TEPAV’ın güven endeksinde 5 puan düşüş var

06 Şubat 2019 Çarşamba

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) perakende güven endeksi, 2019 Ocak döneminde bir önceki aya göre 13,3 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 4,7 puan azaldı

tepavin-guven-endeksinde-5-puan-dusus-var

TEPAV, 2019 yılı Ocak ayında perakende güven endeksinin 109'uncu sayısı yayımladı. Buna göre; perakende güveni, Ocak ayında bir önceki aya göre 13,3 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 4,7 puan azaldı. Perakende güveninin geçen yıla ve geçen aya göre azalışında, geçen 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentilerindeki düşüş etkili oldu. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörü, Ocak ayında perakende güveninde en fazla artış gösteren sektör oldu. AB-28 ve Euro Bölgesi ile karşılaştırıldığında Türkiye, geçen yıla göre AB-28'den daha kötü; Euro Bölgesi'nden daha iyi performans sergiledi.

 

Perakende güveni geçen yıla ve geçen aya kıyasla azaldı

Ocak ayında -19,1 puan değerini alan TEPE, geçen yılın aynı dönemine göre 4,7 puan, geçen aya göre ise 13,3 puan azaldı. TEPE değerinin geçen yıla göre azalmasında geçtiğimiz 3 ayda işlerin gelişimi ve önümüzdeki 3 ayda satış beklentisi göstergelerindeki düşüş etkili oldu.

 

Perakendecilerin satış beklentileri azaldı

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ocak 2019'da -17,2 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 35,3 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre ise 7,3 puan azaldı. Ocak 2019'da TEPE anketi katılımcılarının yüzde 19,4'ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 43,3'ü işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise, yüzde 37,3 oldu.

 

İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu kötüleşti

İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumu, Ocak 2019'da -54,1 puan değerini alarak, Aralık 2018'e göre 20,6 puan, Ocak 2018'e göre 16,5 puan azaldı. Ocak 2019'da TEPE anketi katılımcılarının yüzde 10,4'ü geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 64,4 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise, yüzde 25,2 oldu.

 

Perakende güveni en fazla artan sektör “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” oldu

Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında Ocak 2019'da, geçen yılın aynı dönemine göre “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” ve “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” sektöründe artış; “birden fazla türde ürün satan market ve büyük mağazalar”, “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.)”, “motorlu taşıtlar” ve “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörlerinde azalış gözlendi. “Yiyecek, içecek ve tütün ürünleri”, “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar”, “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri” ve “birden fazla türde ürün satan market ve büyük mağazalar” sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşti. “Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” sektörü perakende güveninde en fazla azalış gösteren sektör oldu.

 

Perakendecilerin beklentileri geçen yıla ve geçen aya kıyasla azaldı

TEPE anketine soru bazında bakıldığında Ocak 2019'da, “geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu”, “önümüzdeki 3 ayda tedarikçilerden sipariş, satış ve istihdam beklentileri”, “işlerin geçen yıla göre durumu” ve “gelecek yıl mağaza sayısı beklentisi” göstergeleri hem Ocak 2018'e hem de Aralık 2018'e göre azalış gösterdi. “Önümüzdeki 3 ayda satış fiyatı beklentisi” Ocak 2018'e göre azalırken, Aralık 2018'e göre değişiklik göstermedi.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri