Tüketici Erikli Mineral’le “yükseltecek kendini”

Değişen tüketiciyi anlamak ve beklentileri doğru şekilde karşılamak için çalışmalar yürüten Erikli Su ve Meşrubat, geçtiğimiz günlerde de Erikli Mineral ürünüyle raflara çıktı. 7/24 açık bir mağaza konseptiyle artık perakende de zaman ve mekan kavramının ortadan kalktığını dile getiren Erikli Su ve Meşrubat Pazarlama Direktörü Can Emci, bu sebeple de tüketiciye dokunabilmek adına çalışmalar yürütüldüğünden bahsediyor. Tüketicilerine sağlıklı ve keyifli içecek sunmayı işlerinin odak noktasına koyduklarından da bahseden Can Emci, Perakende.org için hem yeni çıkan ürünü hem de Erikli Su ve Meşrubat’la ilgili önemli bilgileri paylaştı

Tüketici Erikli Mineral’le “yükseltecek kendini”

Röporja: Onur Kaya

 

Erikli Su ve Meşrubat olarak ilk yarıyı nasıl geçirdiniz? Veriler hedeflediğiniz doğrultuda mı?

Rekabetin yoğun olarak yaşandığı su ve meşrubat sektörü bugün dünya çapında hızla gelişen bir pazar niteliğinde. Özellikle ambalajlı suların günlük yaşamın önemli bir parçası olarak hayatımızdaki rolü tartışılmaz. Ülkemizde de son yıllarda büyüme trendine devam eden ambalajlı su sektörünün lideri olarak ilk yarıyı beklentilerimiz doğrultusunda tamamladığımızı söyleyebilirim. Ekonomik tüm değişimleri de göz önünde bulundurarak, sürdürülebilir iş yapış şeklimiz ile hedeflerimiz için çalışmaya devam edeceğiz.

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pazar payınızda da artışlar yaşanıyor muhakkak. Sezon planlamasını yaparken nasıl bir yol izliyorsunuz? Sezona nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz?

Yaz ayları su ve meşrubat satışlarının sezonsallık doğrultusunda arttığı ve sektörümüz için çok önemli aylar. Biz kısa, orta ve uzun vade planlarımızın tümünü sadece sezonsallığa göre değil, işimizi etkileyebilecek tüm parametreleri dikkate alarak yapıyoruz. Bunu yaparken de hem yasal zorunluluklarımızı yerine getirmeyi hem de büyüme hedeflerimizi tüm paydaşlarımızın ihtiyaçlarını dikkate alarak gerçekleştiriyoruz.

 

Tüketici sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bu minvalde siz de önemli çalışmalara imza atıyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de Erikli Mineral. Bize biraz Erikli Mineral hakkında bilgi verebilir misiniz? İlgi nasıl oldu tüketiciden?

Kesinlikle. Tüketici her geçen gün değişiyor. Bu nedenle “Değişen Tüketici” kavramını anlamak ve beklentileri bu doğrultuda yönetmek oldukça önemli. Çünkü pazardaki başarınızın en önemli anahtarlarından biri de bu. İçinde bulunduğumuz çağ; zaman ve mekan kavramının ortadan kalktığı, 7/24 açık bir mağaza konsepti niteliğinde. Her an her şeye ulaşma şansını tüketicilere sunuyor. Biz de tüketicimizi dinlemenin ötesinde, kalplerinden geçeni, iyi hissettireni ve güven vereni paylaşmayı istedik. Bu nedenle de renkli, lezzetli ve ferahlatıcı Erikli Mineral’i ailenin yeni üyesi olarak tüketicilerimizle buluşturduk. Buradaki amacımız sadece ürün geliştirmek değil, tüketicilerimize farklı bir lezzet deneyimi de sunabilmekti. Bu nedenle “yükselt kendini” diyerek Erikli Ailesi’ne kattığımız Erikli Mineral’in, lezzetinden şişe tasarımına kadar her açıdan farklı bir deneyim sunmasını amaçladık. Erikli Mineral serisi, mavi renkli şişesi ile raflarda kolaylıkla ayrışırken, rahat kavranabilen ergonomik yapısıyla ezberleri bozuyor. Meyve aromalı maden suyu tüketimini keyifli hale getiren Erikli Mineral, çevir-aç kapağı sayesinde kolaylıkla taşımaya ve saklamaya da imkân tanıyor. Seçkin marketlerde satışa sunduğumuz Erikli Mineral’in pazarda kısa sürede elde ettiği başarı bize doğru adımlar attığımızı da gösteriyor.
Erikli Su ve Meşrubat olarak sürekli değişen tüketici ihtiyaç ve beklentisini nasıl takip ediyorsunuz? Gelecekte nasıl bir tüketiciyle karşı karşıya olacağız?

Globalleşen dünyada tüketicilerin ürünler ve hizmetler hakkındaki fikirleri, düşünceleri, duyguları, davranışları her yönü ile değişirken, yeni pazarlama yaklaşımları ile de farklılaşmaya devam ediyor. Biliyoruz ki yeni tüketici kazanmak kadar kazanılanı elde tutmak hem zorlaşıyor hem de daha maliyetli hale geliyor. Bu dünya içinde ise tüketiciler her geçen gün daha bilinçli tercihler yapıyor ve çevresindekileri de tercihleri ile etkileyebilen birer fikir önderi durumuna geliyor. Dolayısı ile rekabetin arttığı bu ortamda; etik, çevik ve paylaşılan değer yaratan iş yapış şeklimizle, kaliteden ödün vermeden yatırım yapmaya devam ediyor, satış noktalarımız ve tüketicimiz tarafından iletilen değerlendirmeleri deneyimlerimizle harmanlayarak işimize yansıtmaya çalışıyoruz.

 

Tüketiciyi konuşmuşken aslında en önemli nokta burada inovatif çalışmalar ve Ar-Ge yatırımları. Erikli Su ve Meşrubat olarak bu konuya ne kadar bir bütçe ayırıyorsunuz? Nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Dünya standartlarında son teknolojiye sahip, modern ve hijyenik üretim tesislerine sahibiz. Teknolojinin getirdiği tüm imkânları kullanmaya olanak sağlayan tesislerimizde; alanında uzman ekiplerimiz ile araştırmaya, geliştirmeye ve gelişmeye son derece açığız. Bu nedenle Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. Ancak pazara çok ürün sunmak yerine beğenilen ve aranılan tatlar yaratmak üzerine odaklanıyoruz. Biz bu deneyimi Erikli markamız ile birebir yaşadık. Tüketiciniz size yani markanıza güvenir ve inanır ise hem lider hem de en sevilen marka olmanız kaçınılmaz. Biz bu inançla çalıştık, tüketicilerimiz de Erikli’yi son üç senedir Türkiye’nin en sevilen suyu seçti. İşimizin temelinde ise sağlıklı ve keyifli içecekler sunduğumuz tüketicilerimiz var. Tüketicilerimizi dinleyerek sunduğumuz ürün portföyümüzde ve işimizin her alanında, kalite en önemli önceliklerimizden bir tanesi. Kaliteden ödün vermeden sürdürdüğümüz su sektöründeki liderliğimize, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarımıza yatırım yaparak ve şu anda 20’den fazla ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatımızı artırarak devam edeceğiz.
Kariyer olarak birçok global markada çeşitli görevlerde bulunan biri olarak son dönemlerde yaşanan sıkıntıları da göze alarak Türkiye pazarını genel olarak değerlendirebilir misiniz?

Yaklaşık 25 senelik kariyerimde, hızlı tüketim sektöründe hem ulusal hem de global ölçekte farklı pozisyonlarda bulundum. Özellikle perakende sektörünü değerlendirecek olursak, ortaya konan son veriler gerek teknolojik gelişmeler nedeni ile gerekse değişen tüketici davranışlarıyla sektörün dinamik şekilde değişim içinde olduğunu gösteriyor. Özellikle yeni satın alma davranışları ve teknolojik ilerlemeler birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Araştırmalar, dünya genelinde nüfusun artmasına rağmen dünya perakende sektörünün genel olarak küresel GSYH büyüme hızının altında kaldığını ortaya koyuyor. Özellikle tüketici güveninde yaşanan kırılganlıklar, enflasyondaki değişimler ve küresel işsizlik oranındaki artış büyümeyi zorlaştıran unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Küresel ölçekte ekonomi politikalarına ilişkin belirsizlikler nedeniyle de büyüme hızının umut edilenin altında kalacağını bizlere söylüyor. Küresel ekonomi bütününde ülkemizde de benzer süreçlerden benzer şekillerde geçtiğimizi ve bundan sonra da ekonomik eğilimlerden benzer şekilde etkilenmeye devam edeceğimizi düşünüyorum.

 

Gelecekte nasıl bir Erikli Su ve Meşrubat’la karşı karşıya olacağız? Önümüzdeki 5 yıllık planlamada neler var?

Şirket olarak biz geleceğe umutla bakıyoruz. Rekabet ortamına rağmen pazar payımızın sürdürülebilir şekilde büyüyeceğini düşünüyoruz. Son senelerde büyümeye devam ederken, üst üste Türkiye’nin de en sevilen suyu olduk. Portföyümüzde su, maden suyu, meyve aromalı maden suyu, meyveli gazlı içecek ve aromalı içecek kategorilerinde 7 farklı marka bulunuyor. Tüm ürünlerimiz kaliteli, prestijli ve talep edilen ürünler. Erikli Mineral ile meyve aromalı maden suyu kategorisine yeni girmemize rağmen tüketicilerimizin beğenisine sunduğumuz 4 farklı lezzet ile büyük beğeni topladık. Bundan sonra da amacımız, damaklarda kalıcı lezzet bırakacak seçenekler sunarken, pazarda da sürdürülebilir bir fark yaratmak olacak.