Perakende PageSkin

Trabzon şehrinin en lezzetli yöreselleri

Trabzon şehrinin en lezzetli yöreselleri

Türk mutfağı, dünyanın en ünlü mutfaklarından biri olarak bilinir. Yüzlerce yıldır, yüzlerce kültürle kesişen bu mutfak, çok çeşitli ve zengin bir içeriğe sahiptir.

Türk mutfağını ayrı kılan en güzel özelliklerden biri de her yörenin ayrı bir damak zevki olmasıdır. Her şehir kendine özgü bir çizgi belirlemiş ve buna göre hareket etmiştir ve kesintisiz her şehrin de kendine ait özel yemekleri vardır. Bunlardan biri de şüphesiz Trabzon'dur.

Doğu Karadeniz’de bulunan bu şehir aklınıza hamsisinden kuymağına, ısırgan çorbasından Trabzon pidesine, Akçaabat köftesinden kara lahana sarmasına (pancar) kadar her şeyi getirebilir. Kısacası Trabzon meşhur yiyecekleri diye düşündüğünüzde aklınıza bir şey gelmemesi çok mümkün değil. Sizler için Trabzon’un yöresel lezzetlerini araştırdık ve en sevilen yöresel yemeklerden birkaç tanesini aşağı kısma sıraladık.

Hamsi Tava

Hamsi, ülkenin genel anlamda her yerinde sevilen bir balık çeşididir. Ama Karadenizlilerin ve özellikle Trabzonluların sevdiği bu müthiş yemeğin tadılması gereken en uygun yeri elbette Trabzon’dur. Tavada kızartma usulü yapılır. Trabzon’a misafirliğe gittiğinizde mutlaka önünüze konulan bir yemektir. Hamsi tava, ana öğün olarak tercih edilir.

Karalahana sarması olarak da bilinen: pancar

Genel olarak ‘Karalahana sarması’ olarak bilinen bu lezzetin Karadeniz'deki adı pancardır. Karalahananın en güzel yetiştiği yer Trabzon olduğu için, bu lezzet, yöre halkını kendisine bağımlı hale getirmeyi başarmıştır. Satır kıymasından yapılır. Üzerine bir de yoğurt döküldüğünde tadı daha güzel hale gelir. Bağımlılık yaratır. Yemeklerin yanında güzel bir aperatif haline gelebilir.

Kuymak

Söz konusu kuymak ise tabii ki kahvaltıyı es geçmeyeceğiz. Tereyağı, mısır unu ve peynir ile hazırlanan kuymak, Trabzonlular tarafından 'mıhlama' ismiyle de adlandırılır.

Aslında ‘kuymak’ birçok yerde oldukça popülerdir. Samsun'dan Ardahan'a yani Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Bayburt, Sivas, Tokat, Amasya ve Erzurum’un bazı ilçelerinde yaygındır. Ayrıca sadece ülke içinde değil, komşu ülkelerde de çok popüler bir lezzettir ama bu yemeğin Trabzon’da tadı bir başkadır.

Genel anlamda kahvaltı öğünü olarak konumlandırılsa da kuymak, yöre halkı tarafından öğle ve akşam saatlerinde de tercih edilen bir yemektir.

Akçaabat Köftesi

Akçaabat köftesi, Trabzon mutfağında ünlü bir köfte çeşididir. 1930’lu yıllarda Trabzon'un Akçaabat ilçesinde Akçaabatlı lokantacılar tarafından yapılan bu enfes lezzet, yöre halkının vazgeçemediği bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır. Malzeme olarak kıyma haline getirilen dana ve öküz etleriyle yapılan yemeğe ilave olarak ekmek ve sarımsak kullanılır ve yumuşak yapısıyla hem göze hem damağa hitap eder. Akçaabat köftesi, genellikle akşam yemeklerinde yer alan bir ana öğün olmakla birlikte, misafir ağırlanacağı zaman da akla gelen enfes bir yemektir. Trabzon’a gidemiyor ama bu köfteyi mutlaka tatmak istiyorsanız tarif defteri sayfalarınıza bu lezzetin yapılışı yazmayı unutmayın!

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin