Türk CFO'ların büyüme ve istihdam beklentisi yüksek

22 Kasım 2017 Çarşamba

Deloitte’un düzenli yaptığı Avrupa CFO Anketi’ne göre, Türkiye’deki CFO’lar gelecek 12 aya ilişkin gelir ve istihdam artışı beklentisinde Avrupalıları geride bırakıyor. Türkiye aynı zamanda yatırım harcamalarında artış ile genel finansal beklentilerde iyileşme bekleyen ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. Öte yandan risk konusunda en üst düzeyde hassasiyete sahip olan CFO’ların yüzde 71’i temkinli ilerlemeyi tercih ediyor

turk-cfolarin-buyume-ve-istihdam-beklentisi-yuksek

Denetim, danışmanlık, finansal danışmanlık, risk danışmanlığı ve vergi alanlarında, birçok farklı endüstride faaliyet sürdüren Deloitte’un, düzenli aralıklarla yayınladığı Avrupa CEO Anketi sonuçları açıklandı. Toplam 19 ülkeden bin 550 CFO’nun katıldığı araştırmaya Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden 100 CFO soruları yanıtladı. Çalışma, 2017’nin 3’üncü çeyreğine ilişkin CFO değerlendirmelerini ve gelecek beklentilerini içeriyor.

 

Anket sonuçlarını yorumlayan Deloitte Türkiye CFO Hizmetleri Lideri Cem Sezgin raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’deki CFO’ların geleceğe yönelik iyimser beklentileri sonucu artık şirket stratejilerinde önceliklerin defansiften ofansif uygulamalara kaydığını görüyoruz. Bu durum, Türkiye’nin 2017 yılında gösterdiği büyüme performansı ile paralel olarak gelişiyor. Diğer taraftan belirsizliğin hâkim olduğunu düşünenlerin oranı çok yüksek (yüzde 70). Özellikle Türk lirasındaki dalgalanmalar ve sene başından bu yana diğer para birimleri karşısında yaşanan değer kaybı; ayrıca Suriye ve Irak’ta devam eden çatışma ortamı ile artan jeopolitik riskler tedbiri elden bırakmadan hareket edileceğine dair bizlere ipuçları veriyor. Öte yandan Türk şirketlerinin finansal açıdan gelir ve karda artış beklediğini görüyoruz. Sadece bu da değil, istihdamda da diğer ülkelerin üzerinde bir beklenti söz konusu. Bu da bize risk konusundaki temkinli görüşlerin, sert bir frenden ziyade debriyaj anlamına geldiğini gösteriyor.”

 

Gelir artışı ve istihdamda büyümeyi en çok Türkiye’deki CFO’lar bekliyor

Avrupa CFO Anketi 3’üncü çeyrek sonuçları Türkiye’deki CFO’ların, 2017 ilk çeyreğine oranla oldukça iyimser düşündüğünü gösteriyor. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye araştırmada; gelirlerde artış beklentisi ve istihdamda büyüme beklentisi açısından 19 ülke arasında ilk sırada yer alıyor. Yine diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye, yatırım harcamalarında artış beklentisi açısından sıralamada 2’nci iken; genel finansal beklentilerde iyileşme beklentisi açısından ise 3’üncü sıraya yerleşiyor.

 

CFO’ların ilk önceliği: inorganik büyüme

CFO’lara şirketlerinin önümüzdeki 1 sene içerisindeki stratejik öncelikleri sorulduğunda, hâkim olan iyimser bakış açısı kendini açıkça gösteriyor. Nitekim ilk sırada inorganik büyüme, 2’nci sırada organik büyüme ve 3’üncü sırada ise yatırımlar geliyor. Bu durum, daha önceki araştırmalarda ön plana çıkan maliyet kontrolü ve azaltımı gibi savunmaya dayalı stratejilerin yerlerini artık atak odaklı stratejilere bıraktığını gösteriyor.

 

Risk iştahı düşük, belirsizlik hala yüksek seyrediyor

Öte yandan söz konusu risk olunca iştahın hala düşük olduğu görülüyor. Diğer ülke verileri de incelediğinde, 19 ülke arasında risk konusunda en hassas ülkenin Türkiye olduğu öne çıkıyor. Zira Türkiye’deki CFO’ların yüzde 71’i temkinli ilerlemeyi tercih ediyor. Bu durum, belirsizliğin hâkim olduğunu düşünen kesimin yüzde 70 olması verisiyle de destekleniyor. Nakit akışında bozulma ise kendisine risk sıralamasında 3’üncü unsur olarak yer buluyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri