Türk bebekler Türkiye’de yetişen ürünlerle beslenmeli

Bebeklerimizin seveceği, annelerin hayatını kolaylaştıracak yeni tatlar ve ürünler konusunda sürekli yeni fırsatlar olacağını ileten Hero Baby Türkiye Pazarlama Müdürü Şirin Işık perakende.org okurları için sorularımızı yanıtladı.

Türk bebekler Türkiye’de yetişen ürünlerle beslenmeli

Röportaj: Mert MATARACI 

Hero Baby şu anda kaç ülkede faaliyet gösteriyor?

 

Hero Baby Türkiye’nin de içinde olduğu Hero Group, şu anda 19 ülkede operasyon faaliyetlerine devam etmektedir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkede ise üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Operasyon faaliyetlerinin yanı sıra, birçok ülkeye de ihracat yoluyla yapılan satışlar sayesinde hem üretim yapılan ülkelere ciddi ihracat katkısı sağlamakta hem de operasyonel ağını ve satış potansiyelini her geçen gün geliştirmektedir.

 

Yurt içi Pazar ve Yurt Dışı Pazar dağıtım seviyeniz nedir ? Perakende dağıtım ağınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Perakende dağıtım ağınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir yapılanmanız var?


Türkiye’de geniş bir dağıtım ağıyla çok çeşitli satış noktasında yer alıyoruz. Böylelikle, anneler bebeklerinin beslenmesi için ek gıdaya ihtiyaç duyduğunda, pazardaki markaların dağılımlarına kıyasla Hero Baby ürünlerini daha kolaylıkla bulabiliyor.

 

Yurtdışı dağıtımında da ihracat gerçekleştirdiğimiz 16 ülkede yerleşik olan anlaşmalı distribütörlerimiz aracılığıyla Ankara fabrikalarımızda üretilen Hero Baby ürünlerimizi hedef ülkelerimizdeki bebeklere ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Yıllık Üretim Kapasiteniz nedir ? Arttırmayı düşünüyor musunuz ? Tüm Üretim Süreçleri Yurtdışında mı gerçekleştiriyorsunuz ?

 

Tarladan meyve ve sebzelerin toplanmasından, bebeklerin sevdiği son ürün haline gelmesine kadar tüm süreçlerimizi Türkiye’de gerçekleştirmekteyiz. Ankara’da bulunan tahıllı kaşık maması ve kavanoz mama fabrikalarımızla, Türkiye’de üretim yapan ilk ve tek bebek maması markası olarak ticari hayatımızı devam ettirmekteyiz. Ankara’daki iki fabrikamızda toplam üretim kapasitemiz yıllık olarak 20.000 tonun üzerindedir. İhracattaki büyüme hedefimiz doğrultusunda yaptığımız yeni yatırımlarla kapasitemizi her zaman en etkin şekilde kullanmaya önem veriyoruz.

 

Kavanoz mamaların uzun raf ömrünü nasıl sağlıyorsunuz ?

 

Hero Baby kavanoz mamaları, hiçbir şekilde koruyucu ve renklendirici içermezken vakumlama yöntemi ile mamanın havayla teması önlenerek kapatılan kavanozlar, kapağı açılana kadar tazeliğini koruyor.

 

Bebek maması ve ek gıda sektörünün Türkiye’deki durumu nedir? Ne kadarlık bir pazar söz konusu? Hero Baby’nin bu pazardaki payı nedir?

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, geçen yıl Türkiye’de 1 milyon 249 bine yakın bebek dünyaya geldi. Bebekleri için aileler bebek başına giyim, gıda ve oyuncak olmak üzere 3 yaşına kadar aylık ortalama 60-70 dolar, yıllık ise 800 doların üzerinde harcama yapıyor.

 

Bilinç düzeyinin artması, anne babaların çocuklarını daha sağlıklı büyütme isteği bu alanda yeni ürünleri geliştirmemize ön ayak oluyor, sektörümüz gelişiyor ve büyüyor.

 

Biz Hero Baby olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi tahıllı kaşık maması ve kavanoz mama alanlarında yürütüyoruz. Her iki kategoride son yıllarda olduğu gibi bu yıl da pazar liderliğimizi sürdürüyoruz.

 

Tahıllı kaşık mama kategorisinde yüzde 60, kavanoz mama kategorisinde ise yüzde 75 pazar payımız var. Bu başarımızı Türkiye’de ek gıda pazarının en güçlü oyuncusu olmanın gerektirdiği koşulları yerine getirmek adına; kalite, inovasyon ve bizi tercih eden annelerin güvenini korumak üzerine yaptığımız çalışmalara borçluyuz.

 

Bebek maması pazarında geçtiğimiz yıl organik ürün özelinde rekabet arttı. Hem kaşık hem de kavanoz mama için organik kategorisi hızla büyümeye başladı. Hero Baby olarak biz de 2018 içerisinde organik tahıllı kaşık maması kategorimizin lansmanını gerçekçekleştirdik. Kavanoz kategorisinde de organik mama iletişim kampanyamızı gerçekleştirdik ve piyasaya 4 yeni ürün sunduk. Yeni ürünlerle de 2019 yılında da pazar payımızı yükseltmeye devam ediyoruz. Bu yıl Türkiye’de ilk ve tek olan organik ve şeker ilavesiz kavanoz sütlaç lansmanımızı yaptık. Böylece bize ait olan yerel bir tatlıyı da organik olarak ve ilave şeker eklemeden bebeklerimizin beğenisine sunduk.

 

2019 yılında bebek maması pazarında sadece organikler değil, Türkiye ve dünyada ilk kez lansmanını yaptığımız ilikli kemik sulu kavanoz mamalarını da bebeklerin beğenisine sunduk. Ananelerimizden öğrendiğimiz, bebeklerimizin kemik gelişiminde önemli bir yere sahip olan kalsiyum kaynağı kemik suyunu, sebze pürelerimiz içerisinde değerlendirerek hem bebeklere sevecekleri yeni tatlar hem de annelere bebeklerinin beslenmesinde yeni alternatifler piyasa sunduk.

 

Avrupa ile kıyaslandığında ek gıda ve bebek maması sektörü Türkiye’de nasıl?

 

Türkiye bebek doğumu anlamında Avrupa’nın çok önünde ancak aynı durum ek gıda kullanımı noktasında aynı oranda değil. Örneğin 2018’de Avrupalı bir anne ek beslenme için aylık 1.300 TL’lik bir harcama yaparken bu rakam Türkiye’de 65 TL dolaylarında. Arada çok ciddi bir fark bulunuyor. Aynı fotoğraf tüketim hacminde de karşımıza çıkıyor.

 

Nüfusu 80 milyon dolaylarında olan Türkiye’de yıllık bebek başına tüketim oranı 3,1 kg, nüfusu 10 milyon olan İsveç’te ise 125 kg, nüfusu 47 milyon olan İspanya’da da 104 kg civarında. Anne sütü elbette vazgeçilemeyecek en değerli besin. Bebekler büyüdükçe besinsel ihtiyaçları da artmaya başlar ve anne sütü bu ihtiyaçları tek başınakarşılamaya yetmiyor. Bu anlamda da ek besinler önem kazanıyor. Bu gereksinimi karşılama noktasında aileler geleneksel yöntemlerin yanı sıra hazır ek gıdalara da önemli bir yöneliş içerisine giriyor. Bu eğilim ve Avrupa ile olan aradaki ciddi fark göz önüne alındığında sektör hızlı büyümesini sürdürüyor.

 

Pazarın gelişimi hangi yönde oluyor? Organik ürünlerin bu gelişim içindeki yeri nedir? Hero Baby’nin piyasaya sunduğu bebek mamalarının yüzde kaçı organik üretiliyor?

 

Bebek maması pazarında geçtiğimiz yıl organik ürün özelinde rekabet arttı. Hem kaşık hem de kavanoz mama için organik kategorisi hızla büyümeye başladı. Bu büyüme, tüketicilerdeki katkısız ve doğal ürün arayışının artmasıyla paralellik gösterdi.

 

Biberon mamaları, kaşık mamaları ve kavanoz mama kategorilerinde, Türkiye’de 50’nin üzerinde ürün çeşidimiz bulunuyor. Bu kategoriler içerisinde 3 adet tahıllı kaşık maması ve 8 adet kavanoz maması olarak iki ayrı kategoride toplam 11 organik ürünümüz bulunuyor. Şu an yüzde 20’ler seviyesinde olan organik ürün yelpazemiz her geçen gün yeni ürünlerle hızlı bir büyüme trendi içerisinde girdi.

 

Türkiye’de kaç çiftçiyle hangi ürünler için kaç metrekarelik alanda çalışıyorlar?

 

Tüm mamalarımızın üretiminde kullanılan sebze ve meyve püreleri, doğal tarım teknikleri ile yetiştirilen ürünlerden elde ediyoruz. Türkiye’de sadece bizim için üretim yapan 140’tan fazla bahçe var. Bu bahçeler, şehir merkezlerinden, endüstriyel alanlardan, otoyollardan uzakta bulunan yerler. Hiçbirinde tarım ilacı kullanılmıyor, çiftçilere her sene doğal tarım teknikleri eğitimi veriyoruz. Üretimde kullanılan ürünlere 550’den fazla tarım ilacı varyok testi uygulanıyor ve sadece tüm testlerden geçen ürünler alınıyor.

 

Türkiye genelinde 550’den fazla çiftçi ile 9000 dönümden fazla alanda tarım uygulamalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Ürünlerimizin tamamını analizden geçirip, 550’den fazla tarım ilacı varyok testi ile bebek beslenmesine uygunluklarını kontrol etmekteyiz. Bebeklere her zaman en doğru ürünü sağlayacak şekilde Hero Baby portföyünü her geçtiğimiz gün genişletmekte ve geliştirmekteyiz.

