Tezman Holding yatırımlarında bir ilke daha imza attı

Tezman Holding, yeni fabrika yatırımıyla ilk yerli hidrolize kolajen peptit’i üretti

Tezman Holding yatırımlarında bir ilke daha imza attı

Balıkesir Gönen’deki fabrikasıyla Avrupa’nın en büyük teknik jelatin ve Türkiye’nin ilk helal gıda ve farmasötik jelatin üreticisi konumunda bulunan Tezman Holding bünyesindeki Sel Sanayi, Edirne’de kurduğu yeni fabrikasında, bu kez hidrolize kolajen peptit üretimine başladı.

 

Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalarıyla Türk iş hayatının önde gelen kuruluşlarından olan Tezman Holding bünyesinde bulunan Sel Sanayi Ürünleri Ticaret ve Pazarlama A.Ş., 1961 yılında sığır derilerinden tutkal/teknik jelatin üreticisi olarak kuruldu. Kısa sürede Avrupa’nın en büyük teknik jelatin üreticisi haline geldi. 2010 yılında, yarım asrı aşkın süredir kolajende edindiği tecrübe ve know-how ile Sel Sanayi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sığır derilerinden yüzde 100 helal, SelJel Gıda Jelatini’ni üretti. Geçmişindeki başarıları devam ettiren Sel Sanayi bu kez yine bir ilke imza atarak, sağlık ve güzellik için bir gıda olarak kullanılan Türkiye’nin ilk hidrolize kolajen peptidi CollaSel’i üretmeye başladı.

 

Sel Sanayi dünya kolajen üretiminde pay sahibi oluyor

Dünya kolajen üretimi 2018 yılında yaklaşık 28.000 ton/yıl olarak açıklandı ve dünya pazar liderlerinin yeni yatırımlarıyla bu kapasitenin 2020 yılında 35.000 ton/yıla çıkacağı öngörülüyor. Sel Sanayi Ürünleri Ticaret ve Pazarlama A.Ş.’nin hidrolize kolajen peptit yatırımının toplam kapasitesi 6.000 ton/yıl, tutarı ise 100-110 milyon TL.  Söz konusu Edirne’deki yeni fabrika yatırımının ilk etabı 3.000 ton/yıl üretim kapasitesiyle 51 milyon TL’ye tamamlandı. Bu sayede dünya üretiminin yüzde 9-10’u kadar kapasiteyle bu pazara giren Sel Sanayi, neredeyse 60 yıla varan deneyim ve birikimi sayesinde üretim standardı ve kalitesini dünyadaki lider üreticiler ile eşdeğer hale getirdi.

 

*Hidrolize kolajen peptit nedir?

Hidrolize kolajen peptit, yine hayvan deri ve/veya kemiklerinde bulunan kolajenin ya da gıda jelatinin, enzimler yardımıyla ayrıştırılmasından elde edilen proteindir. Bu yöntem sayesinde insan vücudu için elzem bir yapıtaşı olan kolajen, jelleşmez ve soğuk suda eriyerek kullanım kolaylığı sağlar. Hidroliz işlemi ile molekül ağırlığı küçültülen kolajen, bağırsaklarda yüksek oranda emilir, dolayısıyla yüksek bioyararlılığa sahiptir.