Turizmde bütünsel yaklaşım

Ancak dövizin Türk Lirası karşısında güçlenmesinden kaynaklanan yabancı tatilci lehine gelişen bu duruma bakıp, Türkiye’de büyük bir turizm patlaması yaşandığını söylemek çok da kolay değil.


Zaten yıllardır “her şey dahil” konseptiyle otel içine kendini atıp, sabahtan akşama kadar yiyip içip havuz, deniz keyfi yapan ve genelde geldikleri ülkenin ekonomik olarak şanslı katmanından olmayan tatilciler, bulundukları otel civarında hemen hemen hiç para harcamadan ülkelerine güzel tatil anılarıyla geri dönüyor.

 

Akdeniz çanağının deniz tatiline en uygun sahiline, ülke genelinde kayaktan dağcılığa, yamaç paraşütünden dalgıçlığa izin veren coğrafya ve dört mevsime sahip Türkiye’nin turizmde markalaşamaması “her şey dahil” sistemini turizmin kaderi haline getiriyor.

 

Türk turizmini tesadüfler yönetiyor

İletişim danışmanı olarak 10 yılı aşkın süredir turizm sektörüne hizmet vermekteyim. Türkiye’nin önde gelen turizm operatörleri, otel zincirleri ve turizm basınıyla iç içe geçen yıllar içinde gözlemlediğim şey ülkede bütünsel yaklaşımla turizm politikasının belirlenmemesi halinde, turizmdeki hareketlerin tesadüfler ve konjonktür tarafından belirleneceği…

 

Dolar ve Euro’daki kur artışını turizm için fırsat görmek, bir yıl Japonların öteki yıl Hintlilerin sayıca fazla olması, bir yıl Rusya’daki acentenin fazla rezervasyon yapması gibi faktörler sadece iplerin Türkiye’nin elinde olmadığının göstergesidir.

 

Pazarlama iletişimi “gerekçeler, nedenler” üzerine kuruludur oysaki… Global bir acentenin tatilcilerini Türkiye’ye yönlendirmelerinin sağlam gerekçeleri olmalı, ülke ve ülke içindeki cazibe merkezleri gerçekten global anlamda da bir değer ifade etmeli. Eklektik çabalar bütünün pazarlanmasına katkı sunmuyor. Sadece Türk mutfağının değeri ya da harika sahillere, yeni otellere sahip olmak üzerinde var olduğumuz kültürle harmanlanmayınca bir şey ifade etmiyor.

 

Turist sunulan taklit çanta

Büyük turizm analizlerine girişmeden çok basit, herkesin bildiği bir ayrıntıya dikkat çekmek gerekirse, tatil bölgelerinde satılan hediyelik eşyalar örnek gösterilebilir. Aynı formda son derece özensiz küllük, tabak, t-shirt gibi objeler Alanya’da Alanya Kalesi görseliyle, Bodrum’da Bodrum Kalesi görseliyle önünüze çıkar.

 

Oysa dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış ülkenin insanları müzeleri gezmez, gezip gördüklerini yorumlayarak bulunduğu bölgenin pazarlamasında kullanmazlarsa; tatilci ülkesine döndüğünde Türkiye’yi o tabak ve o küllük kadar anlatır sevdiklerine. Herşey dahil sistemiyle otel içindeki imkanları kullanıp, bulunduğu bölgenin ekonomisine katkı sağlamayan turistlerin para harcamamalarının sebebi satın alınacak bir şey bulamamaları aslında. Otel dışına çıktıklarında buldukları ilkel hediyeliklerle, ünlü markaların taklidi havlu, çanta ve plaj terlikleri dışında satılan bir şey yok.

 

Ayrı bir utanç konusu ise taklit ürün satarak para kazanan esnafa devletin göz yumması. Devlet turizm politikası geliştirip bölgeler bazında, kültürel değeri işaret eden özellikli ürünlerin üretilmesini teşvik edeceğine markaların telif haklarının suiistimalinde esnafla el ele veriyor; bunu da turizme destek vermek sanıyor.

 

Bu alanda yapılacak en etkili çalışma, bölgeler bazında turizme yönelik tasarım yarışmalarının açılması, belediyeler eliyle kadın işgücünü de sürece dahil ederek bazı etnik ve özellikli ürünlerin tekrar yorumlanarak güncel hayata sokulmasına dair projeler geliştirilmesi. Köklerden gelen zenginliğin ve kültürel dokunun sürdürülebilir bir tasarımla turizm beldelerinin ve Türkiye’nin markalaşmasının sağlanması olacaktır.

 

Göbeklitepe insanlık tarihi kadar, Türk turizminin de laboratuvarı olacak

Türk Turizmine ait sorunların sorun olmaktan çıktığı tek nokta Göbeklitepe. Son yıllarda turizm politikaları bakımından en umut verici çalışma Göbeklitepe’ye yönelik iletişim, tasarım ve farkındalık çalışmaları.

 

Göbeklitepe’nin Dünya Kültür mirası listesine girmesi, devletin üst düzeyde konuyu ele alarak 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan etmesi ve Şahenk İnisiyatifi sponsorluğunda kazı çalışmalarının yürütülüyor olması gerçekten Türkiye markası için çok umut verici. Devlet ve iş dünyasının böyle büyük bir projenin tanıtımında inisiyatifi ele alarak kazı projesini sahiplenmesi, dünyanın en büyük açıkhava müzesi olan Anadolu topraklarında keşfedilecek uygarlıkların müjdecisi gibi.

 

Göbeklitepe, doğru hamleler yapılınca, doğru sonuçların da alındığının somut bir örneği. Şimdiden önümüzdeki altı aylık dönem Şanlıurfa’da boş otel bulmak imkânsız. Tüm bu çalışmalara bakınca Göbeklitepe sadece insanlık tarihinin değil, Türk turizminin de laboratuvarı olacak gibi görünüyor. Orada yapılan her doğru çabanın ilerleyen dönemlerde farklı kültür noktalarında da benzer şeklide kullanılacağını ümit ediyorum.