 Gagliasso, iyi tarım uygulamaları ve makineleşmenin çiftçinin üretimine doğrudan etki ettiğini ve 3 yılda olumlu geri dönüş sağladığına dikkat çekerek: “Hasat ve işçilik maliyetlerini modern ve bilimsel teknikliklere kaydırarak çiftçilerimizin rekolte ve verimliliğinde artış sağlandı. Kalitenin artması da süreci sürdürülebilir kılıyor. Ayrıca yeni tarım tekniklerinde kullanılan makinelerin tamamı Türkiye’de üretiliyor; bu da yüzde 100 Türk sermayeli makine sanayi için milyonlarca TL’lik yeni bir iş potansiyelinin yaratılması demek.” dedi.