Perakende PageSkin

Turistlerin DeFacto ilgisi

Türkiye’nin dinamik markası DeFacto, 99 mağazasında tax free uygulaması ile yabancı turistlere hizmet vermeye devam ediyor. Tax free uygulamasının bulunduğu mağazalarda DeFacto’nun satışları 2013’ün aynı dönemine göre yüzde 230 artarken, müşteri sayısı 3’e katlandı

Turistlerin DeFacto ilgisi

Akdeniz modasının Türkiye’deki öncü markası DeFacto, yabancı müşterilerine sesini duyurmaya devam ediyor. Türkiye’nin 25 ilinde bulunan 99 mağazasında tax free ile yabancı müşterilerine hizmet veren markanın satışları, 2014 yılının Ocak-Ağustos aylarında 2013 yılının aynı döneminde yüzde 230 oranında arttı. Aynı dönemde müşteri sayısında da yüzde 217’lik bir artış yaşandı ve yabancı müşteri sayısı 3’e katlandı.

Tax free mağaza sayısı ikiye katlandı
Yılsonuna kadar tax free’den kaydedilen cirosunu yüzde 250’ye kadar yükseltmeyi hedefleyen DeFacto, çalışanlara ve müşterilere kolaylık sağlamak amacıyla döviz entegrasyon programı başta olmak üzere birçok programı mağazalarında devreye soktu. Geçtiğimiz yıla oranla tax free uygulaması bulunan mağaza sayısını ikiye katlayan DeFacto’nun 99 mağazasından 22 tanesi ise turistlere özel olarak hazırlanan ‘VIP mağaza’ konsepti ile hizmet veriyor.
Defacto’nun yabancı müşterilerinin fiş başı satış ortalaması, yurt içi müşterilerininkine oranla yaklaşık 5 kat daha fazla. Turistler tarafından en yoğun ilgiyi İstanbul ve Antalya’da yer alan mağazaları görürken, erkek ürünlerinde polo tişörtleri, kadın koleksiyonlarında ise baskılı tişörtleri tercih ediliyor.