Tüm sektörlere uygun çözümler ITG Technology

25 yıldır bilişim sektöründe faaliyet göstererek, Türkiye’nin önde gelen firmalarının çözüm ortağı olduklarını hatırlatan İsmail Yıldırım; satın almanın dijitalleştirilmesi ve tedarik zinciri uygulamalarında iş ortakları ile iletişimi dijitalleştirmek isteyen firmalara kolay, hızlı ve detay fonksiyonalite içeren ortak bir platform üzerinden yapmasını sağlayarak yardımcı olduklarını iletti.Geliştirdikleri vSRM çözümüyle firmaların tedarik zinciri ilişkilerine yeni bir boyut katan ITG kurumların dijitalleşme girişimlerine, stratejik satın alma ve tedarik zinciri süreçlerine katkıda bulunuyor.

Tüm sektörlere uygun çözümler ITG Technology

Röportaj: Mert Mataracı

ITG Information Technology Group – İş Geliştirme Yöneticisi İsmail Yıldırım 

ITG Information Technology Group kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

 

ITG; 1994 yılında kuruldu, o zamanlar ERP uygulamaları Türkiye’ye daha yeni yeni gelmekte kurumsal kaynak planlaması yazılımları bazı öncü şirketler tarafından uygulanmaya başlamaktaydı. ITG; USA kökenli QAD firmasının ERP yazılımı olan MFG/Pro yazılımını Otokar, Glasxo, Hema Endüstri gibi firmaların projelerini gerçekleştirdi. 

 

ERP süreçleri devreye girdikten sonra üretim süreçlerini desteklemek için satın alma ve tedarik planlarının tedarikçilere etkin bir biçimde iletilmesi gereklilikleri ortaya çıkınca ERP sistemi ile entegre çalışacak ürünün temelleri atıldı.

 

İnternetin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı 95-96 yıllarında bu işi internet üzerinden herkesin erişimin sağlayacağı, o günlerde henüz adı konulmamış olsa dahi, bugün Bulut Teknolojisi denilen bir yapıda gerçekleştirmek için vSRM (virtual Supplier Relationship Management) ürünümüzü geliştirmeye başladık.

 

İlk müşterimiz Otokar firması oldu. Sonrasında MAN Türkiye, Ege Fren ve Ege Endüstri gibi, ağırlıklı olarak otomotiv sektöründeki firmalar sistemimiz kullanmaya başladılar. ERP islerini bırakıp, sadece Tedarik Zinciri Yönetimi ve Tedarikçi İlişkileri Yönetimi yazılımı konusunda uzmanlaşmaya başladık.

 

vSRM Sistemi ile otomotiv sektöründeki tüm firmalara tedarikçileri ile iletişimi sağlayan, sektöre özel ileri düzey envanter yönetim sistemlerini kolay bir biçimde uygulayabilecekleri bulut tabanlı ortak bir platform sağladık.  Bugün Otomotiv sektöründe 40’ın üzerinde firma 5000 üzerinde tedarikçisi ile vSRM platformunu kullanıyor. Sektörde ortak dil ve ortak çalışma ortamı sağlayarak know-how transferi de gerçekleştiriyoruz.

 

2007 yılında, çok fazla tedarikçi ve ürün ile yoğun bir tedarik operasyonunun yürütüldüğü perakende sektöründeki firmalar için de benzer yapıda bir ortam sunmak için Koçtaş ile çalışmaya başladık.

 

Sektöre ortak olarak hizmet edecek vSRM Perakende Sektörü Platformu daha önceki deneyimlerimizin üzerine perakendeye özel uygulamalar eklenerek gelişmeye başladı.

 

Bugün sektöründe lider konumda olan Koçtaş, Gratis, Media Markt, Koton, English Home gibi firmaların kullandığı platformumuz ile de perakende sektöründe ortak çalışma ortamı ve know-how içeren çözümümüz ile hizmet sunuyoruz.  

 

Geliştirdiğimiz vSRM Platformumuz ile yazılım ve donanım maliyeti olmaksızın B2B tedarikçi portalına sahip olmak isteyen, başta tedarikçiler olmak üzere tüm iş ortakları ile süreçlerini interaktif bir yapıda yönetmek isteyen kurumlara hizmet vermekteyiz. Dijital dönüşüm gerçekleştirmek ve büyümeyi hedefleyen şirketlerin Stratejik Satın alma, e-Satın alma ve Operasyonel süreçlerinin verimli ve interaktif bir şekilde yönetilmesi için dijital dönüşüm yolculuğuna eşlik ediyor, yenilikçi çözümler sunuyoruz.

 

25 yıllık tecrübemizi ve Türkiye’de edindiğimiz deneyimi yurt dışına da taşıdık. ABD, Brezilya ve Dubai’de ofislerimiz bulunmakta. Brezilya’da Toshiba, ABD’de KemKrest gibi firmalar tedarikçileri ile iletişimde vSRM platformunu kullanıyor. vSRM, on bir farklı dil desteği ile bulutta sunulduğu için herhangi bir ülke sınırlaması olmadan dünyanın her yerinde kullanılabilecek bir yazılım. Onun için öncelikli hedefimiz yurt dışındaki etkinliğimizi arttırmak. Türkiye’de ve öncelikli belirlediğimiz ülkelerde, kendi ofislerimiz veya çözüm ortaklarımız aracılığı ile projeler yürütüyoruz.

 

Pe-tek Perakende Teknoloji Ödüllerinde ‘En İyi Teknoloji Ödülü’ aldınız, neler söylemek istersiniz? 

 

Öncelikle ITG olarak ilk defa bir ödül başvurusunda bulunduğumuzu belirtmek isteriz. Bu kıymetli ödül, vSRM’i geliştiren takım arkadaşlarımızın emekleri ve ürünümüzü tercih eden ve gelişimine katkı sunan iş ortaklarımız sayesinde kazanılmıştır.

Bu sene üçüncü kez düzenlenen PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödüllerine “vSRM Perakende Sektörü Platformu” çözümümüz ile başvurduk ve “En İyi Teknoloji Ödülü”ne layık görüldük.

Bizleri onurlandıran ama bir o kadarda sorumluluk yükleyen bir ödül. Öncülük etmek ve öncü kalmak önemli bir misyon, bunu daha da ileriye götürmek için daha çok çalışmamız gerekiyor.

Bildiğiniz gibi, PE-TEK Perakende Teknolojileri Ödülleri, perakende sektörüne değer katan teknoloji çözümlerinin motivasyonunu yükseltmeye ve bu çözümlerin global arenada tanıtılmasına katkı sunmaya odaklanıyor.

“En İyi Teknoloji” ödülü ise perakende işletmelerinin müşteri hizmetlerini geliştirmelerine, süreçlerini yönetmelerine yardımcı olan, perakende teknolojilerindeki yenilikleri içeren uygulamalara ve bu çözümleri geliştiren teknoloji firmaların veriliyor.

 

KMD üyeleri, verimlilik sağlayan teknolojileri büyük bir titizlikle değerlendirerek seçimini yapıyor. Perakende sektörüne hizmet sunan, yeni ve yaratıcı projeleri hayata geçiren firmalar ve çözümleri perakende sektörünün önde gelen yöneticiler ve akademisyenlerden oluşan jüri üyeleri, (Teknosa, Koçtaş, JonesLang LaSalle, Marmara Üniversitesi, Migros, Watsons, MediaMarkt ) tarafından seçiliyor. Bu kapsamda, ITG ve vSRM Perakende Platformunun seçilmiş olması bizleri onurlandırdı.

 

Ürünleriniz ve çözümlerinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

 

vSRM (virtual Supplier Relationship Management); Stratejik satın alma, e-tedarik çözümleri içeren, operasyonel süreçlerin yönetilmesinde ileri düzey tedarik zinciri uygulamalarını değer zincirinin tüm paydaşları ile (Tedarikçiler, 3PL firmaları, kargo firmaları) birlikte yönetilmesini sağlayan, SaaS modeli ile bulutta tüm şirketlere ortak olarak sunduğumuz çözümümüz.

 

vSRM, ERP sistemleri ile bütünleşik/entegre şekilde süreçlerin yönetilmesini sağlıyor. Tedarikçiler ve diğer iş ortakları için oluşturulmuş web ara yüzleri ile süreçlerin iş ortaklarının etkileşimi ile interaktif bir şekilde yönetilmesini sağlamaktadır.

 

vSRM sistemi modüler bir yapıya sahip. vSRM stratejik satın alma ve e-tedarik çözümü, bir şirketin satın alma süreçlerini dijitalleştirmenin yanı sıra, holding ve grup şirketlerinin tedariklerinin ortak yönetmesini sağlamaktadır. Tedarik zinciri uygulamaları ve operasyonel süreçlerin yönetilmesinde; şirketlerin satın alma, lojistik, kalite, muhasebe, finans uygulamaları gibi farklı departmanlarını ilgilendiren süreçlerin ERP sistemi ile entegre vaziyette iş ortakları ile birlikte yönetimini sağlayarak yatay entegrasyonu gerçekleştiriyoruz.


Sektörel bazlı özel ihtiyaçlara cevap vermek için sektörel dikey çözümler içermektedir. Bulutta sunulan hizmet olmasına rağmen, parametrik ve özelleştirilebilen esnek yapısı ile özel ihtiyaçlara da çözümler sunabilmekteyiz.

 

Hangi sektörlere hangi çözümleri sağlıyorsunuz?

 

Tüm sektörlere çözüm sağlayabiliyoruz. Fakat bazı sektörlerde bu ihtiyaçlar daha hayati önem taşıdığı için, otomotiv ve perakende gibi sektörlerde bu süreçler daha öncelikli ele alınıyor.

 

Satın almanın dijitalleştirilmesi ve tedarik zinciri uygulamalarında iş ortakları ile iletişimi dijitalleştirmek isteyen firmalara kolay, hızlı ve detay fonksiyonalite içeren ortak bir platform üzerinden yapmasını sağlayarak yardımcı oluyoruz.

 

Otomotiv sektöründe, OEM ve Tier1 firmalar. Perakende sektörünün alt sekmesinde, DIY yapı marketler, global ve yerel gıda marketleri, teknoloji marketleri,  ev ve dekorasyon ürünleri sunan zincir mağazalar, kitap, kırtasiye perakendecileri ve hazır giyim sektöründe çoklu mağaza yapısına sahip büyük giyim firmalarının vSRM sistemini incelemelerini öneriyoruz.  

 

Holding ve grup şirketlerinin merkezi satın alma süreçlerin yönetilmesi, e-tedarik, e-teklif, e-ihale, sözleşme yönetimi, katalog yönetimi gibi ihtiyaç duydukları satın alma dijitalleşme çözümlerinin tamamını bütünleşik bir biçimde yönetecek stratejik satın alma çözümü de sunuyoruz. Bu kapsamda, satın almada dijitalleşme projesi planlayan tüm firmaların vSRM sistemini tanımlarını ve projelerine sonrasında şekil vermelerini öneriyoruz. 

 

Ar-Ge hedefleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

GOSB Teknoparkta Ar-Ge merkezimiz ve gelişim ekibimiz var. Ar-Ge yatırımlarımızı ve ürün geliştirme ekibimizi genellikle öz kaynaklarımız ile finanse ediyoruz.

 

Tübitak destekli bazı projeler gerçekleştirdik fakat öz kaynak kullanarak bu işleri gerçekleştirme yetkinliğimiz varken, destek programlarının etkin ve doğru kullanımı amacıyla teşvik ve destekleri kullanmıyoruz.

 

"Müşteri odaklılık - İnovasyon" ürün ve çözümlerimizi oluştururken temel yaklaşımız. Ürün geliştirme faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Kullanıcı beklentileri göz önünde bulunduruluyor. vSRM sistemi 20 yıl içinde teknolojik altyapı olarak birçok kez yeni teknolojilere taşındı, 2020 yılında özellikle yurt dışı operasyonlarımıza hız kazandıracak, son kullanıcı deneyimi arttıracak yeni teknolojilere adaptasyon projesi gerçekleştireceğiz. 

 

2019 değerlendirmeniz 2020 hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

 

2019 yılında; Borusan Holding, Sun Express, ve Yemek Sepeti’nin yeni Start-up’ı olan Banabi ile innovatif projeler gerçekleştirdik, ürün portföyümüze yeni modül ve özellikler kattık. Bu yıl yurt dışı operasyonlarımıza daha fazla odaklanarak, gelişim stratejilerimizi olgunlaştırdık.

 

2020 yılında, yeni teknolojilere adaptasyon ve yurt dışı operasyonlarımızın hız kazanacağı bir yıl olacak. Mevcut müşterilerimize sunmuş olduğumuz hizmetlerimizin yanı sıra, dijitalleşme konusunun gündemi işgal etmesi ve birçok firmanın yatırım gündeminde olmasından dolayı yeni projelerimiz ile istikrarlı bir biçimde iş hacmimizi artıracağımız bir yıl olacağını öngörüyoruz.