Toydemir: Kasım ayı pozitif geçecek

Toydemir: Kasım ayı pozitif geçecek

Alışveriş merkezi yönetimi konusunda sektörün tecrübeli ve başarılı isimlerinden, ENS Danışmanlık’ın yönetimini gerçekleştirdiği Ceylan Karavil Park AVM Genel Müdürü Necati Ufuk Toydemir, Kasım ayının perakendede devam eden toparlanma sürecine pozitif katkı sağlayacağı hakkında açıklamalarda bulundu. 

Perakende toparlanma süreci devam edecektir.

Mart 2020 de etkisini göstermeye başlayan pandemi döneminden etkilenen sektör, gerek ülkemizde gerekse de diğer ülkelerde perakende sektörünün kademeli olarak yeniden açılmaya  başlaması ile birlikte son aylarda gittikçe hızlanan bir toparlanma sürecini yaşamaya başladı. Son aylardaki gelişim trendini incelediğimizde her ne kadar son aylarda tüm veriler iyileşme, gelişme trendlerini görmeye devam etsekte pandemi döneminin belirsizliklerinin tümüyle ortadan kalkmaması ve ülkemizdeki tüketicilerin son yıllarda ve özellikle pandemi döneminde yaşamış oldukları tecrübeleri ve bu tecrübelerine bağlı olarak etkilenen davranış modelleri de önümüzdeki dönemde büyüme rakamları üzerinde etkisini göstermeye devam edecektir. Perakende sektöründe toparlanma süreci bir yandan devam ederken; beklediğimiz Covid öncesi normlarına geri dönüş senaryolarının sonuca ulaşması için uzun bir zamana ihtiyacımız olacaktır.  Toparlanma süreci devam ederken alışveriş merkezleri olarak ziyaretçi trafiklerini artırmak için bizler gerekli aksiyonları alırken, perakendeciler de mağaza performanslarını artırmak için aksiyonlar almaya başladılar.

Kasım ayı toparlanma sürecini pozitif etkileyecek.

Bütün dünyada Noel öncesi alışverişin başlangıcı olarak kabul edilen Black Friday, bu yılda yaklaşıyor. Bu dönem geçen yıl olduğu gibi bu yıl da pandeminin etkileri altında yaşanacak. Pandemi döneminin oluşturduğu sonuçlar arasında yer alan tüketicilerin üzerinde oluşan harcama tutarlarının azalması ve sağlık konusunda halen hassaiyetini koruyan yüksek hijyen standartları beklentileri nedeniyle değişen satın alma  davranış şekillerini görmeye devam edeceğiz. Pandemi döneminin  ekonomik yönden etkileri ile belli oranlarda da olsa  bütçelerini düşüren tüketiciler bu dönemde karşılaşacakları cazip indirimleri değerlendirmek isteyeceklerdir. Hatta bu indirimlerde tüketiciler önceden alınması planlanmayan ürünleri de uygun fiyatlı satın alma reaksiyonu göstereceklerdir. Kasım ayında bu dönemde uygulanacak indirimler ile tüketicilerin verdikleri reaksiyonlar perakendede toparlanma sürecini pozitif etkileyecektir.