 

Hammadde temini için bahçe seçerken ne gibi standartlara dikkat ediyorsunuz?

 

Sanayi tesislerinden, otoyollardan uzak, daha bakir kalmış bölgeleri tercih ediyoruz. Ayrıca meyve ya da sebzenin gelişmesine uygun iklime sahip olan bölgeleri ve buralardaki bilinçli çiftçileri tercih ediyoruz.

 

Evde yapabileceğimiz meyve ve sebze püreleri yerine neden hazır ek gıda tercih edelim? Bunun herhangi bir avantajı var mı?

 

Bebeklerin bünyeleri yetişkinlerden çok farklı, onlar küçük birer yetişkin değil. O yüzden yedikleri herşey onlar için özel üretilmiş olmalı. Kavanoz mamalar Türk Gıda Kodeksi ve ilgili tebliğlerce belirlenmiş kurallara göre üretilmektedir. Bu ürünler tebliğler gereği koruyucu, renklendirici ve tarım ilacı gibi bebeklere uygun olmayan maddeleri içeremez. Kontrollü tarım ile üretilir ve hammadde kontrolünden geçer. Bebek ve küçük çocuk besinleri yetişkin besinlerinden ayrı tebliğlerle denetlendiği için mamalarda bebeklerin ihtiyaçlarına uygun geliştirilmektedir.

 

Ebeveynlerin evde yapmak üzere aldıkları meyve ve sebzenin ne tür kontrollerden geçtiğini bilemiyoruz. Bu yüzden de üretiminde hiçbir şekilde tarım ilacı kullanılmadan ve kalıntısı olmadığından emin oldukları ek gıdaları bebeklerine vermeliler. Bu da bizim ürünlerimizi evde yapılan pürelerden ayıran en önemli özellik.

 

Koruyucu olmadan ürünlerin tazeliğini nasıl sağlıyorsunuz?

 

Kavanozlarımız aynı evde yaptığımız konserveler gibi vakumlama sistemi kullanılarak kapatılıyor. Kavanozların içindeki hava vakum ile tamamen çekiliyor, bu sayede mamanın hava ile teması engellenerek raf ömrünün sonuna kadar taze kalması sağlanıyor. Meyve ve sebzenin tazeliğini en çok bozan hava oluyor. Havayı ortadan kaldırdığınızda içerisindeki mama da taze kalmış oluyor.

 

Hero Baby’nin tadını bebekler beğeniyor mu? Siz bu tadı tutturabilmek için bu süreçleri nasıl yönetiyorsunuz?

 

Hero Baby’nin tatları Türk bebeklerinin damak tadına uygun şekilde hazırlanıyor. Bu konuda en büyük avantajımız Ankara’da bulunan fabrika ve AR-GE ekibimiz. Yerel üreticilerden, Türk bebeklerinin alışık olduğu sebze ve meyveleri topluyor, konusunda uzman AR-GE ekibimiz ile bebeklerin seveceği içerikler haline getiriyoruz.

 

Bebeklerin doğdukları ve büyüdükleri coğrafyada yetişen meyve ve sebzelerle beslenmeleri çok önemli. Bu, onların damak zevki açısından da oldukça önemli. O yüzden Türk bebekleri Türkiye’de yetişen ürünlerle beslenmeli.

 

Online store ile ilerlemeyi düşünüyor musunuz? Malum günümüzde her şey online veya mobil cihazlardan alınıyor?

 

Hali hazırda Türkiye’nin en çok satış hacmine sahip pazar yerlerinde ve günümüz hız dünyasını en iyi yansıtan mobil uygulamalarda ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. Tüm satış kanallarını yakından takip ediyor ve tüketicimize ulaşabileceğimiz her noktada ürünlerimizle tüketicimizi birleştirecek stratejiler benimsiyoruz. Bizim için anne ve bebeklerine her an her yerde ulaşmak çok önemli.

 

2019 değerlendirmeniz nasıl? 2020 beklentiniz neler?

 

2019 yılı bizim açımızdan yoğun bir yıldı. İlikli kemik sulu kavanoz ürünlerimiz gibi dünyada bir ilki portföyümüze kattık. Prebiyotikli kavanoz ürünlerimizi bebeklerimizin beğenisine sunduk. Bunun yanı sıra organik ürünlerimize yenilerini ekledik. Tüketiciyi dinlediğimiz, iletişim yatırımlarına ara vermeden devam ettiğimiz yoğun bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz.

 

2020 yılında da hız kesmeden lansmanlarımıza ve iletişim yatırımlarımıza devam edeceğiz. Ayrıca yepyeni kategorilerle bebeklerimizle buluşmaya devam edeceğiz. Bebeklerimizin seveceği, annelerin hayatını kolaylaştıracak yeni tatlar ve ürünler konusunda sürekli yeni fırsatları araştırıyoruz.