TPF, Selamet Aygün ile yoluna devam ediyor

Son dönemlerde kendisini daha yakından tanıma fırsatını bularak federasyon ve perakende sektörü ile ilgili görüş ve düşüncelerine tanık oldum. Özellikle Selamet Bey’in şahsında karşılık bulan; naif, uzlaşmacı ve kısır çekişmelere asla prim vermeden hedefe ulaşabilmek için birlik ve beraberlikle hareket edilmesine taviz vermeden inanan kişilik yapısı eminim ki federasyonun yakın gelecekte çok daha etkin bir rol oynamasına neden olacaktır. Öncelikle şahsını ve yönetim kurulundaki tüm üyeleri tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Tüm perakende sektörüne hayırlı olsun. Kurulduğu ilk günden beri tüm etkinliklerine katıldığım federasyonun seçim geleneği, bu genel kurulda da değişmedi. Gelenekten kastettiğim, perakendeciler açısından sayısız güzellikteki katkıları ile üyelerine kazandırmaya devam eden birlik, adı üzerinde gerçektende birlik ve beraberlik örneği sergileyerek başkanını ön yoklama ile belirliyor. Yani istişare ile başkan adayı belirleniyor ve tek liste ile seçime gidiliyor. Bunun anlamı ise, birlik ve beraberliğin manasına uygun bir hareket ile davranıp, gayeye ulaşmak için hizmete engel olabilecek çekişmelerden uzak durabilen bir sivil toplum yapısı demek. Ankara PERDER Başkanı’nın Selamet Bey’in başkanlık adaylığı niyeti olduğunu öğrendiği anda başkan adayı olmaktan vazgeçtiğini ifade etmesi de gerçek bir erdem ve “ben” den önce “biz” kavramına ne kadar inandığını gösteriyor. Kendisini tebrik ediyorum. Başkanlığını Reşat Narman’ın yaptığı, İpekyolu PERDER başkanı Vedat Cergibozan’ın da kâtip üye olarak görev aldığı divan heyeti son derece başarılı bir genel kurul gerçekleştirerek önemli bir dönemecin daha sağlıklı bir şekilde geçilmesinde önemli bir rol oynadı. Divan heyetini de ayrıca tebrik etmemiz gerekir.

Genel kurul öncesi ve sonrası yönetim kurulu adına konuşan başkan Selamet Bey, bu dönemde Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun hizmet alanlarını daha da genişleterek kurumsal ve etkin bir yapı ile yollarına devam edeceklerini söyledi. Başkanın konuşmalarından çıkarttığım; bu dönem TPF artık daha vizyoner, daha şeffaf, bilgiye daha çok önem veren, analiz ve araştırmalar ile sektöre ve üyelerine yön veren, eğitimi merkeze alarak bilimsel bir bakış açısı kazandıracak hamlelerle yoluna devam edecek. Özellikle perakende sektörünün en önemli unsuru olan insanı ve gelişimini önemseyen bir anlayış ile onun gelişimine ve dolayısıyla da kurumsal gelişimlerine katkı sağlayabilecek bir yapıyı oluşturacaklarını anlatan Başkan, bu hizmetleri de “Akademi” adı altında faaliyet gösterecek bir yapı ile gerçekleştireceklerini ifade etti. Sektörel araştırmaların önemine vurgu yapan Selamet Bey, özellikle gıda perakendesine yönelik bir endeksin mutlaka oluşturulacağını söyleyerek, verileri etkin bir biçimde yine kendi gelişimlerinin ve sektörün sağlıklı bir biçimde büyümesinin sağlanacağına işaret etti. Özellikle resmi kurumlarla olan iletişimin bu dönemde daha da artırılarak özellikle başta perakende yasası olmak üzere birçok konuda federasyonun etkinliğinin artırılacağı bilgilerine yer verdi.  Özellikle başta insan kaynakları olmak üzere birçok sorunların kaynağı olarak görülen, sektörün bir meslek olarak algılanması ve meslek standartlarına kavuşması yönündeki atılımların bu dönem kendileri tarafından gerçekleştirileceğini anlattı. Federasyon nezdinde gerçekleştirilecek tüm projelerin yine tüm üyelerin istifade edebileceği bir şekilde hayata geçirileceğini vurgulayarak çatı örgütün tüm bölgelere hizmet edeceğini vurguladı. İyi niyet ve temennilerle tamamlanan genel kurul sonrası yeni yönetim ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu genel kurul sonrası benim anladığım, başkan ve ekibi gerçektende artık “ustalık” dönemi sayılabilecek bir süreçte gerek yaptıkları organizasyonlarda gerekse bir sivil toplum kuruluşu olarak kalıcı ve sürdürülebilir bir kurumsal yapıyı oluşturmak istiyorlar.  Bütün bunları yaparken de tüm paydaşlar ve çevreleri ile bir “kurumsal kimlik” algısı oluşturarak hizmeti en üst noktaya taşımak istiyorlar.

Hedefleri büyük ve işleri çok yoğun. Başarılı olamamaları için hiçbir neden yok. Yalnızca naçizane bir konuda kendilerinin dikkatlerini çekmek isterim. Önümüzdeki yakın bir gelecekte özellikle gıda perakende sektöründe kartlar yeniden dağıtılıyor olacak. Çok farklı kurumlar, farklı ve önemli misyonlarla sektörde daha etkin olabilmek adına önemli hamlelerde bulunacaklar. Özellikle birlik olmanın gücünü çok daha net hissedebilecekleri ticari konularda çok daha hızlı ve radikal kararlar almaları gerekebilir. Çünkü yerel zincirlerin sahadaki tartışmasız üstünlükleri bu hamleyi gerekli kılmıştır. Bu duruma seyirci kalacak bir cenah maalesef karşılarında yok. Daha dikkatli, daha titiz, daha samimi bir şekilde dört elle yaptığımız işlere sarılarak yola devam etmeliyiz. Bence zaman her zamankinden daha çok çalışma zamanıdır. Bu dönemde görev alan tüm Yönetim Kurulu Üyeleri’ne ayrı ayrı başarılar diliyor ve onların şahsında bir dönem daha yeniden Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün’ü tebrik ediyorum. Yolunuz açık olsun…