Tüm kentlerde şubeleşecek

Tüm kentlerde şubeleşecek

Fulya B. ÖZTÜRK

Kahve Dükkanı’nın kuruluş öyküsünü dinleyebilir miyiz?
Kahve Dükkanı, 7 yıllık kafe restoran ve 2 yıl toptan dağıtım horeca kısmında edindiğimiz tecrübeyle oluşan AVM kurukahvecisidir. Yola çıktığımızda 3 kişiydik. Şu an 60 şubeyle yaklaşık 100 kişilik kocaman bir aileyiz. Herkesin bana ilk sorduğu soru, “Nereden aklınıza geldi?” Biz kafe işletmeciliğine başladığımız zaman AVM kültürü çok yaygın değildi ve cadde mağazaları popülerdi. Fakat sonrasında AVM’ler düzenledikleri sosyal ve kültürel etkinliklerle yeni bir yaşam biçiminin öncüsü oldular. Dolayısıyla biz de burada yerimizi almamız gerektiğine inandık. Yabancı markaların ve ithal çekirdeklerin hâkim olduğu pazara biz daha sıcak, daha yerel bir ürün ve konseptle herkes tarafından kabul görebilecek bir projeyle yer almayı tercih ettik. Mağaza yerine kiosk seçimimizdeki ilk amaç giderlerimizi asgaride tutup daha uygun fiyatla daha çok kişiye ulaşabilmekti. Sadece kurukahvenin bu proje için yeterli olmayacağını etüt ettiğimizde, kahveleri aromalandırmaya ve tanıtım amaçlı küçük karton bardaklarda sunum yapmaya karar verdik. ‘Take-away’ bardakta hızlı servis edilen Türk kahvesi ve fiyat politikamız çok kısa sürede benimsendi ve beğeni kazandı. Biz Kimiz? Kocaman bir aileyiz. Büyürken yakaladığı ruhu kaybetmeyen, Kahve Dükkanı’nı iş değil, bir yaşam biçimi olarak gören ve bundan keyif alan sıcacık, size çok yakın olmaya gayret eden kocaman mutlu bir aileyiz.

Şu anda toplam kaç satış noktası bulunuyor? Ağırlıklı olarak hangi bölgelerdesiniz?
Şu an 60 şubeyle 26 kentte faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı olarak bir bölgeye ağırlık vermek yerine, Türkiye’nin her yerinde olmayı hedefliyoruz. Gaziantep’ten Edirne’ye, Zonguldak’tan Antalya’ya her yerde şubelerimiz mevcut.

Kahve Dükkanı franchising sistemiyle çalışıyor. Franchising koşullarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kahve Dükkanı ailesine katılmak için aradığımız en büyük özellik, bu işe tutkuyla bağlı olmak. Kahve bir tutkudur. Ek iş yerine hizmet verebilecek kişilerle çalışmak istiyoruz. Yatırım bütçesinin yüksek olmaması, bayi taleplerimizdeki yoğunluğun sebeplerinden biri oluyor.

İş ortaklarınıza hangi konularda destek oluyorsunuz?
Bayilerimizin tüm ürün tedariğini biz sağlıyoruz. Tüm noktalarımızda aynı lezzeti yakalamamızın en büyük sebebi de budur. Açılışta ve sonrasında sağladığımız eğitim desteği ve bilgi paylaşımımızla gittikçe çoğalan büyük bir aile olarak hizmet veriyoruz.

Kahve Dükkanı’nda kaç çeşit kahve tüketicilerle buluşuyor?
Klasik Türk kahvesinin yanı sıra “Hürrem”, “Mesir Macunlu”, “Damla Sakızlı”, “Vanilyalı”, “Çikolatalı”, “Kakule” ve “Karamelli” Türk kahvesi çeşitleri ile espresso, mocha, americano, sıcak çikolata gibi seçeneklerle kahve sevenlerin damak tadına hitap ediyoruz.

2014 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de 81 kentin 56’sında AVM var ve biz 81 ilin 81’inde şube açmayı planlıyoruz. Henüz olmayan kentlere AVM yapabileceğimiz sözünü veremediğimiz için, örneğin Bursa’da birkaç şubeyle başlattığımız cadde konseptlerle Türkiye’nin her kentinde hatta ilçesinde olmayı hedefliyoruz. Yurtdışından aldığımız bayilik taleplerini 2014 yılı içerisinde değerlendirmeyi, öncelikle Londra ve Almanya, Makedonya ve Kazakistan’da şube açmayı planlıyoruz.