Toyzz Shop çocuklarla büyüyor

Toyzz Shop, 1985 yılından bu yana çocukların yanında. Türkiye genelinde 40’a yakın kentte 112 mağazası bulunan Toyzz Shop’un toplam perakende satış alanı 42 bin metrekareyi aştı. Toyzz Shop Yönetim Kurulu Başkanı Cem Sunman, yılsonuna dek toplam mağaza sayısını 120’ye çıkartmayı hedeflediklerini belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda Penzz Shop markasıyla yeni bir konsept yarattıklarını anlatan Sunman, yeni konseptin mağaza sayısını da 5’e çıkartmak istediklerini belirtiyor

Toyzz Shop çocuklarla büyüyor

Fulya B. ÖZTÜRK

1985 yılında iç piyasaya ürün tedarik eden ithalatçı bir firma olarak sektöre başladınız. Perakendeci olma fikri nasıl doğdu, biraz Toyzz Shop’un hikâyesini dinleyebilir miyiz sizden?
Sunman Oyuncak olarak ithalatın serbest hale gelmesiyle 1984 yılında sektöre girdik. İlk başlarda ithal ettiğimiz oyuncakları geleneksel pazarlama mantığıyla önce toptancılara oradan da tüketicilere ulaştırıyorduk. 1996 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Walt Disney'e ait lisansların oyuncak ve hediyelik eşya ürünlerinin pazarlama haklarını aldık. 2000'li yıllara kadar da sadece ithalatçı kimliğimizle ulusal zincir mağazalara ya da toptancılara ürün tedarik eden bir firma iken 2000’li yılların başında büyüme stratejileri geliştirmeye başladık. Daha fazla ürün ithal etmek, satış ekibini geliştirmek gibi pek çok planı değerlendirdik. Ekip olarak oyuncak işini çok iyi biliyorduk ve büyüme yatırımımızı geleceğin sektörü olarak gördüğümüz perakendeye yapmaya karar verdik. Yıllarca toptan dağıtım yaptığımız için mağazacılığa adım atmak bizim için hem az riskli hem de nispeten kolay bir süreç oldu. İlk mağazamızı 2001 yılında Akmerkez AVM de açtık. Ardından diğer alışveriş merkezlerindeki mağazalar geldi.

Modern mağazacılığa ilk AVM’lerle başlayan markalardansınız. Geldiğimiz noktada AVM ve perakendecilerin sinerjisini nasıl değerlendiriyorsunuz? AVM’ler ve markalar birlikte mi büyüdü?
Perakendeye girdiğimiz yıllarda Türkiye'deki AVM’lerin toplam sayısı 20’yi geçmiyordu. Türk insanının geleneksel yapısından dolayı alışveriş caddeleri, semt pazarları, pasajlar ve çarşılar çok daha fazla revaçtaydı.  AVM’ler lüks markaları tercih eden ve satın alma gücü yüksek kesimin tercih ettiği yerlerdi. Geçtiğimiz 1,5 yılda marka karması genişledi. AVM’ler her gelir düzeyinden insanın alışveriş edeceği yerler haline geldi. Böylece AVM sayısı da arttı. Şu an ülkemizde 300’ün üzerinde AVM var.

AVM’leri tercih etmenizin altında hangi kriterler yatıyor?
AVM'ler alışveriş merkezleri olmanın yanında birer yaşam alanı haline geldi, insanlar ailecek hoşça vakit geçirir oldular. Tabii bu da kalabalığı ve tüketimi arttıran bir sebep oldu.  Mağaza açacağımız AVM’leri seçerken önce bölgede araştırma yapıyoruz. Sonuçta hiçbir yatırımcı kârlı olmayan bir yatırımı yapmak istemez. O bölgenin alışveriş alışkanlıklarını, sosyo-ekonomik koşullarını, demografik özelliklerini iyi analiz etmek gerekir.  Bu nedenle ekiplerimiz birkaç gün o bölgede inceleme yapıyor ve çıkan rapora göre mağaza açıp açmamaya karar veriyoruz.

Şu anda kaç mağazanız bulunuyor? Mağazalarınızın ortalama metrekaresini öğrenebilir miyiz?
Şu anda 40'a yakın şehirde toplam 112 mağazamız var. Havalimanlarında bulunan ve ortalama 50-60 metrekare olan mağaza  konseptimiz olduğu gibi, geçtiğimiz ay Mall Of İstanbul AVM de açtığımız 2 bin metrekarelik XL (extra large) konseptimiz de var.  Ortalama olarak 350-400 metrekare mağazalarımız çoğunlukta. Toplam perakende satış alanımız 42 bin metrekareyi aştı.

Ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Toplamda kaç markayla lisans anlaşmanız bulunuyor?
Mağazalarımızda her yaştan insanın ilgisini çekebilecek ürünler bulunuyor. Pek çoğu da lisanslı ürünler. Bebekler, arabalar, pelüşler, uzaktan kumandalılar, aksiyon figürler, kız ve erkek çocuklar için oyun setleri gibi oyuncak denilince akla gelen ilk oyuncakların yanı sıra bisikletler, akülü araçlar, scooter’lar, yazlık şişme deniz ürünleri, kırtasiye ürünleri gibi pek çok ürün gamını mağazalarımızda bulmak mümkün. Yetişkinler için de geniş bir ürün yelpazemiz var. Model arabalar, puzzle’lar, maketler ve hediyelik eşyaları örnek verebilirim.  Ortalama bir mağazamızda 22 bin kalem ürün bulunuyor.Walt Disney, Hello Kitty, Strawberry Shortcake,  Maya The Bee, Sad Sam ve Wotwots ile de dağıtım ve kısmen üretim lisansı anlaşmamız var.

Yeni konsept: Penzz Shop
Toyzz Shop’un en önemli iddiası nedir? Başarısının altında neler yatıyor?
En büyük iddiamız kaliteli ürün ve hizmet anlayışıdır. Sattığımız ürünlerden verdiğimiz hizmete kadar müşterilerimize kaliteli ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşatmak isteriz. Bunu yaparken de çocuklarının bizim için çok değerli olduğunu her fırsatta onlara hissettiririz. Müşterimiz kapıdan çıktığında onunla bağımız asla kopmaz, satış sonrası hizmetimiz de oldukça iyidir. Başarımızın altında, müşterimizle kurduğumuz güçlü ve samimi bağın devamlılığının yattığını düşünüyorum.

Satış temsilcilerinize yönelik verdiğiniz eğitim çalışmalarınızı öğrenebilir miyiz?
Satış ekibi, müşteri ile sürekli yüz yüze iletişimde olduğu için şirket vizyonunu müşteriye aktaran kişidir. Müşterinin markaya oluşmuş izleniminde satış temsilcilerinin rolü çok büyüktür. Bu nedenle satış temsilcilerimize önce kendimizi anlatırız. Satış temsilcilerimiz işe alınma sürecinden sonra yoğun bir eğitim süreci geçirirler ve çalışma sürelerince bu eğitimler sürekli olarak devam eder. Bu konuda insan kaynakları departmanımızın hazırladığı ve iç eğitmenlerimizin uyguladığı çeşitli eğitim programları vardır.

Çocuklarla aranızdaki bağı güçlendirmek için neler yapıyorsunuz?
Pazarlama ekibimiz 360 derecelik bir pazarlama anlayışıyla çocuklara ulaşmaya çalışıyor. Z kuşağı kendini özgürce ifade eden, bir gruba ait olmayı isteyen, teknolojiyi çok iyi kullanan aktif bir kuşak. Tahammülleri yok ve merak ettikleri her şeye anında yanıt almak istiyorlar. Önemsendiklerini hissettiklerinde markayla olan bağları da artıyor. Bu nedenle sosyal medyayı çok aktif kullanıyoruz. Çoğu çocuk sevdiği bir oyuncak ya da karakter için özel sosyal gruplar kuruyor biz de o sosyal gruplara dâhil oluyoruz. Onların ekip başları ile bizim sosyal medya ekibimiz saatlerce konuşuyor, isteklerini anlıyoruz. Samimi iletişim kurdukça bu bağ daha da güçleniyor. Bir de ebeveynler var ki, onların da güvenini kazanmak, çocuklarla olan bağımızı bir kat daha arttırıyor. Bu nedenle özellikle annelerle çok sıkı iletişim halindeyiz.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Önümüzdeki dönem için önceden programladığımız yurt içi mağaza açılışlarımız devam edecek. 2014 yılı sonuna kadar 120 mağazayı geçmeyi hedefliyoruz. Toyzz Shop'a mart ayında bir kardeş geldi: Penzz Shop.  Kitap, oyuncak, hediyelik eşya, ev dekorasyon, kırtasiye gibi ürünlerin bulunduğu daha çok yetişkinlere yönelik bir mağaza konsepti. Penzz Shop’un Acıbadem Akasya ve Maltepe Park alışveriş merkezlerinde olmak üzere 2 mağazası var. Penzz Shop'ta da sene sonuna kadar mağaza sayısını 5'e çıkarmayı ve asıl 2015'te bu konsepti çok hızlı büyütmeyi hedefliyoruz. Yurtdışına açılma projelerimiz de  gündemde. Özellikle komşu ülkelerden talepler var. Toyzz Shop'u kendi ülkelerinde görmek istiyorlar.  Ancak bu konuda risk almak istemediğimiz için çok dikkatli ve titiz davranıyoruz. Özellikle politik karmaşaların bölgeyi nasıl etkilediği göz önüne alındığında iştahımız buna bağlı olarak azalıyor.