Terazilerinize güveniyor musunuz?

16 Ocak 2013 Çarşamba

Terazi adaletin simgesi… Satış noktalarınızda kullandığınız teraziler ne kadar doğru tartıyor? En son ne zaman ölçü ayarlarını yaptırdınız?

terazilerinize-guveniyor-musunuz

Perakendenin yoğun temposu içinde terazilerinizin periyodik bakımlarını, ölçü ve ayarlarını yaptırmayı unutmuş olabilirsiniz. Ama devlet unutmuyor. Hatta iki senede bir terazinize ne kadar güvenirseniz güvenin, ne kadar doğru tartarsa tartsın, sizden onları “mühürletmenizi” istiyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 3516 sayılı yasa gereği terazilerinin periyodik muayene ve piyasa gözetimini gerçekleştiriyor. Bakanlık, periyodik muayene müracaatlarının her yıl Ocak ayı başından Şubat ayının son gününe kadar, ölçü ve ölçü aletlerinin cins ve özelliklerine göre hangi mercilere yapılacağını, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu kanalıyla radyo ve televizyondan hükümet bildirisi olarak belli aralıklarla ilan ediyor.

Şubat ayının son gününe kadar Damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri için ilgililerce, Bakanlık Ölçüler ve Ayar Teşkilatı veya Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurlukları’na müracaat edilerek terazilerin mühürlemelerinin (verifikasyon) yapılaması gerekiyor.

1994’ten bu yana Alman Bizerba terazilerinin Türkiye Distribütörü Üçge Elektronik AŞ’nin Teknik Servis Yönetmeni Ali Emin Eskiçırak, ülke genelinde yaklaşık 35 bin Bizerba terazinin mühürlenme zamanlarının takibini müşteri adına merkezden yaptıklarını belirterek, “Bizerba müşterilerini mağdur etmemek asli görevimiz. Bu minvalde müşterimiz adına süreci takip ediyor, mühürlenme süresi gelmiş terazilerle ilgili olarak müşterilerimize Ocak ayı başı itibarıyla haber veriyoruz” dedi.

Eksiçırak, özellikle etiket veren terazilerin damgalama yetkisi Bakanlık Ölçüler ve Ayar Teşkilatı’nda olup, etiket vermeyen ölçü aletlerinin damgalanmasında ise belediyelerin yetkili olabildiğine değinerek, “Bu durum, yanlış bilinen ve uygulanan bir sonuç doğuruyor. Müşterilerimize sadece haber vermekle yetinmeyerek, tüm süreçleri ile ülkemizin tüm il ve ilçelerinde bulunan mağazalarının damgalanma işlemlerini yürütüyoruz. Her terazinin mutlak doğru tartımını kontrol edip, gerekliyse yerinde onarımını da yaparak damgalanmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Onarım için ilave hizmet bedeli gibi bir taleplerinin olmadığını belirten Eskiçırak, “Müşterilerimiz, bu damgalama, mühürleme neticesinde cihazlarının kesinlikle doğru tartım yaptığından emin olabiliyor” dedi.

Belirlenen süre içerisinde müracaat etmeyen kullanıcılara damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanma fiilinden dolayı 3516 sayılı kanuna göre idari ve cezai işlemler uygulandığını belirten Eskiçırak, hiçbir market sahibinin böylesi bir ceza ile karşı karşıya kalmak istemeyeceğini vurgulayarak, 28 Şubat’ın son gün olduğunu tekrar hatırlattı.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri