Temizlikte “Uzay” çağı yaşanıyor

06 Kasım 2012 Salı

Türkiye’nin ilk bulaşık makinesi deterjanı, halı şampuanı ve mobilya cilası üreticisi Uzay Kimya, 2012 için hedeflediği rakamın üstüne çıkarak, yüzde 15’lik bir büyüme yakaladı. Ekolojik dengeye önem verdiklerinin altını çizen Uzay Kimya Genel Müdürü Sevda Arıkan, “Tüm ürünlerde çevreye saygılı ham maddelerin kullanılmasına dikkat ediyoruz ve insan sağlığını ön planda tutuyoruz” şeklinde konuştu

temizlikte-uzay-cagi-yasaniyor

Uğur TATLI

2012, Uzay Kimya açısından nasıl geçiyor? Yılın bitmesine 3 ay gibi kısa bir süre kala belirlediğiniz hedeflerin neresindesiniz?
2012’de beklentilerimizin üzerinde bir büyüme yakaladık. Yılın başında Türkiye ekonomisini de göz önüne alarak yüzde 5 ila 8’lik bir büyüme hedefi koymuştuk. Eylül ayı itibarıyla bu rakamı yüzde 15 seviyelerine yükseltmiş durumdayız. Yıl içerisinde kuruluş felsefemiz olan yenilikçilik anlayışıyla, ürün çeşitliliğimizi artırdık. 2012’de bebeklere yönelik ürünler geliştirdik. Bebek çamaşırlarının yıkanması, lekelerinin çıkartılması, yumuşatılması ve biberonların temizlenmesi amacıyla Uzay Kimya bünyesinde yer alan “Benim” markasını müşterilerimizin beğenisine sunduk. Ayrıca aynı ürün grubunda e-bebek firmasına private label ürün tedarik ediyoruz. Bebeklere yönelik ürünlerimiz için İtalya’da bir akredite firmasına klinik ortamda alerji testleri yaptırdık ve dermatolojik olarak tüm ürünlerimiz test edilerek onaylandı. Bir diğer yeni ürün grubumuzda ise Türkiye’de ilk defa Uzay Kimya tarafından üretilen leke çıkartıcı mendil ve “üç silahşörler” olarak adlandırdığımız buzdolabı mikrodalga temizleyici, plastik yüzey temizleyici ve paslanmaz çelik yüzey temizleyici bulunuyor.

Ekolojik ürünler doğaya değer katıyor 

Geniş bir ürün çeşitliliği olan Uzay Kimya, son dönemlerde ekolojik temizlik ürünleriyle piyasada yer almaya başladı. Temizlik ürünlerinde “ekolojik denge” nasıl sağlanıyor?
Ekolojik denge, kullanılan ham maddenin yüzde 95’inin doğada çözülmesiyle gerçekleşiyor. Üretime giren ham maddeler ve ambalaj malzemelerinin kullanımına, bu malzemeler kalite kontrolden geçtikten sonra izin veriliyor. Ayrıca Ar-Ge ekibimiz, tüketicinin yaşam standardını yükseltecek yeni ürün çalışmaları yapıyor. Tüm ürünlerde çevreye saygılı ham maddelerin kullanılmasına dikkat ediyoruz ve insan sağlığını ön planda tutuyoruz. Bu bilgiler ışığında tüketicilere toz yerine sıvı deterjanlar kullanmalarını öneriyoruz. Çünkü toz deterjanlarda yüzde 30 etkin maddenin dışında yüzde 70’e yakın dolgu maddesi kullanılıyor. Bu yüzde 70’lik kimyasal madde ekolojik dengeyi zorlayabilirken; sıvı tür ürünlerde yüzde 30 etken madde, geri kalan ise su. Çevre kirlenmesini iki üründe mukayese ederseniz, çevreye sadece su atıldığı için sıvı deterjanları kullanmak önem kazanıyor.

Modern bir üretim tesisine sahip olan Uzay Kimya’nın üretim kapasitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
3 bin 500 metrekarelik alan içerisinde yıllık ortalama 10 bin toz, 10 bin de sıvı deterjan üretme kapasitemiz bulunuyor. ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İşçi Sağlığı ve Güvenliği belgelerine sahip üretim tesisimizde üretilen tüm ürünler izlenebilirlik numarası verilerek tüketiciye ulaştırılıyor.

Uzay, bir evin temizlik anlamında birçok ihtiyacını karşılayan ve aynı zamanda yeniliklerden beslenen bir firma… Bu bağlamda ahşap-mobilya bakım grubunda ne tür yeniliklere imza attınız?
Ceviz, meşe, akçaağaç, kestane, gül, kayın, çam, bubinga, abanoz ve maun gibi ahşap mobilyalar için özel olarak ürettiğimiz Uzay Mobilya Cilası ahşabın rengine ve damarına doğal bir canlılık kazandırıyor. Yakın bir zaman içerisinde ahşap-mobilya bakım grubunda 3 çeşit “Aroma Terapik” etkili ürünleri yıl içerisinde piyasaya sunacağız. Mobilyalar silindiğinde ortama yaydığı koku sayesinde insanı rahatlatan bir esinti yaratacak. Ahşap temizleyicileri anlamında geçtiğimiz aylarda portakallı çeşidimizi tüketicilerle buluşturduk. Silinebilir tüm ahşap yüzeylerin temizliği ve bakımı için özel üretilmiş bu ürünle kapılar, pencereler, merdivenler ve mutfak dolapları gibi her tür parke ve ahşap yüzeyler kolayca temizlenebiliyor. Ayrıca içindeki portakal aromasıyla kullanıldığı ortama hoş bir koku da veriyor.

Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Uzay Kimya’nın da ciddi bir ihracat potansiyeli var. Hangi coğrafyalara, ülkelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz?
1988’den bu yana çok sayıda ülkeye, başta bulaşık makinesi deterjanları ve mobilya bakım ürünleri olmak üzere birçok ürünü hem kendi markalarımız Uzay ve Giz hem de müşterilerimizin kendi özel markaları için üretip ihraç ediyoruz. Mısır’da her iki markamızla da yer alıyoruz, ayrıca Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde varız. Private label kanalında ise; Rusya, ABD, Yunanistan, Azerbaycan gibi ülkelerde ürünlerimiz satılıyor.

Uzay Kimya, sorumluluğunu yerine getiriyor

Sosyal sorumluluk, pazarlamanın bir parçası olmasıyla beraber en genel tabiriyle ticari hedeflerin dışında toplumsal fayda sağlama amacıyla yapılıyor. Uzay Kimya’nın sosyal sorumluluk çalışmalarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?
Şirket olarak sosyal sorumluluğa ayrı bir önem veriyoruz. Eğitim programları ve konferanslara katılarak çevre duyarlılığı, ev ekonomisi gibi konularda tüketicilerimizi özellikle kadınları bilinçlendiriyoruz. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden her yıl 15-20 okul ismi alıyoruz ve bu okullara ücretsiz temizlik ürünlerimizi hediye ediyoruz. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla da ortaklaşa projelerde yer alıyoruz. Bu bağlamda Turmepa markasıyla doğa dostu; genel yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı, sıvı sabun, ağır yağ çözücü çeşitleriyle Deniz Temiz Derneği için çevreci ürünler geliştirdik. Dernek, bu ürünlerin satışından elde ettiği geliri denizlerimizin temizliği için kullanıyor.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz private label (market markalı ürünler) pazarı, gün geçtikçe etkinliğini artırıyor. Market markalı ürün sektörünün ise bu yıl yüzde 25 büyümesi ön görülüyor. Bu pazarın önemli bir oyuncusu konumunda bulunan Uzay Kimya, hangi ürünleriyle bu sektörde yer alıyor?
Türkiye’nin önde gelen PL üreticilerinden olan firmamız, ilk olarak Migros’a bulaşık makinesi deterjanı üretti. Şu anda; Şok, Real, Migros, Tansaş, Metro gibi büyük ölçekli perakende zincirlerine market markalı ürünler tedarik ediyoruz. Mobilya cilaları, ahşap temizleyicilerde de aynı şekilde PL üretim gerçekleştiriyoruz.

2013’te 30’uncu yaşını kutlayacak olan Uzay Kimya’nın gelecek hedefleri neler?
Sektörümüzdeki yenilikçi ve dünya kalitesindeki ekonomik ürünlerin yerli üretiminde piyasa lideri olma hedefindeyiz. Türk tüketicisinden aldığımız güçle dünya pazarındaki etkinliğimizi artırmayı planlıyoruz. Diğer yıllarda olduğu gibi 2013’te de yüzde 10’luk büyüme hedefini aşacağımızı ön görüyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri