TTK perakendeciye yarayacak

Hükümet, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) korku yaratan bazı maddeleri değiştirmek için düğmeye basarken, perakende sektörünün en büyüklerinden Migros’un hissedarı ve tepe yöneticisi Bülent Özaydınlı, piyasayı sakinleştirici yönde konuştu

TTK perakendeciye yarayacak

"Korkuya gerek yok. TTK, en çok perakendeye yarayacak, toplamı 175 milyar dolara ulaşan sektördeki dağınıklığı önleyecek, firmaların şeffaf ve sürdürülebilir olmasını sağlayacak" diyen Özaydınlı, böyle bir yasaya büyük bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
Müşteri odaklı çalışan kapanmaz
Özaydınlı, şu anda yüzde 40 civarında bir orana ulaşan perakende piyasasının TTK’nın yürürlüğe girmesinin ardından gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 80’lere doğru yol alacağını belirtirken,  var olan kargaşanın önleneceğini, düzgün ve müşteri odaklı çalışan marketler ile mağazaların daha itibarlı hale gelebileceğini anlattı.
 
Gıda sektöründe yer alan firmaların gıda güvenliğine mutlaka önem vermeleri gereğinin de altını çizen Özaydınlı, "Halkın sağlığı, hepimize büyük sorumluluklar getirmektedir. Marketlere giren ürünlerin kontrolü, kardan önce gelmelidir" dedi. 
 
Ayağımıza fırsat geldi
Türkiye’de düzenlenmesi için uğraş veren isimler arasında olan Özaydınlı,  geçenlerde İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Küresel Perakende Zirvesi’nin 60 yıllık hayatında ilk kez Türkiye’ye gelmesinin de çok önemli fırsatlar yarattığını söyledi ve şu değerlendirmeyi yaptı: "Zirve 3 trilyon dolarlık toplam hacme sahip bir dünyayı ülkemize taşıdı. Türkiye’nin de dünyanın da lokomotif sektörü olan perakendede yabancı dev firmalar yerli firmaları tanıma olanağı buldu.  İşbirlikleri için fırsatlar doğru. Bu alanda süren amansız bir rekabete karşı doğal bir dayanışma oluştu." 
 
Koç, Migros’u alır mı?

Geçen yılın sonunda çıkan yangın sonrası kısa zamanda inşa edilen Migros Beylikdüzü’nün açılışına katılan Rahmi Koç’un, sorular üzerine "Migros’u satmak istemedik ancak Tüpraş için para lazımdı, o yüzden devrettik. Gelecek yıl arkadaşlara yeniden alıp almayacağımızı soracağız" anlamındaki sözlerini hatırlattığımız Özaydınlı, bu konuda yorum yapmadı ve şöyle konuştu: "Migros’a çok alıcı var. BC Partners’la gelecek yıl ortaklık süresi bitiyor ve mutlaka satış gerekiyor diye bir sınırlama yok. Gidişata bakacağız."  
 
Haber: Perihan Çakıroğlu / Bugün